Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Orta Sınıfın Yarattığı 6 Finansal Eğilim

Orta Sınıfın Yarattığı 6 Finansal EğilimTürkiye’de orta sınıfın yükselişinde ve farklı bîr tüketim karakteristiği geliştirmesindeki temel etkilerden biri bankacılıktan geldi. Tüketim finansmanında bankacılığın sunduğu pek çok ürün ve çözümler orta sınıfı tüketimini pozitif etkiledi. Sadece tüketimde değil tasarrufta da orta sınıf kullandığı bankacılık hizmetleri ile yeni bir tüketim modeli yarattı. Uzun vadeli konut kredilerinden kredi kartı kullanımına kadar orta sınıfın temel karakteristiğine ait birçok yeni eğilim oluşuyor.

orta sinif finans

Türkiye’de orta sınıfın gelişmesi, her sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de yeni trendler yarattı. Aslına bakılırsa orta sınıf bireylerin bankacılık sektörüyle ilişkisi diğer sektörlerle olan ilişkilerinden farklı bir nitelik taşıyor. Türkiye’de bankacılık sektörü, orta sınıf tüketime finansman olanaklarını geliştirerek destek verdi. Tüketim belli bir istikrar kazandıkça da bunun sonuçlarını aldı. Mevduatta ve kredilerde orta sınıf, kendi tüketim kalıplan içerisinde rakamlan yu-kan çekti. Gelin orta sınıfın bankacılık sektöründe yarattığı rakamsal eğilimlere birlikte bakalım.

1- 10-50 BİN TL ARASINDAKİ MEVDUAT ARTTI

Orta sınıfın en önemli finansal eğilimlerinden bir tanesini tasarruf eğilimleri oluşturuyor. Orta sınıf bireyler, ay sonunda yaptıklan tasarrufa da önem veriyorlar. Özellikle çocuklannın eğitimi ve geleceği için birikim yapma fikri hakim görünü-yor. Bu durum orta büyüklükteki mevduat ra-kamlanna da doğrudan yansıyor. 2010 yılında 10-50 bin TL arasında mevduatın büyüklüğü 51 milyar TL civanndaydı. 2012 yılma gelindiğinde bu rakam 54 milyar TL seviyesine yükseldi. Türkiye’de toplam mevduatın 2012 yılı itibariyle 300 milyar TL civannda olduğu düşünüldüğünde, orta büyüklükteki mevduatın payının dikkat çekici boyutlara geldiğini de ifade etmek mümkün.

2- KREDİ KARTI KULLANIMI YAYGINLAŞTI

Orta sınıfın tüketim finansmanında bankaların en önemli desteklerinden bir tanesi kredi kartlarının yaygınlaştırılması oldu. Bu durum rakamlar da dikkat çekici trendler yarattı. 2003 yılında kredi kartlarının toplam hacmi sadece 7 milyar TL düzeyindeydi. 2011 yılma gelindiğinde bu rakam 58,3 milyar TL’ye çıktı. 2012’de kredi kartlarında toplam hacim 77 milyar oldu.

3- KONUT KREDİLERİ HACMİ BUYUDU
Bankacılık sektörü ile orta sınıf arasındaki karşılıklı ilişkinin en önemli boyutlarından bir tanesini de uzun zamandır önemli bir ivme ile gelişme gösteren konut kredileri grubu oluşturuyor. Orta sınıfın tüketim kodlan içerisinde evin büyük önemi bulunuyor. Trendbase’in araştırması orta sınıf bireylerin yüzde 70’ine yakınının kendi evinin sahibi olduğunu gösteriyor. Bu rakam Türkiye’de gayrimenkul ortamı düşünüldüğünde dikkat çekici bir ivmenin habercisi olarak okunabilir. Ev sahibi olmayı öncelikli hedefleri arasında gören orta sınıf bireyler de bu kredilere büyük ilgi gösterdi. Türkiye’de 2003 yılında verilen konut kredilerinin tamamı sadece 506 milyon TL idi. 2012 yılına gelindiğinde bu rakam 85 milyar TL’ye çıktı. 2013 yılında görülen rakamlar, bu eğilimin devam edeceğini ve bu kredi grubunda artışlann süreceğini gözler önüne seriyor.

  Çin para birimi Yuan dünyanın yeni rezerv para birimlerinden biri olabilir mi?

4- OTOMOBİL KREDİSİNDE İVME YUKARI DÖNDÜ

2000’li yılların başında otomobil sahibi olmak, daha çok üst sınıfa ait bir özellik olarak kabul edilirdi. Ailesinin rahatı için orta sınıf bireyler, otomobil alimini bütçelerinde temel hedefler arasına koydu. Onlar için tüm aileyi bir yerden bir yere taşımak birlikte vakit geçirme eyleminin vazgeçilmez koşulu oldu. Bu konuda kredilerle bu tüketim taleplerini karşılamaya çalıştılar. 2000’li yıllarda otomobil kredilerinde inişli çıkışlı bir evre yaşansa da ivme yukarı yönlü oldu. Son 10 yılda ev kadar olmasa da orta sınıf, yine artan bir şekilde otomobil satın almak için kredi kullandı. 2006 yılında taşıt kredileri 6,2 milyar TL’ye kadar yükseldi. 2009’da ivme tersine döndü ve taşıt kredilerinde toplam hacim 4,3 milyar TL’ye düştü. Fakat 2012’ye gelindiğinde bu ilk defa 8 milyar TL’nin üzerine çıktı.

5- KODİ KREDİLERİ YENİDİR SINIF YARATTI

Türkiye’de orta sınıfın temel özelliklerine bakıldığında kendi küçük işletmesi ile sınıf atlayan önemli bir kitlenin varlığı tespit ediliyor. Türkiye’de mikro işletmelere verilen kredilerdeki artış gerçekten de bu eğilimin ne kadar yaygın olduğunu gözler önüne seriyor. Bankacılık sektörü tarafından mikro işletmelere kullandırılan nakdi krediler 2006 yılında 24 milyar TL civarındayken 2012’de 53 milyar TL’ye yükseldi. Bu işletmelere kullandırılan kredilerin izlediği seyir orta sınıfın gelişmesi ile paralel bir ivme izliyor. Bu durum Türkiye’de orta sınıf içerisinde işletme sahibi bireylerin konumuna da işaret ediyor.

6- TAKSİTLER DE ARTTI, BÜYÜKLÜK DE

Türkiye’de bankacılıkta ortaya çıkan orta sınıfa ait yeni eğilimlerden biri de taksitli kredi kartlarının kullanımı oldu. Taksitli tüketimin yaygınlığı, orta sınıfın tüketime getirdiği ifade edilen istikrarın ve öngörülebilirliğin de bir yansıması. Gelirine duyduğu güvenle orta sınıf bireyler tüketimlerini taksitlere bölmeyi uygun görüyor. Bunun yanında tüketmek istedikleri ancak aylık bütçelerinin izin vermediği ürün ve hizmetlere de taksitler sayesinde erişebiliyor. 2005 yılında Türkiye’de taksitli kredi kartlarının toplam hacim 4,6 milyar TL olmuştu. 2012’ye gelindiğinde bu rakam neredeyse 10 kat büyüdü ve 45 milyar TL’ye çıktı.

TURKISHTIME
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir