Anasayfa / Haberler / Ortaklar Müşteri Müşteriler Ortak Oluyor!

Ortaklar Müşteri Müşteriler Ortak Oluyor!Halka açık şirketler, hissedar promosyonları, CRM projesi, müşterilerin ortak haline geldiği uygulama, hisseye dayalı promosyon uygulamaları, yatırımcıların değerlendirmesi, tasarruflarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar, teşvik programları, bilinçli yatırımcı kavramı

Ortaklar müşteri müşteriler ortak oluyor!

Halka açık şirketler için hissedar promosyonları, sadece bir yatırımcı ilişkiteffuygulamasının ötesinde bir CRM projesi gibi de görülebilir. Ortakların müşteri, müşterilerin ortak haline geldiği bu uygulama sayesinde herkes kazanıyor!

Dünyadaki Örneklerinde ‘shareholder benefit’, ‘sharehol-ders perks’, ‘investors’ club’ adlarıyla tanıtılan hisseye dayalı promosyon uygulamaları, halka açık şirketlerin ürettiği ürün ve hizmetlerden hissedarlarının öncelikli veya indirimli olarak faydalanmasını sağlayan böylece de şirketlerin özellikle de uzun vadeli hissedarlarının farklı avantajlardan istifade etmelerine olanak veren bir uygulama. Dünyada yaygın örneklerini gördüğümüz bu uygulamayı Türk Telekom’un başlattığı bir programla artık ülkemizde de görmeye başladık.

TÜRK TELEKOM’DAN ‘ORTAK PROMOSYONU’

Kasım 2011’de Türk Telekom ‘ortak promosyonu’ isimli bir programı hayata geçirerek: yatırımcıların değerlendirmesine sundu. Ortak promosyonu programıyla sermaye piyasalarında tasarruflarını değerlendirmek isteyen yatırımcılar, hissedarı olduğu firmanın yer aldığı pazarı, sektördeki gelişmeleri ve piyasaları daha yakından takip ederken, bir yandan da bu firmanın ürünlerinden faydalanıyor olacak. Bu program sayesinde yatırımcı, piyasa değerine katkıda bulunduğu şirketin ürünlerinden daha bilinçli olarak faydalanacak. Aynı zamanda temelini güven ilişkisine dayalı olarak kurduğu bir şirket-yatırımcı-müşteri zinciri içinde yer alacak. Bu sayede sermaye piyasalarının uzun vadeli vizyonu olan bilinçli bir yatırımcı kitlesinin katkılarıyla canlanması ve kazanç olgusunun sağlam temeller üzerinde büyüme odaklı inşa edilmesi hedefleniyor. Ortak promosyon programlan kapsamında hazırlık yapan başka Türk şirketleri de mevcut.

Bu programla borsada işlem gören firmalar halka arz teşvik programlarından farklı olarak hisseyle ilişkili ya da hisseden tamamen bağımsız ürün odaklı promosyonlar sunabilecekler. Örneğin Türk Telekom, bu programla bir yıl boyunca sabit hat abonesi yatırımcılarına ev ve iş yerlerinden ücretsiz konuşmanın yanı sıra, üst yönetimiyle yatırımcısını bir araya getirerek ilk elden bilgi alma fırsatını sunuyor. Dünyadaki örneklerine baktığımızda farklı şirketlerin uygulamayı farklı şekillerde hayata geçirdikleri gözleniyor. Örneğin British Airvvays’de 200 paydan fazlası olan ortaklar bazı uçuşlara ait oııline bilet altınlarında yüzde 10 indirim kazanıyor; Marks & Spencer pay sahibi her ortağına indirim kuponu gönderiyor; Tlıo-ınas Cook’ta rezervasyon tarihinden en az altı ay önce 500 ve fazlası paya sahip olan ortaklar yüzde 10 indirim ve komisyonsuz döviz işlemi yapabiliyor; Euro Disney’in pay sahipleri eğlence parkını ziyaret ettiklerinde özel olarak karşılanıyor ve hizmetlerde indirimden faydalanmaları mümkün oluyor. L’Oreal iki yıl boyunca hisse senedine sahip olan ortaklara + yüzde 10 fazla temettü ödemesi yapıyor. National Grid ise başvuran yatırımcılardan kurayla belirlenenlere iki günlük bir program süresince şirketin tanıtılması ve faaliyet alanlarının gezdirilmesi, yönetim kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticiler ve çalışanlarla görüşme imkânı veriyor. Dolayısıyla şirketler, hissedarlarına bu program vasıtasıyla indirimlerden özel hizmetlere, bonus temettü ödemelerinden şirket ziyaretlerine kadar farklı alanlarda avantajlar sunabiliyor. Ülkemizde ortak promosyonu programlarının hayata geçirilmesinde Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) çalışmalarının rolü büyük. Nitekim yatırımcılar, MKK’nın bir uygulaması olan Kurumsal Yönetim ve Yatırımcı İlişkileri Portalı aracılığıyla hisse senedi ihraç eden firmalarla ortak bir platformda bir araya gelerek ortak promosyonu programlarına bu portal üzerinden başvuru yapabiliyor ve yatırım yaptığı firmaları aynı portal üzerinden takip edebiliyorlar. Dünyadaki diğer uygulamalarında da bu hizmetten faydalanmak için ortağın öncelikle şirket tarafından tanınması amacıyla kayıt olması ve belirli miktarda paylara belirli süre zarfında sahip olması gerekiyor. e-YÖNET Portalı halka açık şirketlere ve yatırımcılara önemli kolaylıklar sağlıyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu Genel Müdürü Doç. Dr. Yakup Ergin-can e-YÖNET portalıyla şirketlerle ortakları arasında doğrudan internet, elektronik iletişim ve mobil uygulama tabanlı hızlı, sürekli, güvenilir ve standart bilgi alışverişi sağlayacak bir köprü kurduklarını belirtiyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray ise kurumsal yönetim uygulamalarındaki gelişmelerin, ortakların ve yatırımcıların bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmak amacına yönelik olduğunu vurgulayıp, e-YÖNET portalıyla önemli olan doğru bilgiye, doğru zamanda ve doğru formatta ulaşmanın mümkün olabileceğini dile getiriyor.

  İş planı olan kazandıTüm bu platform ve uygulamaların bilinçli yatırımcı kavramını güçlendireceği düşünülüyor. Bu paralelde canlılık kazanacağına inanılan piyasaların, firmaların daha verimli ve daha değerli olma misyonlarına katkı sağlayacağına ise şüphemiz yok.

HİZMETLERDE İNDİRİM

IAG – British Airways
200 paydan fazlası olan ortaklar şirkete e-posta ve posta adresi gibi bilgileri her yıl kaydettirerek bazı uçuşlara ait online bilet atımlarında yüzde 10 indirim kazanıyorlar.
http://www.iagshares.com/phoenix.zhtml?c=240949&p=irol-shareholderfaq

Marks & Spencer 
Limit kısıtı olmadan pay sahibi her ortağa indirim kuponu gönderiliyor.
http://corporate.marksandspencer.com/investors/shareholder/shareholder_vouchers/overview

Thomas Cook
Rezervasyon tarihinden en az altı ay önce 500 ve fazlası paya sahip olan ortaklar yüzde 10 indirim ve komisyonsuz döviz işlemi yapabiliyor.

FAQs

British Telecommunications ple (BT)
BT ve gruba bağlı diğer şirketlerde, elektronik ürün alışında indirim, hisse senedi alış ücretinde komisyon indirimi, sağlık sigortasında tercihli fiyatlama gibi konularda haklar sağlanıyor.
http://www.btplc.com/sharesandperformance/shareholderoffers/index.htm

▼ Telecom Plus Plc
En az 2 bin 500 paya sahip ortaklardan, müşteri olarak ödeme vb. sorumluluklarını yerine getirenler önceki yıllık toplam alışverişlerinin yüzde 10’u oranında indirime hak kazanıyor.
https://www.utilitywarehouse.co.uk/sds.pdf

▼ Banco Santander
Sanat ve spor gösterilerine davetiye ve indirim kazanma şansı sağlanıyor. Sigorta hizmetlerinde indirim, kendi hisse senetlerine ait alış işlemlerinde komisyon alınmaması gibi hizmetler de bulunuyor.
http://www.santandershareholder.com/shareholder-services/

Adept Telecom Plc
En az bin paya sahip ortaklara bağlantı ve görüşme ücretlerinde indirim yapılıyor.

shareholder-benefits

Euro Disney   
Eğlence parkını ziyaret eden ortakların karşılanması ve hizmetlerde indirim sağlanması gibi faydalar sunuluyor.
http://corporate.disneylandparis.eom/shareholders/shareholders-club/index.xhtml#contentj

Royal Caribbean – RCL
En az 100 paya sahip olan ortaklar oda ücretinde 50 – 250 dolar arası indirimler hak ediyorlar.
http://www.rclinvestor.com/phoenix.zhtml?c=I03045&p=irol-shareholderbenefit

Churchill Dovvns İne
Yılsonunda en az 100 paya sahip olan ortaklar Kentucky Derby gibi dünyaca ünlü yarışları yılda iki sefer ücretsiz izleyebiliyor. http://www.churchilldownsincorporated.com/investors/generaUnformation/shareholder_pass

Ford
Şirketin çalışan ve emekli personeli ve aileleri için tasarladığı X-Plan adlı ücretli programa, en az 100 adet paya altı ay boyunca sahip olan ortaklar da katılabiliyorlar. Ford – Lincoln ve Mercury marka bazı araçlarda binde 4’e varan oranlarda indirim yapılabiliyor.
https://www.fordpartner.com/partnerweb/login.do
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir