Anasayfa / Haberler / Örümcek İpeğinden Keman Tel’i

Örümcek İpeğinden Keman Tel’iArtık örümcek ipeğinin sesini duymak mümkün. Japonya’da bir araştırmacı, binlerce tel örümcek ipeği kullanarak keman teli yaptı

Nara Üniversitesi’nden Shigeyoshi Osaki, BBC’ye yaptığı açıklamada, laboratuvarında beslediği örümceklerin ürettiği ipek telleri kullanarak yaptığı keman tellerinin geleneksel tellere benzer “yumuşak ve içe işleyen bir tını” çıkardıklarını söyledi.

Karmaşık ağlarıyla tanınan 300 dişi “Nephila maculaka” örümceğinden elde ettiği yaklaşık 5 bin ipek telini önce aynı yöne döndürerek bir tür ip oluşturduğunu belirten Osaki, daha sonra bu iplerden üçünü ters yöne çevirerek keman tellerini elde ettiğini ifade etti.
Elde ettiği telin gerilim gücünü ölçen Osaki, örümcek ipinden telin, bağırsak kullanılarak yapılan telden daha az, alüminyum kaplı naylon telden ise daha çok gerilime dayanabildiğini belirledi.

Elektron mikroskobu ile incelendiğinde kusursuz bir biçimde yuvarlak olduğu görülen keman telden alınan kesitler ise ipek tellerin aralarında boşluk kalmayacak biçimde birbirine geçtiğini ortaya çıkardı.

Osaki, örümcek ipeğinden teli deneyen profesyonel kemancıların telin çok hoş bir tını çıkardığını ve yeni bir müziğe öncülük edebileceğini belirttiklerini sözlerine ekledi.

Uzun süre örümcek ipeğinin mekanik özelliklerini araştıran Osaki, 2007 yılında “Polymer Journal” adlı dergide örümceklerin ucundan sarktıkları ipek tellerin gücü ile ilgili bir makale yayımlamıştı.

AA

  İngilizce Eğitimi Veren Yaz Okulları ve FiyatlarıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir