Anasayfa / Haberler / ÖSYM’nin Sitesi Hacklendi!

ÖSYM’nin Sitesi Hacklendi!

ÖSYM’nin www. osym.gov.tr internet sitesi V.O. isimli bir bilgisayar korsanı tarafından çökertildi. ÖSYM ise haberi yalanladı.

Medya kuruluşlarına bir mail adresinden e-posta gönderen V.O, sistemden soru çalmanın pek de zor olmadığını ispatladığını iddia etti. Bilgisayar korsanı, gönderdiği e-postada osym.gov.tr’nin sistem açık kodları olduğunu iddia ettiği bilgileri de paylaştı.

Uzun bir süre www.osym.gov.tr adresine girilemedi, şu sıralarda ise sitenin ana sayfasında teknik çalışma yapıldığına dair bir ifade yer alıyor. Bilgisayar korsanı, çökertme operasyonunu adım adım kaydetti.  Çökertme işleminin başında osym.gov.tr adresi önce sistem hatası veriyor. Daha sonra web sitesi hiç açılmıyor.

ÖSYM HABERİ YALANLADI

ÖSYM’den yapılan açıklamada, ”ÖSYM’nin internete açık olan Bilgi İşlem Sistemi üzerinden sınavlarda sorulacak soruların bulunduğu sisteme erişmek asla mümkün değildir. Bu nedenle, sorulara erişildiği bilgisi kesinlikle yalandır” denildi.ÖSYM’den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin parlak geleceğinde kendisinin hakkıyla rol edinmek isteyen gençlerin heyecan ve umutları ile oynamaktan geri durmayanların, ÖSYM’nin bilgi işlem sistemine saldırı girişimlerinin tespit edildiği ve gerekli bütün önlemlerin alındığı bildirildi.

Olası her türlü tehdite karşı tedbirli olmak amacıyla, bilgi işlem sisteminin kısa süreli aralıklarla hizmet dışına alındığı ve gereken kontrollerin gerçekleştirildiği belirtilerek, şöyle denildi:

”Kaldı ki; internet sitelerine sunulan görüntünün bizim sitemize ait olup olmadığı da tartışma konusudur. Bir süredir sayfamızın yayında olmamasının sebebi, tamamen teknik  bir savunma ve yenilenme nedeniyledir.

ÖSYM’nin internete açık olan Bilgi İşlem Sistemi üzerinden sınavlarda sorulacak soruların bulunduğu sisteme erişmek asla mümkün değildir. Bu nedenle, sorulara erişildiği bilgisi kesinlikle yalandır.”

”SONUÇLAR ÇOK KISA SÜRE İÇİNDE AÇIKLANACAK”

Açıklamada, sınava giren gençlere bir haber de iletmek istendiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

”Sevgili Gençler, geleceğini belirleyecek olan 2011-YGS verileri kesinlikle güven altındadır ve sonuçlar, 90 bin civarında sınav salon tutanaklarının incelenmesinin tamamlanması ile birlikte çok  kısa süre içinde açıklanacaktır.

ÖSYM dışından yapılan her türlü bilgi, uyarı, duyuru ya da haberleri ÖSYM resmi internet sayfasından doğrulamadan dikkate almayınız. Sizin için gerekli olacak her türlü bilgi ÖSYM tarafından sizlere vaktinde iletilecektir.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir