Anasayfa / Turizm ve Tatil / Otel Markalarının Türkiye Planları

Otel Markalarının Türkiye PlanlarıOTEL MARKALARININ TÜRKİYE PLANLARI

Starwood yatırımcı avına çıktı
Türkiye pazarında Sheraton, W, Le Meridien gibi lüks markaları ile yer alan Starwood Grubu, Westin, St. Regis, The Luxury Collection gibi Türkiye’de olan ve olmayan yeni markaları için otel yeri arıyor. Türkiye bölgedeki ekonomik gücünü artırmasıyla Starwood’un potansiyel yatırım yapacağı ülkeler arasına girmeyi başardı. Bünyesindeki 9 markanın tamamını Türkiye’de olmasını planlayan grup, Türkiye’nin potansiyel taşıyan tüm illerinde otel yatırımcıları arıyor. Grup bulunacak uygun lokasyonlarda otel işletmeyi planlıyor.

Divan ‘Anadolu’da büyüyecek
Koç Holding’e ait Divan Grubu, bu yıl otel, rezidans, pastane ve fırınlarda hızlı bir büyüme hedefliyor. 4 rezidans projesi için imza atan grup, yurt içinde 4 otel yatırımına başladı.

Divan Grubu CEO’su Marcos Bekhit, şu anda 10 olan otel sayılarını 2016’da 26ya çıkarmak istediklerini söylüyor. Otelcilikte Samsun, Gaziantep ve Adana’da otel projelerinin anlaşmalarını imzaladıklarını belirten Bekhit, Diyarbakır, Denizli ve Malatya’da oteller açılacağını, Kayseri, Kastamonu ve Eskişehir’de de yatırımcılarla görüştüklerini açıklamıştı.

Bekhit, New York ve Londra’ya Divan Oteli açmayı hedeflediklerini belirterek, “10 otelimiz var. New York bizim için kesinlikle olmak istediğimiz yer. Bakü, Budapeşte ve Saraybosna’da Divan oteli açmak için görüşmeler sürüyor” diyor. Grup, Mar Yapı’nın Güneşli’deki G Plus projesinde, yeni otel markası Divan Express ve rezidans projesiyle yer alıyor. Mar Yapı rezidansları satacak, Divan ise oteli ve rezidansları işletecek.

Martı şehir otelleri açacak
Martı markası ile resort otelcilik yapan Grup, şehir otelciliğine giriyor. Grubun İstanbul başta olmak üzere dar ve en az riskli bölgelerde şehir otelleri açma planı var. Bu oteller, tur operatörleri ile çalışabilecek oteller olacaklar.

Martı Otel işletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, hedeflerinin 2015 yılında yatak kapasitelerini 5 bin 500’e çıkarmak, dünyada hızla öne çıkan Türk otelcilik sektöründe kapasite bazında ilk 10’a girmek olduğunu söylüyor.

İstanbul’da, şehir turizmi açısından Taksim’de son derece stratejik bir konumda olan otel binasını 30 yıllığına kiralayarak 5 yıldızlı 300 odalı bir otel için önemli bir adım atan grup, bu adımla, şehir otelciliğinde güçlü bir başlangıç yaptı. Marmaris İçmeler’de, 22 bin metrekare arazi üzerine 300 odalı 5 yıldızlı bir turizm tesisi projesine ilişkin çalışmaları süren grup, Hisarönü’nde, Martı Marina içinde yer alan Hemitea Butik Oteli de hayata geçirdi.

Titanic büyüyor
ilk olarak Titanic markasıyla Antalya’da kıyı oteli kuran Aygün Grup, Titanic markasıyla otel zinciri kurma çalışmaları yapıyor. Grup, Antalya’nın ardından İstanbul ve Berlin’de 5 yıldızlı oteller açan grup, 3-4 yıldızlı otelleri ile de büyüyor.

Aygün Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün, Titanic markası altında 3 yıldızlı otellerini ‘Comfort’, 4 yıldızlıları ‘City’, 5 yıldızlı otellerini de ‘Business’ konseptinde açacaklarını söylüyor. Şu anda zincire dahil edilen tesislere kendileri sahip olan grubun, önümüzdeki yıllarda açacakları otellerde işletme yolunu tercih edebilecekleri belirtiliyor.

Hilton,13 oteli daha gündeme aldı
Hilton International Hotels, Türkiye’de büyüme hedefleri çerçevesinde geliştirme aşamasında bulunan otel sayısını 13’e çıkardı. İstanbul Ataköy, Kuşadası, Malatya ve Samsun’da yeni anlaşmalar imzalayan grubun faaliyette olanlarla birlikte Türkiye’deki toplam otel sayısı 33 olacak.

Hilton Worldwide Avrupa Bölge Başkanı Simon Vincent, yeni anlaşmalarla ilgili olarak şunları söylüyor: “Geçen yıl Türkiye genelinde rekor sayıda otel açtık. Sadece son birkaç ay içinde bile ilk Hampton by Hilton otelimizi ve beşinci Hilton Garden Inn otelimizi açarak marka portföyümüzü genişlettik. 2013 sonuna kadar Türkiye’deki otel sayımızın 33 olmasını planlıyoruz. Avrupa’nın önemli büyüme pazarlarından biri olan Türkiye’de varlığımızı daha da artırmak için yeni fırsatlar olabileceğini öngörüyoruz.”

Hilton Worldwide’ın Türkiye’de sekiz yeni otel açarak bir rekor kırdığı 2011 yılının ardından, gelecek 12 ay içerisinde şirketin lüks Hilton ve DoubleTree by Hilton markaları ile orta kesime yönelik Hilton Garden Inn markası altında 10 yeni otelin daha açılması bekleniyor.

Grup, DoubleTree by Hilton Kuşadası’nı 2013 sonunda, DoubleTree by Hilton Malatya’yı 2012 sonunda, Hampton by Hilton Samsun’u 2013’te, Hampton by Hilton İstanbul Ataköy’ü 2014te açacak. Böylece grup Türkiye’ye 15 yeni otel açacak.
Accor yeni markalarını getirecek
Türkiye’de 3-4 yıldızlı ibis, Novotel markaları ile var olan Accor Grubu’nun Sofitel markasını da Türkiye’ye getirme hazırlıkları yaptığı belirtiliyor. Grubun resort markalarından olan Sofitel Coralia ve Mercure Coraile, Novotel Coralia markaları için de Türkiye’nin güney bölgelerinde yer baktığı da belirtiliyor.

The Rezidor Group, 20 otel daha planlıyor
Radisson markasını bünyesinde bulunduran The Rezidor Group Başkan Yardımcısı Puneet Chhatvval Türkiye’deki otel sayılarını artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını, İstanbul’da iki olan otel sayılarını dörde çıkaracaklarını açıklamıştı.

Hava limanı ve Boğaz’da iki oteli bulunan grup. Ant Yapıyla beraber Ataşehir’de yapılacak üçüncü otelini açma hazırlıklarında ve dördüncü otel için de anlaşma yapmak üzere.

  Otel Yatırımları ve Turizm İşletmeciliği

Hotel Missoni markasını ilk olarak Antalya’ya getirdiklerini belirten Chhatwal şunları söylüyor: “İstanbul’da da mutlaka olmak istiyoruz. Geçmişte Maçka’daki otel için anlaşma yapmıştık ama daha sonra iptal edilmişti. Boğaz’da yer arıyoruz. Orta segmente hitap eden Park Inn markasını da Türkiye’ye getireceğiz, ilk yatırımımıza bu yılın ortasında başlamış olacağız. Bunun için ikinci şehirlere bakacağız. İstanbul ve Ankara’da da olacağız ama diğer Anadolu şehirleri önceliğimiz olacak. 5 yılda 20 otel planımız var.”

Wyndham’mn yeni markalan yolda
Ramada markasıyla Türkiye’de bulunan Amerikalı Wyndham Otelleri de, yeni markalarıyla Türkiye’deki otel sayısını 20’ye çıkaracak anlaşmalara imza attığını duyurdu. Grubun önümüzdeki dönemde Wyndham (5 yıldızlı), Days Inn (3 yıldızlı), Tryp (4 yıldızlı), Ramada gibi markalarıyla Türkiye’de oteller açması bekleniyor.

Wyndham Hotel Group Orta ve Batı Avrupa Başkan Yardımcısı Christian Michel, Ramada’dan sonra, 5 yıldızlı VVyndham, 4 yıldızlı TRYP ve üç yıldızlı Days Inn markalarını getireceklerini açıkladı.

Michel Türkiye’ye yönelik planlarını şöyle özetliyor: “Wyndham markasıyla Kalamış ve Güneşli’de, Ramada markasıyla Üsküdar’da bir tane, Gebze’de iki tane, İzmir, Adana ve Malatya’da birer tane anlaşma yaptık. 3 yıldızlı Days Inn markasıyla ilk olarak İstanbul’a girip sonra Anadolu’ya yayılacağız. Akdeniz tarzlı konsepti ile Tryp markasıyla ise İstanbul’da olmak istiyoruz. Özellikle İstanbul’un merkezi yerlerinden Şişli, Maslak’ta yer arıyoruz. Orta vadede İstanbul’da 20-30 otele çıkacağız. Türkiye’de franschise sistemiyle büyüyeceğiz.”

Orient Express İstanbul’a odaklandı
Pera Palace Otelle tanınan Orient Express de Taksim Pera bölgesi ve Boğaz’da yer arayan zincirler arasına girdi. Orient Express Hotels Başkanı ve CEO’su Paul White, İstanbul’daki fırsatlara baktıklarını açıklamıştı.

Dedeman Park ile büyüyecek
Dedeman Grubu, 2018 yılına kadar yurt içi ve yurt dışında 39 yeni otel açmayı planlıyor. Dört yıldızlı Dedeman Park markasını yaratan grubun planladığı otel yatırımlarının 15’i bu marka ile olacak.

Dedeman Hotels & Resorts International tarafından oluşturulan yeni konsept sadece konaklama açısından değil, işletme açısından sektöre farklılıklar sunacak. 4 yıldız seviyesinde hizmet verecek olan Dedeman Park otelleri dahilinde Dedeman Hotels & Resorts International da yatırımcı olacak. Bunun için öncelikli adres İstanbul olarak gösteriliyor. Dedeman Park konseptinin ‘anası’ olarak nitelendirilen Dedeman Park Antalya geçirdiği renovasyon döneminin ardından konsepte dahil olacak.

ilk Dedeman Park uygulaması Mart 2012’de Denizli’de gerçekleştirilecek. Dedeman Park Denizli’de işletme modeliyle Dedeman Silk Road Tashkent otelinin de yatırımcısı olan Apeas Mühendislik ve inşaat ile işbirliği yapıldı. Aynı yatırımcı ile 5 yıl içinde açılmak üzere 10 Dedeman Park Oteli için anlaşma imzalandı.

Dedeman Park otelleri yurt dışında da faaliyete geçecek, ilk örnekleri ise Kazakistan’da Dedeman Park Oskemen ve Rusya’da Dedeman Park izmailova Moscovv olacak. 118 odalı Dedeman Park Oskemen otel için işletme anlaşması imzalandı, 2013 yılında açılması planlanıyor. 110 odalı Dedeman Park izmailova Moscovv için de işletme anlaşması imzalandı ve o da 2014 yılında açılması planlanıyor. Böylece Dedeman Park Rusya’nın ilk Türk otel zinciri olacak. 16 oteli ile faaliyet gösteren Dedeman Hotels & Resorts International yurt içi ve yurt dışı büyüme stratejisi doğrultusunda 2018 yılında 55 otele ulaşmayı hedefliyor.

Elite World zincirleşiyor
İstanbul Taksim’de biri 4 yıldızlı diğeri 5 yıldızlı olmak üzere toplam 347 odayla turizm sektörüne giren Elit Turizm Yatırım AŞ, önümüzdeki yıllarda birbiri ardına üç oteli daha hizmete sokmayı planlıyor.

Elite World markasıyla otel zinciri almayı hedefleyen grup 3’üncü yatırımını Van’da yapıyor. Van’ın ilk 5 yıldızlı otelini Ekim ayında hizmete açacak olan Elit Turizm, Van’daki otel inşaatının yanı sıra İstanbul Maltepe ve Atatürk Havalimanı yakınlarında proje aşamasında ve inşaatı devam eden iki otel projesi daha var.

Atatürk Havalimanı yakınında Elite World Business Otel’in inşaatına başladıklarını ve 2013 yılının başında hizmete açmayı amaçladıklarını belirten Elite World Otelleri Genel Müdürü Ünsal Şinik, bu otelin 200 odalı olacağını, yakında inşaatına başlanıp 3 yıl içinde devreye alınması planlanan Maltepe’deki yatırımın ise şirketin en büyük projesi olacağını söylüyor.

Van’ın ilk 5 yıldızlı oteli Elite VVorld Van Hotel teknoloji ve konforun tüm ayrıntılarını birleştiren toplam 230 oda ve 450 yatak kapasiteli olacak.

Eser üç otel daha açacak
İstanbul’da 1997 yılından bu yana Business, Resort, SPA ve Turistik oteller alanında başarılı adımlar atan; bünyesinde iki beş yıldızlı, bir dört yıldızlı ve bir de butik otel bulunduran Eser Oteller Grubu, 5 yıl içerisinde Türkiye genelinde otel sayısını 7ye çıkaracak. Grup, Türkiye genelinde hedeflediği 3 yeni yatırımla ilk beş yıl içerisinde Business, Resort, SPA, oteller alanında zincir olmayı hedefliyor.

Eser Oteller Grubu icra Kurulu Başkanı Bülent Alıcı, grup olarak bu yıl Pera bölgesinde, ilk 5 yıl içerisinde de Ege bölgesinde ve Konya’da birer otel projelerinin olacağını söylüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir