Anasayfa / Turizm ve Tatil / Otel Yatırımcıları Neler Yapıyor?

Otel Yatırımcıları Neler Yapıyor?OTEL YATIRIMCILARI NELER YAPIYOR?

AĞAOĞLU: Turizm alanında yatırımları bulunan Ağaoğlu, önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği projeleri ile birlikte otel yatırımlarını da sürdürmeyi planlıyor.

AMPLIO: Hilton ile Garden Inn markası için 9 ilde 15 oteli kapsayan bir anlaşma imzaladı. Yeni yatırımlar için çalışıyor.

DOĞUŞ HOLDİNG: Geçtiğimiz yıllarda Turizme 200 milyon dolarlık yatırım planını açıklayan grup, marinalar ve ellerindeki otellere yenilerini ekleme konusunda çalışmalar yapıyor. Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, turizmde yeni yatırım potansiyellerine baktıklarını, grup bünyesindeki marinalar ve ellerindeki otellerin turizm yapılanmaları için yeterli olmadığını söyleyip, “Arkadaşlarımız şu anda dünyanın içinde olduğu dönemi de zannediyorum fırsat olarak kullanacaklar” açıklamasını yapmıştı.

SÖNMEZ HOLDİNG: Baia oteller zinciri kurmayı planlayan holding, bu alanda yeni yatırımlar yapmayı planlıyor.

EVER GRUP: Savunma sanayi, otelcilik ve medikal sektörlerinde çeşitli projeleri hayata geçiren Ever Grup, otelcilikte büyüyecek. 5 yılda 12 şehir oteli açmayı hedefleyen grup bu alanda yaklaşık 190 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirecek, ilki İzmir Balçova’da yapılacak otel toplam 402 yataklı ve business konseptinde olacak. Otel için dünyanın önde gelen markalarıyla görüşen Ever Grup, Ramada Encore ile anlaşma imzaladı. Ever Grup Yönetim Kurulu Başkanı Selen Ersü, “2006 yılında Ankara’daki Mega Residence Hotel ile otelcilik sektörüne adım atmıştık. Beş yıl içerisinde dünyanın önemli otel zincirleri ile anlaşmalar yaparak Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde farklı konseptlerde toplam 190 milyon Euro’luk yatırımla 12 otel yapmayı hedefliyoruz, ilk anlaşmamızı Wyndham Grubu ile İzmir için yaptık” diyor.

PALMALİ GRUP: Türkiye’de ulaşımdan turizme inşaattan gıdaya olmak üzere çok sayıda sektörde faaliyet gösteren Palmali Grup, Türkiye’de turizm sektörüne yatırım tutarını 2012’de 350 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Palmali GrupTurizm’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Kerem Tümay, Türkiye’deki turizm yatırımlarına 2007 yılında The İstanbul Edition oteli inşaatıyla başladıklarını hatırlatarak, “Şu an faaliyet gösteren 5 tesisimiz bulunuyor. Türkiye yatırımlarımız Palmalife Hotel, Palmalife Marina Hotel, Palmarina ve The İstanbul Edition. Türkiye’deki turizm sektörüne bugüne kadar 300 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bu tutarı 2012 sonunda 350 milyon dolara çıkaracağız” diyor.
Tümay, yeni hedeflerinin İstanbul’da bir otel daha açmak olduğunu, bunun için Palmalife markalarıyla devam edebilecekleri gibi Marriott’un başka bir markasıyla da anlaşabileceklerini ya da Edition’un Anadolu yakasında ikinci bir versiyonunun da düşünülebileceğini söylüyor.

AKFEN HOLDİNG: Accor Grubu ile anlaşan Akfen Holding, ağırlıklı İstanbul olmak üzere Türkiye’nin gelişen kentlerinde otel yatırımları yapıyor. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, şu anda 18 olan otel sayısını iki yıl içinde 24’e çıkartacaklarını söylüyor.

  Bodrum Tatil Yerleri Bodrumda Gezilecek Yerler

Türkiye’de nüfusu 1 milyonu aşan 20 kent bulunduğunu ve buralarda 3-4 yıldızlı otel yatırımlarının artacağını belirten Akın şöyle devam ediyor: “Ekonomik anlamda iyimserlik sürmeli. Bahsedilen kriz yeni değil, dört yıldır var.

Beş yıldızlı otellerin her zaman alıcısı bulunuyor. Ama kitlelerin otel kullanım alışkanlığını artırmak için 3-4 yıldızlı otel yatırımları yapmak gerek. Biz Accor’a 3-4 yıldızlı oteller üretiyoruz. Bu işten Accor kârlı çıkıyor. ‘Otel sayısı 100’e ulaşınca siz de kâr edeceksiniz’ diyorlar.”

BİLGİLİ HOLDİNG: Otellerinden Radisson Blu’lara kadar çeşitli markaların otel yatırımlarını gerçekleştiren Bilgili Holding, yeni otel yatırımları için 150 milyon Euro’luk fon kurdu. Otel işletmecilerden gelecek talepler doğrultusunda yeni otel yatırımlarının yapılması planlanıyor.

Bilgili Holding Başkanı Serdar Bilgili, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen fonlarla yatırım yapmak istediklerini ancak uyum sağlanamadığı için kendi fonlarını oluşturmayı karar verdiklerini söylüyor.

Bilgili, “1.5 yıldır fon yaratıyoruz. 150 milyon Euro’luk birikimimiz oluştu. Otel işletmecileri çok araştırma yapıyorlar. Özel araştırmacılar tutuyorlar, sizin sosyal hayatınızı bile inceliyorlar ve ondan sonra karar veriyorlar. Ancak güven duyduktan sonra razı oluyorlar” diyor.

TURUNCU GRUP: Ege bölgesinde inşaat ve yapılarıyla tanınan Kumtaş A.Ş ile alüminyum üretim ve inşaat faaliyetleri ile tanınan Ankara merkezli Başkent A.Ş. turizmde ortak büyüme kararı aldı. Bu amaçla Turuncu Grup A.Ş. bünyesinde yer alan Supreme Otel, Yüzbaşı Otel ve Çamkar otelden sonra Marmaris bölgesinde Casa De Maris adında 5 yıldızlı yeni bir otel inşaatına başladı. Otelin 15 Mayıs’ta açılması planlanıyor. Grup, önümüzdeki dönemde 5 yıldızlı resort oteller ve 4 yıldızlı şehir oteli yatırımları yapmayı planlıyor.

MAKYOL İNŞAAT: Büyük otel yatırımlarına başlayan Makyol, 150 milyon dolarlık Etiler projesini hayata geçirdi. Turizm sektöründe büyük yatırım planları bulunan Makyol’un duyurulmuş projeleri arasında İstanbul ‘da Taksim-Beyoğlu ‘nda bir otel daha bulunuyor.

KOSİFLER: Türkiye’de gelişmekte olan illerde 25 yeni Hilton Garden Inn oteli kurma planı bulunan Kosifler, ilk oteli Kütahya’da açmıştı. Kosifler Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Kosif, (İstanbul Bostancı, Kütahya, Mardin ve Şanlıurfa’da Hilton Garden Inn’lerin inşaatlarına başlandığını ve krize rağmen devam edildiğini açıklamıştı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir