Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Otobüs Biletini Cep Telefonuyla Ödeme

Otobüs Biletini Cep Telefonuyla ÖdemeOtobüs bileti ve cep telefonları

İETT Genel Müdürü Baraçlı, `Cep telefonuyla ödeme yapıp otobüse binmeyi sağlayacak bir çalışmamız var. Cihazlar test ediliyor. Sonucuna göre uygulama yapacağız` dedi

Günlük yaşamı kolaylaştıran teknoloji İstanbullular`ı cep telefonu ile otobüse bindirecek. Toplu ulaşımda teknolojiyi etkin bir biçimde kullanmak isteyen İETT, cep telefonuyla otobüse binmeyi sağlamak için çalışma başlattı. İstanbul`da akbil ve İstanbul Kart ile yolculuğa imkan veren İETT, otobüs bileti ücretinin cep telefonu ile ödenmesini sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

TEMASSIZ KART SİSTEMİ
Belediye şirketi BELBİM ve bir servis sağlayacı şirket, kablosuz bir iletişim teknolojisi olan ve elektronik cihazlar arasında yakın mesafeli haberleşmeyi sağlayan Near Field Communication- Yakın Saha İletişimi (NFC) sistemi üzerinde çalışıyor. NFC, birkaç santimetre olan kısa bir çalışma kapsamına sahip ve radyo frekansı ile tanımlama (RFID) teknolojisi ve temassız akıllı kart altyapısıyla birlikte çalışıyor. Projeye göre, NFC özellikli cep telefonu bulunan yolcu otobüse binerken telefonu otobüsteki ödeme cihazına yaklaştıracak ücretini ödenecek. Otobüs ücreti daha sonra cep telefonu faturasına yansıtılacak. İETT de ücreti, işbirliği yaptığı servis sağlayıcı şirketten tahsil edecek.

TEST EDİLİYOR

İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, İETT`nin akıllı yol bilgisayarları ve akıllı duraklarla yolcu bilgilendirme çalışmasının sürdüğünü belirterek yeni sistemle ilgili de şunları söyledi: `Belki cep telefonuyla ödeme yapıp otobüse binmeyi İETT sağlayacak. Böyle bir çalışmamız var. Yeni bir teknoloji. Teknolojik altyapı çalışmaları var. Bizim cihazlarımızla uyumu test ediliyor. O testlerin sonucunda da uygulamayı yapacağız` dedi.Tümgazeteler

  Jeodezik Kubbeden Afet EviYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir