Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Otomatik vites araç pazarı Türkiye’de altın çağını yaşıyor

Otomatik vites araç pazarı Türkiye’de altın çağını yaşıyorYeni otomobil alanlar debriyaja veda ediyor

Büyük şehirlerde artık bir kabusa dönüşen trafik sorunu otomatik vites satışlarnı adeta patlattı. Bugün satılan her üç arabadan biri otomatik şanzunanlı. Uzun yıllar hem pahalı olması, hem de fazla sorun çıkarması nedeniyle tercihe edilmeyen otomatik vitesli araçlar için artık sıra beklenir hale geldi.

Otomatik vites araç pazarı Türkiye’de altın çağını yaşıyor” dersek herhalde abartmış olmayız. Otomatik vites araçlar uzun süre hem pahalı olduğu hem de fazla sorun çıkardığı için çok fazla tercih edilmemişti.

Fakat otomatik şanzıman üretiminde yaşanan teknolojik yenilikler ve artık adeta bir kabus haline gelen büyük kentlerdeki trafik karmaşasında ortaya çıkan debriyaj-vites yorgunluğu, otomatik vites araçları Türkiye’de hiç olmadığı kadar popüler hale getirmiş durumda. Öyle ki, otomatik vites ve dizel otomobil almak isteyen müşteriler bazı marka ve modellerde birkaç ay sırada beklemeye bile razı duruma geldi.

Müşterilerin otomatik vites araçlara olan ilgisi satış rakamlarına da yansıyor. 2011 yılında otomatik şanzımanlı otomobil satış adetleri 2010 yılına oranla yüzde 23 büyüdü. Geçen yıl gerçekleşen 593 bin 519 adetlik toplam otomobil satışının yüzde 33’ü otomatik şanzımanlı araçlardan oluştu. Yani satılan her üç araçtan birini otomatik vitesli araçlar oluşturdu.

PAYI YÜZDE 33

2011 yılı otomobil satış adetleri 2010 ile kıyaslandığında, otomatik şanzımanlı otomobil satışlarının payı yüzde 32’den yüzde 33’e yükseldi. Bu rakam 2009’da yüzde 29, 2008’de yüzde 22’ydi. Rakamlardan da görüldüğü gibi otomatik vites satışları özellikle son beş yılda hızla arttı. Avrupa’da ise otomatik vites satışları yüzde 50 dolaylarında seyrediyor. Amerika’da ise bu oran yüzde 90’la-ra yakın.

Önümüzdeki dönemde yeni teknolojilerin gelişimiyle beraber pazarda otomatik vitesli araçlara olan talebin daha da artması bekleniyor. Sektör oyuncuları yakın gelecekte otomatik vitesli araçların toplam pazardaki payının yüzde 40’ların üzerinde olacağını öngörüyor

LÜKS TAMAMEN OTOMATİK

Geçen yıl küçük sınıf olarak adlandırılan B segmentte 84 bin 697 adet otomatik vitesli araç, orta sınıfta 52 bin 279 adet otomatik vitesli araç, lüks segmentte 17 bin 964 adet otomatik vitesli araç, üst lüks segmentte ise 3 bin 414 adet otomatik vitesli araç satıldı.
201 l’de otomatik viteste yaşanan en yüksek artış yüzde 42 ile E (lüks sınıf) segmentinde araçlarda görüldü. D (orta sınıf) segmentindeki artış ise yüzde 29 oldu. Bu segmentteki otomatik vitesli araç sayısı yüzde 65’den yüzde 70’e yükseldi.

  Güneş Enerjisiyle Çalışan Laptop

Orta sınıf otomobillerde otomatik vites tercihinin giderek arttığı görülürken, lüks segmentte otomatik vitesli araçların ağırlığı sürüyor. 2011 yılı sonu itibariyle F (üst lüks sınıf) segmentte otomatik vitesli araçların oranı ise yüzde 100 olarak gerçekleşti.

ALGI DEĞİŞTİ

Kia Genel Müdürü Bora Koçak, artan şehir yoğunluğu ve trafik koşullan nedeniyle otomatik vitesli araç sa-tışlannın sadece Türkiye’de değil tüm dünyada arttığını söylüyor. “Bir kaç yıl öncesine kadar otomatik vites kullanımının sadece bayan sürücülere yönelik olduğu algısı oldukça yaygındı. Aynca genel algı otomatik şanzımanın sık ve kolay arıza yaptığı yolundaydı. Fakat günümüz teknolojisi ve tüketici bilinci sayesinde artık böyle bir algı kalmadı” diyen Koçak, geçtiğimiz yıl satışlarının yüzde 32’sininin otomatik vitesli araçlardan söylüyor.

Toyota CEO’su Ali Haydar Boz-kurt ise otomatik vitese olan ilgiyi “Otomatik vites seçeneğinin bir maliyeti var. Bu maliyet üst segmentlere çıkıldıkça yüzde olarak düştüğünden, satın alma kararında otomatik vites tercihi yükseliyor. Son yıllarda özellikle D/E segmentlerinde otomatik vites tercihinin arttığını görüyo-aız. Bununla birlikte MPV araçlarda da benzer bir trend gözlemliyoruz. Son dört yılda binek otomobil pazarında otomatik oranı yüzde 28’den yüzde 33’e yükseldi. Önümüzdeki yıllarda yakıt verimliliği sağlayan otomatik vites seçeneklerinin çoğalmasıyla oranlarda bir miktar daha artış olacağını düşünüyorum” sözleriyle yoaımluyor.

İKİNCİ ELDE DE CAZİP

Nissan Genel Müdür Yardımcısı tikim Sancaktaroğlu, şehir yaşantısındaki yoğunluk ve trafikte geçirilen süre gibi faktörler nedeniyle araç kullanımını daha konforlu hale getirmek için otomatik vitesin tercih edildiği söylerken, yeni araç satışının yanı sıra ikinci el tercihlerinde de otomatik vitesin ilk aranılan özellikler arasında geldiğini dile getiriyor.

Mercedes-Benz satışlarında otomatik vitesin payı yüzde 98 gibi çok yüksek bir orana sahip. Mercedes-Benz Otomobil Grubu Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan tüketici tercihlerinin özellikle yoğun trafiğin yaşandığı büyük şehirlerde otomatik vitese kaydığını söylüyor. Bekdikhan, otomatik vites seçeneğinin giderek daha ulaşılabilir fiyatlarla müşterilere sunulmasının da talebi arttırdığını vurguluyor.

Citroen Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu ise geçmişte otomatik vites seçeneğinin özellikle yakıt tüketimi konusunda dezavantajlı bir durum olduğunu fakat manuel vites mekaniğine sahip “yarı otomatik vites” seçenekleri sayesinde bu sorunun büyük ölçüde ortadan kalktığını söylüyor.

Tatoğlu, Citroen’in 2011’deki satışlarının yüzde 54’üniin otomatik vites oluşunda “Stop & Start” teknolojisine sahip e-hdi motor seçeneğinin önemli rol oynadığını söylüyor. Tatoğlu, önümüzdeki dönemde otomatik vitese olan ilginin daha da artacağını vurguluyor.

EMRAH GÜRKAN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir