Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Otomotiv iç pazarda ağlıyor, ihracatta rekora gidiyor

Otomotiv iç pazarda ağlıyor, ihracatta rekora gidiyor

İç pazarda yaşanan daralmaya karşın, Avrupa’da yaşanan toparlanma ve şirketlerin kapasite artışları bu yıl otomotivde çifte rekor beklentisi yarattı. 2014 sonuda hem üretimde, hem de adetsel ihracatta rekor bekleniyor. 1 milyon 250 bin adet civarmda gerçekleşmesi beklenen üretimin 900 bin adedi ihraç edilecek.

Daha önce de birçok kez yazdığımız gibi bu yıl otomotiv sektörü iç pazarda iyi bir yıl geçirmiyor. Ocak-Temmuz döneminde toplam pazar bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 24 daralmış durumda. Fakat buna karşın Avrupa pazarında yaşanan toparlanma ve yeni yatırımların etkisi ile otomotivde bu yıl yeni rekorlar da bekleniyor.

2011 yılında 1 milyon 189 bin adetlik üretim gerçekleştirerek, 2008’in ardından rekor kıran sektörün hafif ticari araç pazarında yaşanan daralmaya rağmen, 2014’ü 1 milyon 250 bin adet civarında bir üretimle kapatması bekleniyor. Yine bir terslik olmadığı taktirde 900 bini adedi aşan ihracatla adetsel olarak da 2014 en yüksek ihracat rakamına ulaşılan yıl olmuş olacak. Geçtiğimiz yıl bu rakam 843 bin 467 adetti.

otomotiv sektoru

İHRACAT YÜZDE 8 ARTTI

Yıl sonunda gerçekleşmesi beklenen iki rekor beklentisinde iki etken ön plana çıkıyor. Bunlardan birincisi ana pazarımız olan Avrupa’daki toparlanma. Avrupa pazarında yaşanan canlılık rakamlardan da net olarak görülüyor. Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin toplam pazarı bu yılın ilk yarısında yüzde 6,5 oranında artmış durumda. Bu büyüme kuşkusuz bize olumlu bir şekilde yansıyor. Ocak-Temmuz 2013’te 12 milyar 495 milyon dolar olan ihracat bu yıl 13 milyar 708 milyon dolara çıktı.

Otomotiv Sanayicileri Demeği verilerine göre, bu yılın ilk yarısında bir önceki yıla göre, toplam otomotiv ihracatı yüzde 8, otomobil ihracatı ise yüzde 27 oranında arttı. Bu büyümeyle birlikte 2014 yılı Ocak-Haziran döneminde toplam ihracat 452 bin adet, otomobil ihracatı ise 296 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Hafif ticari araç ihracatında yaşanan yüzde 17’lik gerilemeye karşın toplam pazar büyüdü. Toplam üretim ise yılın ilk yarısında yüzde 1 azalarak 564 bin 78 adet olarak gerçekleşti.

SIRALAMA DEĞİŞTİ

ihracattaki artışta, Avrupa pazarlarındaki canlanma kadar yeni yatırımların da etkisi oldu. Hyundai ve Toyota gibi üreticilerin yeni modellerinin katkısı ve model değişimini tamamlayan Ford Otosan’ın Transit ve Courier ürünlerinin ihracatını kademeli artırması önemli kapasite artışımn nedenleri olarak sıralanabilir. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1 milyon 500 bin adet olan toplam kapasite bu yıl yeni yatıranlarla yaklaşık 1 milyon 700 bine dayandı.Üstelik bu büyüme gerçekleşirken otomotiv fabrikaları arasında en yüksek kapasiteye sahip üretici unvanı da el değiştirdi. Geçtiğimiz haziran ayında Yeniköy’deki fabrikasının devreye girmesiyle birlikte Ford Otosan, iki basamak birden atlayarak Türkiye’nin en fazla kapasiteye sahip üreticisi oldu. Tofaş, 400 bin adetle ikinci sıraya geriledi. 360 bin adet kapasiteli Oyak Renault ise üçüncülüğe düştü. 200 bin adet kapasiteye sahip Hyundai Assan, 170 bin adetlik kapasiteye sahip Toyota Türkiye’yi dördüncülükten etti.

ÜRETİM ÜSSÜ OLDU

Türkiye’nin en önemli beş üreticisine daha detaylı bakarsak, Ford Oto-san’ın Gölcük Fabrikası’nda Transit, Transit Custom, Toumeo Custom, Ye-niköy Fabrikası’nda Transit Courier, Tourneo Courier ve İnönü Fabrika-sı’nda ise Ford Cargo modellerini ürettiğini görüyoruz. Custom ve Courier model aileleri dünyada sadece Türkiye’de üretiliyor. Transit ve Cargo modellerinin de ana üretim üssü Türkiye.

Yeniköy Fabrikası’nın da hizmete başlaması ile Ford Otosan’ın araç üretim kapasitesi 330 bin adetten 415 bin adede çıktı. Bu kapasitesinin 160 binini Transit, 130 binini Custom, 110 binini Courier, 15 binini de Cargo oluşturuyor. Ford Otosan bu yıl 198 bin adet araç ihracat hedefliyor.

YENİ DOBLO’YLA ATAK

Türkiye’nin hem binek otomobil, hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi olan Tofaş, geçtiğimiz yıl 160 bin 319 adet araç ihraç etti. Tofaş cephesinde en önemli gelişmelerden biri Yeni Doblo Amerika projesi. Fikri mülkiyet haklan Tofaş’a ait olan Yeni Doblo, 80’i aşkın ülkenin ardından şimdi de ABD ve Kanada’ya da ihraç edilecek. Yıl sonunda üretimi başlayacak proje, Tofaş’ın ihracatına önemli katkı sağlayacak. Şirket Yeni Doblo Amerika projesinde 2014-2021 yıllan arasında yaklaşık 175 bin adet araç ihraç etmeyi planlıyor.

ÜÇ VARDİYAYA GEÇTİ

Hyundai Assan 2010 yılından bu yana ürettiği İ20 modelinin yanma eklediği Yeni İİ0 ile birlikte kapasitesini ciddi oranda büyüttü. Geçtiğimiz yıl 85 bin 511 adet ihracat gerçekleştiren Hyundai Assan’ın bu yılki hedefi ise 180 bin. Bunun 58 bin 500 adeti eski İ20, 25 bin 500 adedi ise yeni İ20 şeklinde olacak. Geri kalan bölümü ise İ10 oluşturuyor.

İzmit fabrikası şu an 200 bin adetlik üretim kapasitesine sahip. 508 milyon Euro kapasite yatırımı gerçekleştiren şirket, geçtiğimiz nisan ayında üçüncü vardiyaya geçti. Hyundai Assan önümüzdeki yıl özellikle İ20 ihracatında ciddi bir artış bekliyor. Özellikle bu yatırımın ardından Hyundai Assan’m Avrupa için stratejik üretim yapan fabrika haline geldiğini söylememiz lazım. Bursa fabrikasında Me-gane HB, Fluence, Clio ve Clio Sport Tourer üreten Oyak Renault cephesinde bu yıl büyüme beklentisi yok. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 360 bin otomobil. Geçen yıl 266 bin 508 otomobil ve 118 bin 864 motor ihraç eden şirket, bu yılı da aynı seviyede bitirmeyi hedefliyor.

Toyota ise geçen yıl üretimine başladığı Yeni Corolla ile ciddi bir atağa kalmış durumda. Şirketin şu anki üretim kapasitesi 170 bin adet. Bu yıl 130 bin adet üretim gerçekleştirecek olan Toyota Türkiye, üretimin yüzde 35’ini Verso, yüzde 65’ini Corolla ile gerçekleştirecek. Bu üretimin yüzde 85’i ise ihraç edilecek. Şirket geçtiğimiz yıl toplam 85 bin 778 otomobil ihraç etmişti.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir