Güncel Ekonomi Haberleri

Otomotiv Üretimi Kapasite Artışıyla Sürüyor

Otomotivde uzun süredir yeni tesis yatırımı alamasak da, mevcut fabrikalardaki kapasite artışına yönelik yatırımlarla yüzler gülüyor. 2013’te 1,5 müyon adet olan üretim kapasitesi bu yıl 1,7 milyona dayandı. 2016’da bu rakamın 2 milyonu bulması bekleniyor. 1,4 milyar dolarlık yatırımla dört yeni model üretecek olan Tofaş, kapasitedeki liderliği Ford Otosan’dan geri alacak.Türkiye uzun süredir otomotivde sıfırdan yeni bir yatırım çekemiyor. Geçtiğimiz yıllarda özellikle Volks-wagen’in yeni fabrika yatırımı gündemi bir hayli meşgul etmişti. Fakat tüm lobi çalışmalarına karşın Alman üretici yeni Crafter’ın üretileceği 1 milyar Euro’luk tesis yatırımını Polonya’ya yapma kararı almıştı.

Fakat bu olumsuz tablo sektörün altın çağını yaşamasına engel olamadı. Aksine mevcut üreticilerin son dönemde peş peşe açıkladıkları yeni yatırımlarla çıta hiç olmadığı kadar yukarı çıktı. Her ne kadar AKP Hü-kümeti’nin 2023 yılı için hedeflediği 4 milyon adetlik üretim rakamının oldukça gerisinde olsak da, son dönemde gerçekleşen ve açıklanan yatırımlarla birlikte Türkiye hafif ticaride olduğu gibi küçük otomobilde de bir üs olma yolunda önemli adımlar atmış durumda.

YÜZDE 15 BÜYÜDÜ

Rakamlara bakarsak, geçtiğimiz yıl toplam otomotiv üretimi yüzde 5, otomobil üretimi ise yüzde 10’luk artış göstermişti. Böylelikle toplam üretim 1 milyon 126 bine, otomobil üretimi ise 663 bine çıkmıştı. Bu yılın ocak-ekim döneminde otomobil üretimi yüzde 15 oranında artarak 593 bin olarak gerçekleşti. Aynı dönemde otomobil ihracatı ise yüzde 21 arttı.

Otomobil üretiminde yaşanan artışın nedenlerinden biri de kapasitedeki yükseliş oldu. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1 milyon 500 bin adet olan toplam kapasite bu yıl yeni yatırımlarla 1 milyon 700 bine dayandı. Açıklanan yeni yatırımlarla bu rakam 20l6’da ise 2 milyona çıkacak.

Şu anki kapasite rakamlarına baktığımızda Ford Otosan’ın Yeni-köy’deki fabrikasının devreye girmesiyle birlikte 415 bin adetle ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Tofaş, 400 bin adetle ikinci sırada bulunuyor. 360 bin adet kapasiteli Oyak Renault üçüncülüğe düşmüş durumda. 200 bin adet kapasiteye sahip Hyundai Assan dördüncü, 170 bin adetlik kapasiteye sahip Toyota ise beşinci sırada yer alıyor.

TOFAŞ’TAN REKOR YATIRIM

Bu ayın başında Türk otomotiv tarihinin en büyük yatırımlarından birini açıklayan Tofaş, Bursa’da yeni Doblo ve daha önce açıklanan yeni sedan modeline ek olarak iki yeni model üretmeye hazırlanıyor. Bu dört model için toplam 1,4 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Bunun 880 milyon doları yeni Doblo ve yeni sedan modeli için, geri kalan 520 milyon doları ise iki yeni model için harcanacak. İki yeni modelden 2016-2023 yılları arasında 700 bin adet üretilecek.

Üretimine başlanan yeni Doblo dışında Bursa’da devreye girecek üç yeni otomobil orta sınıfta yer alacak sedan, hatchback ve station wagon modellerden oluşacak. 2015 ve 2016 yıllarında devreye girecek bu üç model Fiat’ın orta sınıftaki yeni ailesi olacak. 2015 yılında üretimine başlanacak ve Linea’nın yerini alacak kompakt sedan modeli iç pazar, 2016 yılında devreye girmesi planlanan yeni hatchback ve station wa-gon modelleri ise ağırlıklı olarak ihracata yönelik olarak Bursa’da üretilecek. Şu anda kapasitede liderliği Ford’a kaptırmış olan Tofaş böylelikle yeniden ilk sıraya çıkacak.

1,6 MİLYAR DOLAR YATIRDI

Ford Otosan, 2011-2014 yılları arasında 1,6 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. Gölcük Fabrikası’nda üretilen yeni Transit ve Custom modelleri için 620 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirilirken, Courier modelinin üretimi için sıfırdan inşa edilen Yeniköy Fabrikası için 500 milyon dolarlık yatırım yapıldı.Bu yatırımlar sonucunda da geçtiğimiz yıl 330 bin adet olan Ford Otosan’ın üretim kapasitesi bu yıl 415 bine çıktı. Bu kapasitenin 290 bini Gölcük’teki fabrikada, 110 bini Yeniköy fabrikasında, 15 bini de İnönü fabrikasında bulunuyor. İnönü’de Cargo, Yeni-köy’de Transit Courier ve To-urneo Courier, Gölcük’te ise Transit, Transit Custom ve Tourneo Custom modelleri üretiliyor. Kapasite artışının ardından Ford Otosan bu yıl 243 bin adet üretim, 193 bin adet de ihracat gerçekleştirecek.

KAPASİTEYİ İKİYE KATLADI

Hyundai Assan, 1997 yılında faaliyete geçirdiği İzmit’teki fabrikasında bugüne kadar 1 milyon adedin üzerinde üretim gerçekleştirdi. Görünen o ki bu rakam kısa sürede çok daha yukarıya çıkacak.

Geçen yıl 100 bin adetlik kapasiteye sahip olan ve İ10 modelini üreten fabrika, ekim ayında İ20’nin devreye girmesiyle birlikte kapasitesini 200 bine çıkarmış oldu. Bu kapasite artışı için 600 milyon dolarlık yatırım yapıldı. İzmit, bu yatırımla birlikte Hyundai’nin küçük otomobil sahasının üretim merkezi haline geldi.

Üç vardiya çalışmaya başlayan fabrika üretiminin yüzde 90’ını ihraç edecek. İlk etapta 32 ülkeye ihracat yapılacak fakat Avustralya ve Afrika gibi yeni pazarlarla bu sayı kısa bir süre içinde 45’e ulaşacak. Yeni modeli i20’den yılda 130 bin adet üretecek olan şirket, söz konusu modelden bu yıl 25 bin, 2015’te ise 110 bin adet ihracat yapmayı planlıyor.

20I6’DA SUV ÜRETECEK

Adapazarı’ndaki fabrikası, 170 bin araçlık üretim kapasitesiyle To-yota’nın Avrupa’daki en büyük tesislerinden biri. Kısa bir süre önce 20’nci yılını kutlayan fabrika, markanın Co-rolla ve Verso modellerini üretiyor. Yıl sonu itibariyle 130 bin adetin üzerinde otomobil üretecek ve bunun da yüzde 85’ini ihraç edecek olan Toyota Türkiye, 2014’ü 1,9 milyar dolar seviyesinde bir ihracatla kapatacak.

Japon üreticinin Türkiye’deki yeni yatırım hamlesi ise yeni kompakt SUV’u olacak. Toyo-ta’nın Paris’te tanıttığı konsept C-HR modeli üretilecek yeni modelin bazını oluşturuyor. 20l6’da seri üretime başlayacak model için 187 milyon dolar yatırım yapılacak. Bu yatırımla yıllık üretime ek olarak 100 bin araç üretilecek. Toyota bu yatırımla üretilecek SUV modeli araçları Türkiye’ye yakın pazarlara ve Asya pazarına ihraç edecek.

TEŞVİK OLUMLU ETKİLEDİ

Otomotiv yatırımlarının hız kazanmasında geçtiğimiz yıl hayata geçen teşviklerin de kuşkusuz önemli bir etkisi oldu. ‘Öncelikli Yatırımlar’ kapsamına giren otomotiv ana sanayi yatırımları 300 milyon lira ve üzerindeki yatırımlar olarak tarif edilirken, Türkiye’nin neresinde yapılırsa yapılsın Beşinci Bölge’de yapılmış yatırımlarla aynı teşvikleri alıyor. Buna göre, KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi, yatırım yeri tahsisi, çalışanlar için prim işveren hissesinin ödenmesi gibi tüm destekler söz konusu.

Ayrıca 75 milyon lira ve üzerindeki motor yatırımları ve 20 milyon lira ve üzerindeki motor akşamı, aktarma organları, aktarma organlarının akşamı ve otomotiv elektroniği yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına girmiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu