Anasayfa / Ekonomi-Finans / Otomotive Ek Vergi Mi Geliyor

Otomotive Ek Vergi Mi Geliyor
Otomotive Ek Vergi Mi Geliyor

Sanayi Bakanı Nihat Ergün ne söyledi?

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, otomotiv sektörüne ek vergi getirilmesi yönünde bir çalışma olup olmadığı konusunda açıklama yaptı.

Ergün, Haliç Kongre Merkezi’nde 6.’sı düzenlenen Kariyer Zirvesi’nin ardından ekonomi gündemine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, daha önce yaptığı, ”Cari açığa yönelik önlemler kapsamında gerekirse otomotiv sektörüne ek vergiyi gündeme getirebiliriz” açıklamasını hatırlatması üzerine Ergün, otomotiv sektörüne yönelik ek vergi çalışmalarının olmadığını bildirdi.
Ergün, henüz hükümetin kurulup, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) toplanıp bu konularla ilgili bir karar almadığını belirterek, bu konuyla ilgili önceden de alınmış bir karar bulunmadığını kaydetti.
Bugün itibariyle Türkiye otomotiv sektörünün mutlak ihracatçı olma özelliğini kaybetme noktasında olduğunu dile getiren Ergün, şunları ifade etti:
”Otomotiv sektöründe ithalat ön plana çıkmaktadır. 5 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası veren bir sektördür. Ama 373 milyon dolara kadar, 2010 yılında bu dış ticaret fazlası düştü. 2011 yılında ise bunun eksiye düşme ihtimali var. İthalatın ön plana çıkma ihtimali var.
Türkiye’de yeni marka ve modellerin üretilmesi ve Türkiye’den otomobil ihracatının artırılmasına, Türkiye’de yeni marka ve modellerin üretilmesine ve yerli marka otomobil üretimine, aynı zamanda Türkiye’de üretilen otomobillerin iç pazarda daha çok talep bulması amacıyla ifade ettiğim hadiselerdir. Yoksa otomotiv sektörü için veya başka sektörler için ek vergiler düşünüldüğü anlamına gelmiyor. Bugün itibariyle böyle bir planlamamız söz konusu değil.”EKONOMİDE AŞIRI ISINMA YOK…
Ekonomide bir ısınma olduğunu, ama bu ısınmanın ”aşırı bir ısınma” diye ifade edilmesinin doğru olmadığına işaret eden Ergün, ”Dolayısıyla Türkiye’de eğer önümüzdeki hedeflere varacaksak, Türkiye’nin üretim gücünü artıran 230 milyar dolardan 740 milyar dolara çıkan üretimini önümüzdeki yıllarda 2 trilyon dolara, ihracatını 500 milyar dolara çıkartacaksak, bunu reel sektörle üreterek yapacağız. Dolayısıyla Türkiye’nin üretim ve ihracat gücünü tahrip eden politikaları hayata geçirmek gibi bir durum söz konusu olamaz. Sadece mevzi olarak tüketici kredilerini takip eden bir mekanizmalar geliştiriliyor. Onun ötesinde olumsuz etki meydana getirecek bir mekanizma yok” diye konuştu.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir