Anasayfa / Sağlık Haberleri / Otururken Kilo Vermeyi Sağlayan İlaç Üretildi

Otururken Kilo Vermeyi Sağlayan İlaç ÜretildiBilim insanlarının son keşfi otururken kilo vermeyi sağlayacak
Fazla kiloları tarihe gömecek buluş! ABD’li uzmanlar, vücuda verilen irisin adlı hormonun otururken bile kilo verip kas yapmayı sağladığını buldu. Yan etkisi olmayan hormon yakında ilaca dönüşecek.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Dana-Farber Kanser Araştırma Enstitüsü’nün fareler üzerinde yaptığı deneylerde, “irisin” hormonunun beyaz yağ hücrelerini, yağ yakan kahverengi yağ hücrelerine çevirmedeki etkisi saptandı. İnsanlarda da bulunun irisin hormonuna, PGC1-alfa proteinin bileşenlerinde rastlandı. Zira, bu protein, sporla çalıştırılan kasların güçlenmesinde belirleyici bir rol oynuyor.
Proteinin bileşenlerinde bulunan FNDC5 isimli bir kimyasal, kas hücrelerinde irisin hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Egzersiz yaparak artırılan irisin hormonu, farelere enjekte edildiğinde hayvanlar hiç hareket etmedikleri halde deri altı yağ hücrelerini yağ yakan kahverengi yağ hücrelerine dönüştürdü. Kan şekerini düzenleyerek, kilo verilmesini sağlayan irisin terapisinin herhangi bir yan etkisine rastlanmadı.

İki yıl sonra piyasada olabilir
Yetişkinlerde, bebeklere göre daha az salgılanan irisin hormonu, spor yapıldığında yakılan kalorilerden daha fazla yağ yakılmasını sağlıyor. İrisin hormonunun vücutta zamanla azalması, kilo almayı kolaylaştıran nedenlerden biri olarak görülüyor. Bilim dergisi Nature’da yayımlanan araştırma için Harvard Üniversitesi uzmanları, obeziteyle savaşta önemli bir adım katedildiğini söyledi. İrisin hormonunun dışardan alınmasını sağlayan ilaçların iki yıl içinde piyasada olması bekleniyor. Hormonun, obezite, kanser ve diyabete karşı koruyucu olduğu belirlendi.

  Düşük kolesterol gıda pazarı büyüyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Otomobilleri ne kadar biliyorsunuz?

Otomobillerin Tarihi ■ 1886, otomobilin doğum yılıdır. Bu tarihe kadar onlarca mucit motor yapmışsa da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir