Anasayfa / Şirket Haberleri / Özdilek 1 Milyar Dolara Koşuyor

Özdilek 1 Milyar Dolara Koşuyor

ÖZDİLEK 1 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR

Hüseyin Özdilek, iş dünyasındaki yolculuğuna 1967 yılında 30 metrekarelik bir perakende mağazası ile başladı. 1971 yılında havlu imalatına geçti. 1987 yılında Yalova yolu üzerinde 8 bin metrekarelik bir alanda Türkiye’nin ilk AVM’sini kurdu. Özdilek markası altında büyümesini yıllar içinde hiç ara vermeden sürdürdü. Tekstildeki entegre tesisiyle dünyanın en büyük 10 tesisi arasına yerleşti. Perakendeyle başlayıp sanayicilik ile devam ettiği yolculuğuna İzmir’de açtığı Crown Plaza Oteli ile turizme de adım atarak sürdürüyor.

2010 yılında 700 milyon TL’lik ciro elde eden Özdilek Grup, bu yıl sonunda 800 milyon TL’lik ciroya ulaşmayı bekliyor.

Tekstildeki işleriyle ön planda olan Özdilek, son yıllarda büyümesini AVM yatırımlarıyla sürdürüyor. Grubun gelirlerinin yüzde 70’i AVM’lerden, yüzde 25’i tekstilden, yüzde 5’i de turizmden geliyor.Dünyada sanayi, hizmet ve tarım olmak üzere 3 ana sektör olduğunu belirten Hüseyin Özdilek, şimdi de hayvancılık sektörüne giriş yapmaya hazırlanıyor. Özdilek, “2 bin baş hayvan yetiştireceğiz. Yılda 650 ton et üreteceğiz. Zaten bunun 600 tonunu şu anda alışveriş merkezlerimizde satıyoruz, ileriki dönemde süt hayvancılığına da geçeceğiz” diyor.

Peki Özdilek için bundan sonra büyümenin rotası ne olacak?

Hüseyin Özdilek, henüz Türkiye’de AVM konusunda alınacak çok yol olduğuna inanıyor. Aksaray, Kütahya ve Samsun’da arsalar aldıklarını, oralarda çeşitli AVM projelerini hayata geçireceklerini anlatıyor. Ancak bunlar için harekete geçmeden önce inşası süren Levent’teki AVM’nin tamamlanmasını bekliyor. “Levent’teki 250 milyon dolarlık AVM, 5 yıldızlı otel ve iş merkezi projemiz 2013 sonunda tamamlanacak. O tamamlandıktan sonra sıradaki projeleri devreye alacağız” diyor.

AVM YATIRIMLARI ARTACAK

AVM yatırımları artarken Özdilek Grubu’nun gelir dağılımında da bir değişim olacak. Özellikle tekstilde optimal noktayı yakaladıklarını ve daha fazla yatırım yapmanın hantallaşmaya gireceğini ifade eden Özdilek, “Bu nedenle gelecekte AVM’lerin gelirdeki payı artarken tekstilin payı yüzde 15-20’lere düşebilir. Gelecek 5 yılda da ciromuz 1 milyar doları bulur” diye konuşuyor.

NİLÜFER GOZUTOK UNAL
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. iyi akşamlar size Van’dan yazıyorum burdaki bayiniz biz küçük esnafız diye ürün satmıyor sizden toptan havlu ve nevresim takımı istiyorum gereğini arz ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir