Ekonomi Haberleri

Özel Beklentileri Olan 21 Hisse

Özel beklentileri olan 21 hisse

ÎMKB’nin hızlı yükseldiği bu dönemde yatırımcılara beklentisi ve yükselişe destek verecek ‘hikayesi’ olan, fiyatı düşük kalmış hisseler öneriliyor. İşte bedelsizden temettüye, bilançodan yatırımlarına fark yaratacak 21 şirket ve hisselerinin prim potansiyelleri…

BEKLENTİLERİN alınıp gerçeklerin satıldığı borsada hisse seçiminin çok önemli    olduğu bir döneme giriyoruz. Çünkü 9 Ocak’ta 49 bin 836 puanı gören endeks, o tarihten itibaren neredeyse soluksuz yükselerek 60 binleri aştı.

Şimdi analistlerin önemli bir kısmı, piyasanın hızlı yükselmesine ve uzun süredir beklenen Yunanistan’daki krize ilişkin tasarruf planında anlaşma sağlanmasına bağlı olarak kar satışları bekliyor.

Böyle bir dönemde doğal olarak hisse seçimi çok daha önemli olacak. İMKB’de önümüzdeki günlerde yurtiçi verilerden çok Avrupa’nın izleneceği öngörülüyor. Analistler, borsadaki geri çekilmelerin yeni alım için fırsat yaratacağı görüşünde birleşiyor.

Peki yatırımcı hisse seçiminde nelere dikkat etmeli?

Analistler, bu konuda çok seçici olunması ve alımlann mümkün olduğunca IMKB-30 hisseleri içinden yapılması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca son dönemde yükselişten fazla nasibini almamış ve önemli beklentisi olan hisselerin araştırılması öneriliyor.

Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, yatırımcılara hisse derinliği, yabancı yatırımcılar tarafından tercih edilmeleri, güçlü şirket ve bankalardan oluşmaları nedeniyle tMKB-30 hisselerini öneriyor. Hisse seçiminde “doğru hisse” ve “doğru fiyat” kadar “doğru beklentiler”in de önemli olduğunu vurgulayan Maviş, “Fiyatı çok düştü diye hisse alımı yapmak doğru değil. İMKB giderek global bir borsa olma yolunda. Bu süreçte yerli yatırımcılar da yabancı yatırımcı mantığını iyi algılamalı” diyor.

BEDELSİZ VE TEMETTÜ ÖNEMLİ…

Yerli yatırımcıların hisse seçiminde en çok bedelsiz verme potansiyeline odaklandığını hatırlatan Maviş, bunun tek başına yeterli bir kriter olmadığı kanısında: “Aslında bedelsiz sadece fazladan gelen hisse. Bedelsizi hangi şirketin verdiği daha önemli. Borsa fiyatı yüksek, sağlam, büyük bir şirketin verdiği bedelsiz hisseyse tabii ki tercih edilebilir. Ancak küçük ve derinliği olmayan bir şirketin bedelsiz hisse vermesi o kadar da önemli olmayabilir. Sadece bedelsiz verdi diye böyle bir hisse alınmamalı.”

Belgin Maviş, bedelsiz potansiyeli ve kar payının yanı sıra sadece F/K (fiyat/kazanç) oranına bakılarak yapılan alımların da sağlıklı sonuç vermeyebileceği görüşünde. Maviş’in doğru yatırım ve doğru hisse senedi seçimi için önerileri şöyle: “Bir hissenin hangi sermaye sistemine sahip olduğuna, iştiraklerine, bağlı ortaklıklarına, aldığı ve alabilme ihtimali yüksek ihalelerine de bakılmalı. Ortakların sermayeye koydukları paylar da önemli. Ayrıca şirketin dünyayla rekabet gücü ve yeni pazar kazanma imkanları gibi kriterler de göz önünde bulundurulmalı.” Ekinciler Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Nalan Özdemir, düzenli temettü ödeyen şirket hisselerine portföylerde yer verilebileceği kanısında. 2011 bilançolarının açıklanmaya başladığı son haftalarda bu şirketlerin belirlenebileceğini hatırlatan Özdemir, “Ancak temettü beklentisi hisse seçiminde önemli bir kriter olmakla birlikte tek başına yeterli olmaz. Bu kapsamda iyi bir şirket analizi yapılmalı. Fiyat, gelecek performansı, yatırımlar gibi unsurlara dikkat edilmeli” diyor.

Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçın da pozitif nakit akışı yaratan, karlılığını artırabilmiş şirketler arasında seçim yapılmasından yana. Yaiçın’ın, temettü beklentisini önemseyen yatırımcılara önerisi ise önce kuvvetli bilanço açıklayan şirketlere öncelik vermeleri…

Hisse seçiminde nelere dikkat edilmeli?

■    Çok risk almamak için seçilecek hissenin sermaye yapısı, bilançosu ve işlem hacmine bakılmalı.
■    Seçimler mümkün olduğu kadar İMKB-30 hisseleri arasından yapılmalı.
■    Yükselişte fazla prim yapmamış yani nispeten ucuz kalmış hisse senetleri tercih edilmeli.
■    Fiyatı yüksekse bu kez bedelsiz verme potansiyeli göz önünde bulundurulmalı.
■    Söylentilere değil gerçeklere dayalı beklentisi olan hisseler alınmalı.
■    Sermayesi, iştirakleri, bağlı ortaklıkları incelenmeli. Onlarla ilgili olumlu ya da olumsuz beklentiler olup olmadığına bakılmalı. ■    Ayrıca şirketin ortaklık yapısı, ortakların sermayeye koydukları pay da önemli.
■    Şirketin dünyayla rekabet gücü ve yeni pazar kazanma imkanları araştırılmalı.
■    Temettü beklentisi ve potansiyeli yüksek hisseler belirlenmeli.
■    Geçmiş dönem bilançolarının başarılı olup olmadığının yanı sıra gelecek beklentileri de incelenmeli.
■    Bu dönemde bir şirketin döviz açık pozisyonu olmaması ve faaliyet karının yüksekliği önemli bir avantaj. Şirket seçiminde bu kalemlere de bakılmasında yarar var.

YABANCI PAYININ ÖNEMİ

Integral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Analisti Osman Kadri Koca, İMKB-30 bünyesinde olup da özellikle son dönemdeki yükselişten çok pay almamış şirketlerin hisse senetlerini öneriyor. Koca’nııı hisse seçimiyle ilgili    önerileri ise şu şekilde:

“Döviz açık pozisyonu olmayan, ihracat performansı yüksek, halka açıklık oranı minimum yüzde 10’un üzerinde ve takasında yabancı bankaların ağırlıkta olduğu hisseler seçilmeli. Ayrıca işlem hacminde endeksi taşıyan, kademelerde derinliği olan ve en önemlisi faaliyet karı yüksek olan şirketlere öncelik verilmeli. Döviz pozisyonu taşıyarak ya da finansal gelir sağlayarak yüksek kar açıklayan şirketlerdense uzak durmakta yarar var.”

Görüldüğü gibi analistler hisse seçiminde tek bir kritere bakılmasını önermiyor. Özellikle de olumlu beklentiler piyasada önceden satın alınabildiği için zamanlama da büyük önem taşıyor…

ÇİMBETON Sermaye artışı beklentisi var

Ağırlıklı olarak lıazır beton, önemli ölçüde de klinker üretiyor. Bir süre önce uçucu kiil üretimine de girdi. 10 milyon TL kayıtlı sermaye tavanı ve 1 milyon 770 bin TL çıkarılmış sermayesiyle İMKB’nin en düşük ödenmiş sermayeli şirketi. 2010 yılını 4 milyon 379 bin 494 TL zararla kapatan Çimbeton, 201 l’in ilk çeyreğinden itibaren karlı bilançolar açıklamaya başladı.

Piramit Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, kayıtlı sermaye sisteminde olması nedeniyle Çimbeton’un muhtemel bir sermaye artırımına dikkat çekiyor. Olası sermaye artırımının yatırımcılarının beklentisine cevap verebileceğini düşünen Maviş, bu şirket hisseleri için orta ve uzun vadede “kademeli alım” öneriyor.

TÜPRAŞ Bilanço beklentisi olumlu

ABD ve Avrupa Birliği’nin tran’a yönelik petrol ithalatı yaptırımları Türkiye açısından da önemli. Çünkü Türkiye, petrol ihtiyacının yüzde 30’unu İran’dan karşılıyor. Öte yandan, Tüpraş’ın hafif ham petrole göre nispi olarak ucuzlayan ağır ham petrol işleme avantajıyla kapasite kullanımı arttı. Şirketin motorin ve benzinde artan yurtiçi pazar payının yanı sıra finansal yapısına da dikkat çeken Ekinciler Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Nalan Özdemir, Tüpraş’ın 2011 yılı son çeyrek mali tablolarının da olumlu olduğunu tahmin ediyor. Özdemir, Tüp-raş’ın endeksteki ağırlığının fazla olması, olumlu bilanço ve düzenli temettü beklentisi doğrultusunda hisse için 49.50 TL hedef fiyatla “alım” öneriyor. Ancak Tüpraş hisseleri üzerinde oluşan kısa süreli baskının ardından ciddi değer kazançları yaşandığını da hatırlatmadan geçemiyor.

TURKCELL Temettü dağıtabilir

Turkcell, yönetimle hissedarlar arasındaki problemler ne-d e n i y I e 2010 yılı karından temettü dağıtamamıştı. Meksa Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Barkın Yalçın, SPK’nın (Sermaye Piyasası Kurulu) Turkcell’de öngördüğü yeni yönetim kurulu değişikliklerinin bu yıl temmuz ayından önce hayata geçmesini bekliyor. Yalçın, bunun ardından hissedarlar arasındaki problemlerin çözülmesiyle Turkcell’in temettü dağıtabileceğini düşünüyor. Turkcell hisselerinin yılbaşından bu yana endeksin yüzde 9 altında performans gösterdiğini hatırlatan Yalçın, 10 TL hedef fiyatla “kademeli alım” öneriyor.

PETKİM Yeni rafinerisi uçuracak

Petkim, İzmir’deki Petkim Ya-rımadası’nda 2011’de temeli atılan Star Rafinerisi’ni 2015’te tamamlamayı planlıyor. Söz konusu rafineri de dahil 2018 yılına kadar 10 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilecek, lntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Analisti Osman Kadri Koca, Petkim’in Star Rafinerisi yatırımını tamamlayınca maliyetini çok üzerinde satacağını tahmin ediyor. Bunun şirkete ciddi bir nakit getirisi sağlayacağını kaydeden Koca, hisse için 2.80 TL hedef fiyatla yüzde 23 yükselme potansiyeli öngörüyor ve “alım” öneriyor.
F-M İZMİT PİSTON Yatırımları sürüyor

Yıllık 11 milyon adet piston üretim kapasitesiyle dünyanın en önemli piston üreticileri arasında yer alıyor. İzmit fabrikası, ürettiği pistonların yüzde 80’ini Avrupa ve Amerika’ya ihraç ediyor. Geçen yıl sektöründeki diğer şirketlerden farklı olarak üretime ara vermeyen F-M İzmit Piston, yüzde 80-90 kapasiteyle çalışıyor. Mevcut kapasiteyi artıracak yatırımlarına devam eden şirket, bu yatırımlarla motor parçalan üretiminde Türkiye’ye en son teknolojiyi kazandırdı. F-M İzmit Piston’uıı bu yatırımla 2011 yılında net karını 2010’a göre yüzde 59 artırdığını hatırlatan Belgin Maviş, “Zaten güçlü bilançolar açıklayan şirket, yatırımları devreye girdikçe adından daha çok söz ettirecek. Hissede artan işlem hacmi de dikkat çekiyor” diyor. Maviş, F-M İzmit Piston hisselerinin orta ve uzun vadeli portföylerde bulundurulmasını öneriyor.

ANADOLU HAYAT Bilanço rakamları güçlü

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) kurucularından biri olan şirket, bu branştaki 8’inci yılında katılımcı sayısı ve fon büyüklüğündeki liderliğini devam ettirdi. Katkı payı tutarında da liderliğe ulaştı. Şirketin 2011 yılına ait prim üretimi; hayat dalı 347.6 milyon, hayat dışı 832 bin olmak üzere toplam 348.4 milyon TL oldu.

Türkiye’de birey-sel emeklilik siste-minde vergi teşvikleri konusunda da adım atılması bekleniyor. IMKB’de 17.19 F/K (fiyat/kazanç) ve 2.58 PD/DD (piyasa değeri/defter değeri) ile işlem gören şirket hisseleri için Nalan özdemir “alım” öneriyor. Bunun nedeni ise Anadolu Hayat’ın büyüme trendini devam ettirmesi, düzenli temettü ödemesi ve olumlu bilanço beklentisi.

TEKFEN HOLDİNG Eurobank’ın satışı gündemde

Tekfen, inşaat tarafında geçen yıl yeni projeler alarak kontrat büyüklüğünü genişletti. Barkın Yalçın, holdingin Eurobank Tekfen’deki yüzde 29.24 oranındaki payının satışının da hisselere olumlu yansıyacağı kanısında. Hissenin net aktif değerine göre yaklaşık yüzde 35 iskontolu işlem gördüğünü hatırlatan Yalçın, Tekfen Holding’in finansallarıııda 2012 yılında da bozulma beklemiyor. Hisse için 6.60 TL hedef fiyat doğrultusunda orta ve uzun vadeli portföyler için “alım” öneriyor.

TAV HAVALİMANLARI Yurtdışına ortak bulacak

TAV Yönetim Kurulu, Suudi Arabistan’da Al Rajhi Group CJSC ve Saudi Oger Limited ile ortak olarak “Tibah Air-port Operations Company” ve “Tibah Air-port Development Company” adlı iki yeni şirket kurma kararı aldı. Yeni şirketin 100 bin Suudi Arabistan Riyali tutarındaki sermayesine TAV Havalimanları yüzde 51, Al Rajhi Group CJSC yüzde 24.5 ve Saudi Oger Limited yüzde 24.5 oranında sahip olacak. Osman Kadri Koca, şirketin yurtdı-Tepe Aklen şı operasyonları için yeni bir ortak bulacağını, yurtiçinde Havalimanları alacağı yeni ihalelerle de cirosunda büyük artış sağlayacağını düşünüyor. TAV hisseleri için 11 TL hedef fiyatla yüzde 28 yükselme potansiyeli öngören Koca, “alım” öneriyor.

GOODYEAR İnovatif projeleri var

Kendi markası Goodyear’ın yanı sıra Dunlop, Kelly, Fulda, Lee, Sava ve Debi-ca gibi itibarlı lastik markalarını da üretiyor. Lastik harici faaliyetleriyle ise birçok otomotiv şirketine ve endüstriyel pazarlara kauçuk ürünleri, polimerler tedarik ediyor. Belgin Maviş, Goodyear’in 3 boyutlu blok kilitleme sistemi (3D-BIS) teknolojisine sahip ilk “yönlü” kış lastiği Ul-traGripS ile 2012’ye hızlı bir başlangıç yaptığını düşünüyor.

Maviş, şirketin inovasyon ve çalışanlarına sağladığı olanakların da başarısını artırdığı kanısında. Güvenli sürüş konusunda her yıl 400 milyon dolarlık yatırım yapan Goodyear, ilk hava basınçlı araç lastiği, ay yüzeyinde ilk iz bırakan lastik, patlasa da gidebilen RunOnFlat lastiği, buzda daha iyi performans için viraj kavrama teknolojisi gibi devrim niteliğinde buluşlara imza attı. Maviş, şirketin 2012-2013 performansının da artarak devam edeceğini ve iyi kar açıklayacağını düşünüyor. Sermaye artırımı beklentisine paralel olarak da hissenin daha önce test ettiği 70-73 TL bandına doğru yükselişinin devam edeceğini öngörüyor ve orta vadeli portföylerde bulundurulmasını öneriyor.

THY Hisseleri halen ucuz

THY, yolcu sayısını bu yıl 32.5 milyondan 38 milyona çıkarmayı hedefliyor. Şirket, İstanbul Sabiha Gökçen Havalima-nı’nda faaliyete geçen HA-BOM bünyesinde Haziran 2012’de dar gövde uçak hangarlarını hizmete açmayı planlıyor. Ayrıca 18 adet yolcu ve 1 kargo uçağını bu yıl filosuna katacak. Yine bu yıl 10-14 yeni hat açıp dünyanın en geniş uçuş ağına sahip 7’nci havayolu şirketi olarak 7.8 milyar dolar ciro elde etmeyi hedefliyor. Öte yandan, Avrupa’da satın alma, ortaklık, işletme fırsatları da değerlendirilecek. Nalan Özdemir, bu beklentilerin yanı sıra THY hisselerinin sektör çarpanlarına göre çok ucuz olduğuna dikkat çekiyor. Yatırımlarına devam etmesi beklenen THY’nin mali tablolarının düzelmeye başladığını vurgulayan Özdemir, hisse için 3.40 TL hedef fiyatla “alım” öneriyor.

EMLAK KONUT GYO 2B arazileri olumlu yansıyacak

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut, 2011 yılında 12 bin 587 konut sattı. Barkın Yalçın, şirketin 2B arazileri ve yabancılara konut satışı için olası gelişmelerden olumlu etkileni düşünüyor Yalçın, bunların yanı sıra şirketin iş potansiyelinin TOKl’nin şirkete yeni arsalar sağlamasıyla daha da artacağı kanısında. Bu doğrultuda Emlak Konut GYO hisseleri için 2.60 TL hedef fiyatla “alım” öneriyor.

ANADOLU EFES Yeni nakit girişi kapıda

Yazıcılar Holding, Anadolu Efes’in faaliyet gösterdiği Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Orta Asya ve Ortadoğu’da stratejik işbirliği yapmak üzere SAB Miller Plc ile bir ön anlaşma imzaladı. Anadolu Efes’in yapılacak sermaye artırımı sonrasında sermayesinin yüzde 24’ünü temsil eden 142 milyon adet hisseyi SAB Miller’a devretmesi bekleniyor. Osman Kadri Koca, Anadolu Efes’in söz konusu bölgelerde stratejik ortağı SAB Miller ile yeni yatırımlar yapmasını bekliyor. “Ayrıca sermaye artırımı sonrası şirkete yeni nakit girişi olacak” diyen Koca, Anadolu Efes’in üretimini ve satışlarını dışarıda yapması nedeniyle içerideki olası daralmadan daha az etkileneceğini tahmin ediyor. Koca, şirket hisseleri için 30 TL hedef fiyatla yüzde 16 yükselme potansiyeli öngörüyor. Yatırımcılara önerisi ise orta ve uzun vadeli portföyler için “kademeli alım” şeklinde.

VAKIFBANK Bilanço beklentisi iyi

Geçen yıl bankacılık sektörü 2010’a göre yüzde 13 daha az kar etmesine rağmen VakıfBank, aktif ve özkaynak karlılığını en çok artıran banka olmuştu. Nalan öz-demir, VakıfBank’ın başta konut olmak üzere bireysel kredilerini 2011 yılının dokuz aylık döneminde yüzde 36.6 artırarak sektörün en hızlı büyüme oranına ulaştığını hatırlatıyor. Öte yandan, VakıfBank’ın bu yılın üçün-cü haftasında

VakıfBank tek seferde 1 milyar TL nominal değerli ihraç ettiği bonosuna 2 milyar TL talep gelmişti. Bankanın bono ihracında bileşik faiz yüzde 10.87 olmuştu. VakıfBank’ın 2011 yılı için karlı bir bilanço açıklayacağını öngören özdemir, banka hisseleri için 3.60 TL hedef fiyatla “alım” öneriyor.

MİGROS Son çeyrekte kâr açıklayabilir

İndirim marketi Şok’un satışından sonra yeni mağaza formatlarına yönelen Mig-ros, 2012 yılında 140-150 milyon TL’lik yatırım yapmayı hedefliyor. Bilançosunda son 5 çeyrektir arka arkaya zarar açıklayan Migros, 2010 yılının 9 aylık döneminde de 235 milyar TL zarar açıklamıştı. Ancak Barkın Yalçın, şirketin 2011’in son çeyreğinde yaklaşık 45 milyon TL kâr açıklayacağını tahmin ediyor. Yaklaşık 2.2 milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan Mig-ros’un TL’nin değer kazanmasından olumlu etkilendiğini düşünen Yalçın, hissede 18 TL hedef fiyatla “alım” öneriyor.

TÜRK TELEKOM Yabancı fon girişi bekleniyor

Katar devlet fonu Qatar Investment’ın Oger Telecom’un yüzde 55’ini almak üzere harekete geçtiği henüz doğrulanmadı. Ancak kulislerde sektöründe lider olan Türk Telekom ile yurtdışı fonların yakın temas içinde olduğu ve alım için doğru zaman ve fi-yatlama beklendiği konuşuluyor. Nitekim Osman Kadri Koca da Türk Telekom’a ortaklık için ciddi bir yabancı fon girişi bekliyor. Piyasadaki lider konumu ve liderliğinin devamını öngördüğü için “alım” öneren Koca, Türk Telekom hisseleri için 8.80 TL hedef fiyatla yüzde 13 yükselme potansiyeli öngörüyor.

KORDSA GLOBAL G. Amerika yatırımları önemli

Naylon ve polyester iplik ile kord bezi üreticisi Kordsa Global, lastik takviye ve mekanik kauçuk pazarlarında lider konumda. Halen 9 ülkedeki işletmeleriyle faaliyet gösteren şirket, özellikle Güney Amerika yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Osman Kadri Koca da şirket için gelişmekte olan Güney Amerika pazarındaki yatırımların sonuçlarının önemli olacağını düşünüyor. Koca, ihracat performansının hisse için önemli bir yükseliş potansiyeli yarattığı kanısında. Kordsa’nın olası iç talep azalmalarından ihracat performansıyla daha az etkileneceğini düşünen Koca, hisse için 5 TL hedef fiyatla yüzde 25 yükseliş potansiyeli öngörüyor.

DENİZBANK Satışı bekleniyor

DenizBank’ın sahibi olan Fransız-Bel-çika ortaklığı Dexia, Avrupa’daki borç kriziyle birlikte sıkıntılı günler yaşıyor. Bu nedenle Dexia’nın en kârlı operasyonlarından biri olan DenizBank’ı satması bekleniyor. Bu satışın şubat ayı içinde tamamlanacağını tahmin eden Osman Kadri Koca, piyasa değerini yükselten bu tür haberlere rağmen olası satın almanın gerçekleşmesiyle DenizBank hisselerinin yeni bir ivme kazanacağı görüşünde. Koca, banka hisseleri için 15.50 TL hedef fiyatla yüzde 18 yükselme potansiyeli öngörüyor.

ANADOLU CAM Topkapı’yla avantaj sağlayacak

Yüzde 90 pazar payıyla sektöründe tartışmasız lider olan Anadolu Cam, W Topkapı fabrikasını Eskişehir’de yeniden faaliyete alacak. Bu fabrikanın ciddi bir maliyet tasarrufu sağlayacağını düşünen Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Onur Mutlu, “Geçen yılın ilk 9 aylık döneminde yüzde 12 satış, yüzde 35 de faaliyet kârı büyümesi sağlayan şirketin 2012’de de bu performansını sürdürmesini bekliyorum” diyor. Mutlu, şirket hisseleri için yüzde 24 yükselme potansiyeliyle “alım” öneriyor.

AKSA AKRİLİK Sektöründe global oyuncu

Onur Mutlu, akrilik elyafta global oyuncu olan Aksa’nın yüksek katma değerli karbon elyaf üretimini de artıracak olmasını orta-uzun vadede çok olumlu buluyor. 2011 ve 2012’de şirket karında sırasıyla yüzde 100 ve yüzde 16 artış bekleyen Mutlu, “Aksa Akrilik, 2012 tahmini 6.6 F/K oranıyla da dikkat çekiyor. Bu yüzden hisse için ‘alım’ öneriyorum” diyor.

AKSA ENERJİ Faaliyet kârı yükselişte

Aksa Enerji, 2011’de kurulu kapasitesini yüzde 33 artışla 2 bin 36 MW’ye (megavat) yükseltti. Onur Mutlu, şirketin 2012’de de yüzde 30 civarında kapasite artırımı planladığını hatırlatıyor. 2011 ve 2012’de şirketin faaliyet karında sırasıyla yüzde 37 ve 40 artış bekleyen Mutlu, 2011’de zarar etmesine neden olan kur farkı giderlerinin de bu yıl çok azalacağını tahmin ediyor. Öte yandan, şirketin Kazancı Holding’in hisse satışından elde edeceği fonların borç azaltmada kullanılacağını vurgulayan Mutlu, hisse için “alım” öneriyor.

SASA Kapasitesini artıracak

Analistlere göre petrokimyanın stratejik sektörler arasında olması Sasa için önemli bir avantaj. Şirketin önümüzdeki birkaç yılda kapasitesinde yüzde 100’ün üzerinde artış planladığına dikkat çeken Onur Mutlu, “Bunların yanı sıra hisse 2012 yılı tahmini 6.5 F/K oranıyla önemli bir potansiyel taşıyor. Bu veriler ışığında hisse için kademeli ‘alım’ öneriyorum” diyor.

İDİL TARAKLI

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu