Anasayfa / Kariyer ve İş / Özel güvenlik sektöründe istihdam sayısı 216 bin çalışan

Özel güvenlik sektöründe istihdam sayısı 216 bin çalışan

Özel güvenlik ordusu 216 bin kişiye ulaştı

‘Özel Güvenlik Hizmetleri’ne dair 2004 yılında çıkan kanundan sonra daha sağlam bir platforma oturan özel güvenlik sektörü, 2011 sonunda 7 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştı. 2012 sonunda da pazarda yüzde lO’luk bir büyüme beklenirken, 216 bin kişiye ulaşan istihdam sayısını sürekli artışta olduğu da dikkatten kaçmıyor.

2004 yılında 5188 sayılı ‘Özel Güvenlik Hizmetleri’ne dair kanununun yürürlüğe girmesiyle yasal bir zemine kavuşan özel güvenlik sektörü, her yıl sürekli kendini yenilemek suretiyle istihdamda önemli bir konuma ulaştı. Kurum ve kuruluşlara organizasyonlar, etkinlikler, spor müsabakalan, VTP koruma ve benzeri alanlarda hizmet veren özel güvenlik sektörü, şu anda 7 milyar TL’lik pazar büyüklüğüne ulaşmış durumda.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı verilerine göre, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 2005 yılında 23 bin kişilik bir istihdamı olan sektör, 2012 Haziran ayı itibariyle 216 binlik bir istihdama ulaşmış bulunuyor. Sektördeki çalışan sirkülasyonu ise bu düzenlemelerle yüzde 60’lardan yüzde 30’lara gerilemiş durumda.

Şirket bazında ise çok parçalı bir yapı hâkim sektörde. Pazarda irili ufaklı bin 400’den fazla şirkete rastlansa da sektörü domine eden şirketlerin sayısı bir elin panııaklannı geçmiyor. 2004 yılındaki yasa ile pazardaki şirketler gerçek anlamda bir ku-nımsal kimlik kazanmaya başlarken, pazardaki büyüme oranları ve satın almalar da son zamanlarda dikkat çekiyor.

HACİM 7 MİLYAR TL

Türkiye’de özel güvenlik sektörü, 1982 yılında yasalarla tanzim edildi ve son haline 2004 yılındaki güvenlik yasasının çıkması ile kavuştu.

Yasanın çıkmasının ardından güvenlik sektörünün çok önemli bir büyüme ivmesi kazandığını dile getiren Akdeniz Güvenlik Genel Müdürü Sadi Taylan, o günden bu zamana pazardaki büyümenin kendi beklentilerinden de fazla olduğunu söylüyor. “2004 yılında çıkan güvenlik yasasıyla sektör, tam anlamıyla bir yasal zemine oturdu ve kurumsallık kazandı. O tarihten itibaren de yüzde 90’ını Türk şirketlerinin domine ettiği güvenlik sektöründe her yıl ortalama yüzde lO’luk büyüme görülüyor” diyen Sadi Taylan, sektörün ci-rosal olarak 7 milyar TL’ye dayandığını, yıl sonunda da yine yüzde lO’luk bir büyüme beklediklerini kaydediyor.

Taylan aynca, şirket olarak kendi-lerininse 11 yıldır bu sektörde hizmet verdiğini, 7 bin 369 kişilik istihdamları ve 117 milyon TL’lik cirolarıyla sektöre yön verdiklerini söylerken, Akdeniz Güvenlik olarak borsaya kote olan ilk güvenlik şirketi olduklarına da dikkat çekiyor.BİN 400 ŞİRKET VAR

Pazarda şirket sayısı bin 500’e yaklaşıyor. Ancak, Türkiye’de özel güvenlik sektörünün yüzde 12’sini 7-8 şirket domine ediyor. Sektörün önde gelen kuruluşlarından biri olan Secu-ritas Türkiye’nin Başkanı Murat Köse-reisoğlu, bu anlamda çoğu şirketin tam anlamıyla organize olamadığını belirtiyor. “14 ülkede faal olan Secu-ritas, dünyada özel güvenlik sektörüne yön veren bir konumda bulunuyor. 2006 yılında bu güçle Türkiye pazarına inanarak girdik ve bunun da karşılığını aldık. Altı yıllık Türkiye serüvenimiz sonucunda Securitas Türkiye olarak, Securitas dünyası içerisinde çok büyük atılımlar gerçekleştirdik” diyen Kösereisoğlu, 9 bin kişilik istihdamlarıyla Securitas dünyası içinde Türkiye’nin dördüncü sırada olduğuna dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yıl yüzde 24’liik bir büyümeyle 190 milyon TL’lik ciroya ulaşan şirket, 9 bin kişilik kadrosuyla enerji, denizcilik, havacılık ve madencilik gibi güvenlik sektörü adına önem taşıyan sektörlerdeki segmen-tasyonunu oldukça güçlendirmiş konumda bulunuyor.

AĞIRLIK ÖZEL SEKTÖRDE

Özel güvenlik şirketleri A’dan Z’ye tüm sektörlere güvenlik hizmeti verirken Türkiye’nin konumunun büyümeye çok açık olduğu da sektör uzmanlan tarafından söyleniyor. Sektördeki çalışan sirkülasyonu ise son düzenlemelerden sonra yüzde 60’lar-dan yüzde 30’lara gerilemiş durumda bulunuyor.

Pazarın önde gelen şirketlerinden olan Mis Group’un yönetim kurulu başkanı Cevdet Turan, AVM’ler, rezi-danslar ve konut siteleri başta olmak üzere büyük yaşam alanları, zincir mağazalar, oteller ve turizm tesisleri, otomotiv sektörü, madenler, hastaneler, medya ku alkışlarının yoğun olarak özel güvenlik sektöründen hizmet aldığını dile getiriyor. 2012 yılında Mis Group olarak yeniden yapılanma sürecine girdiklerini ve 4 binin üzerinde istihdam sağladıklarım belirten Cevdet Turan, müşteri portföyünün ise oransal olarak yüzde 20’sinin kamu, yüzde 80’inin ise özel sektör ağırlıklı olduğuna dikkat çekiyor.

SATIN ALMALAR GÜNDEMDE

7 milyar TL’lik bir büyüklüğe ulaşan ve büyüme potansiyeli de günden güne artan Türkiye özel güvenlik sektörünün 1 milyar TL’si elektronik teknoloji güvenlik sistemlerinden oluşuyor. Bu büyüme potansiyeli dâhilinde ise sektörde satın almalar da her daim gündemde. Son olarak güvenlik sektörünün teknolojik seg-mentinde hizmet veren Pronet’in satışı gündemdeydi. Türkiye elektronik güvenlik sistemleri sektörünün önde gelen markalarından Pronet, Londra merkezli girişim sermayesi şirketi Cinven’e satıldı.

Pronet’in çoğunluk hisselerinin satış bedeli resmi olarak açıklanmasa da, bu rakamın 300-350 milyon Euro arasında olduğu talimin ediliyor. Satın alma işlemi ile ilgili bilgi veren Cin-ven Yöneticisi Yalın Karadoğan, Türkiye’nin son dönemde yakaladığı güçlü ve hızlı büyüme dikkate alındığında önemli yatırım fırsatlan sunduğuna inandıklarını kaydediyor. 1995 yılında kuaılan Pronet’in, Türkiye çapında 130 binin üzerinde ev ve iş yeri abonesi bulunurken şirket, bin 500 kişiyi de istihdam ediyor.

Sektörde bunun dışında da yeni satın almaların, orta vadede gerçekleşmesi bekleniyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir