Anasayfa / Haberler / Özel Üniversite Fiyatları 2011-2012 Kontenjanları

Özel Üniversite Fiyatları 2011-2012 Kontenjanları

Özel Üniversite Fiyatları 2011-2012 Kontenjanları

62 vakıf üniversitesi ve 7 meslek yüksek okulu 2011-2012 eğitim döneminde 81 bin 345 öğrenci alacak. İşte popüler okullar ve en çok talep gören bölümleri…

Yabancı dilde eğitim, güçlü uluslararası bağlantılar, saygın akademik kadro, çift diploma imkanları, uygulamaya dayalı eğitim, inovasyon ve teknoloji kullanımı, iş dünyasıyla güçlü ilişkiler… İşte bu ve benzeri avantajlar sunan sahip vakıf üniversitelerine ilgi artıyor. 62 vakıf üniversitesi ve 7 meslek yüksek okulu 2011-2012 eğitim döneminde 81 bin 345 öğrenci alacak. İşte popüler okullar ve en çok talep gören bölümleri…

ÜNİVERSİTE öğrencisi olmak hayal olmaktan çıkıyor. YÖK (Yükseköğretim Kurulu), 2011-2012 eğitim döneminde kontenjanları rekor seviyede yükseltti. Bu yıl 657 bini devlet, 81 bini vakıf ve 18 bini KKTC’deki üniversiteler olmak üzere toplam 759 bin öğrenci alınacak. Bu rakamlara Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) programlar dahil değil.

AÖF’te birkaç bölüm dışında zaten kontenjan sınırı yok. LYS’ye (Lisans Yerleştirme Sınavı) giren neredeyse her iki öğrenciden biri üniversiteli olma şansına sahip. Peki bu öğrenciler gönüllerindeki bölümlere girebilecek mi? Sonuçta devlet üniversitelerdeki popüler bölümlerin kontenjanlarının talebi karşılama şansı yok.Bu yıl 1 milyon 700 bin aday üniversite giriş sınavlarına başvurmuştu. Bunlardan sadece yüzde 3’ü ancak ilk tercihlerine girebilecek. Yine küçük bir oranın puanı popüler bölümlere yetebilecek. Büyük bir kesimse ya hiç istemediği bölümleri tercih edecek, ya umudunu bir yıl sonraki sınavlara erteleyecek.
İşte bu noktada özel okullar öğrencilerin önünde ciddi bir alternatif olarak duruyor. İş bulma olasılığı yüksek olan programlara öncelik veren vakıf üniversiteleri, öğrenciler için cazip seçenekler sunuyor. Vakıf üniversiteleri, burslu bölümler hariç öğrencilerinden yıllık okul ücreti alıyorlar. Bu noktada hesabınızı iyi yapmanız öneriliyor. Yani tercih ettiğiniz üniversitenin yıllık ücretini ve ödeme gücünüzü mutlaka hesaba katarak tercih yapmalısınız…

BEYKOZ LOJİSTİK MESLEK YÜKSEKOKULU

Mezunların yurtdışında lisans tamamlama şansı var

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu (BLMYO), Türkiye Lojistik Araştırmaları ve Eğitimi Vakfı (TÜRLEV) tarafından 2008’de kuruldu. BLMYO’da klasik olarak gündüz gerçekleştirilen eğitimle birlikte, özellikle çalışırken eğitim almayı isteyenlerin tercih edeceği ikinci öğretim programları bulunuyor. Ayrıca bilgisayar ve internet kullanımı ile gerçekleşen uzaktan eğitim programları da var. Okul yetkilileri uzaktan eğitim yoluyla tamamlanan programlar için verilen diplomanın gündüz eğitimi yoluyla alınan diplomalardan hiçbir farkının olmadığını belirtiyor. BLMYO eğitim dilini siz seçebiliyorsunuz. İsteyen Türkçe isteyen de İngilizce eğitim alabilirler. İngilizcesi yetersiz olanlar için hazırlık sınıfları bulunuyor. Okulda lojistik sektörünün ihtiyaçları göz önünde tutularak çeşitli programlar hazırlanmış. Okuldaki bölümler şu şekilde sıralanıyor:

Bilgisayar programcılığı, pazarlama ve dış ticaret, dış ticaret, enerji tesisleri işletmeciliği, halkla ilişkiler ve tanıtım, ulaştırma hizmetleri, deniz ve liman işletmeciliği, sivil hava ulaştırma işletmeciliği, yabancı diller ve kültürler, uygulamalı İngilizce ve çevirmenlik, yönetim ve organizasyon, işletme yönetimi ve lojistik. BLMYO, yurtdışındaki 10 saygın üniversiteyle işbirliği halinde. Bu sayede okuldan mezun olanlara, mezuniyet sonrası yurtdışında 4 yıllık lisans programlarını tamamlama şansına sahip oluyorlar. Ayrıca Erasmus anlaşması doğrultusunda eğitimlerini sürdüren öğrencilere 1 yarıyıl bu yükseköğretim kurumlarında eğitim alma olanağı sağlamış durumda. Okulun yıllık ücretleri ise Türkçe bölümü için 9 bin 500 TL (KDV dahil), İngilizce bölümü içinde 10 bin 500 TL (KDV dahil) olarak belirlemiş. Okul öğrencilere yüzde 25 ve yüzde 50 oranında burs imkanı sağlıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir