Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Özelleştirme ve Ekonomi

Özelleştirme ve EkonomiEkonomi özelleştirme ile güzelleşiyor!

Halkbank halka arzı ve elektrik dağıtımı ile köprü ve otoyol özelleştirmelerinden toplam 12.5 milyar dolarlık gelir elde edilecek. 2013 ’te dünyadaki bol para ve düşük faiz sayesinde yüksek gelirli özelleştirmeler hedefleniyor. Bu gelirler ekonomiye doping etkisi yapacak.

ekonomi ozellestirmeBU yılın son 2 ayına büyük özelleştirmeler damga vurdu. Bu gelişme 2013 yılı bütçe dengesi ve büyüme beklentisi için moral oldu. Otoyol ve köprülerle birlikte 3 elektrik dağıtım bölgesinin satış bedeli 9.5 milyar doları buluyor. Yine tarihin en büyük halka arzı da geçen ay Halk Bankası’nın ikincil arzıyla gerçekleşti. Bankanın yüzde 23.92 oranındaki hissesinin arzında 2.5 milyar dolar kaynak sağlandı.

Bu rakamlarla birlikte 2012’de bugüne kadar toplamda 3 milyar 18 milyon dolarlık özelleştirme geliri elde edildi. Bu yıl özelleştirme takvimine göre Türkiye Şeker fabrikaları Aksaray, Samsun ve Ağrı ile bazı taşınmazlar için son teklif verme tarihi 27 Aralık.

Özelleştirmede 2012’nin son aylarında başlayan hızlanmanın 2013 yılında da devam etmesi bekleniyor. Son teklif verme tarihi ocak ve şubat ayları olan 4 elektrik dağıtım bölgesi, 2 termik santral, bir doğalgaz elektrik üretim şirketi ve bir doğalgaz dağıtım şirketi ihalesi bulunuyor. Gelecek yıl önemli ihalelerden birinin de Milli Piyango ldaresi’nin blok satışının olması bekleniyor.

FİNANSMAN SORUNU YOK

Küresel kriz şartlarına rağmen gerçekleşen dev özelleştirmeler, gözleri finansman imkanlarına çevirdi. Oysa geçen yıl yapılan elektrik dağıtım özelleştirmeleri para bulunamadığı için iptal olmuştu. Uzmanlara göre, dünyadaki bol likidite ve düşük faiz ortamı özelleştirmeler için elverişli bir ortam sunuyor.
Keza, dünyada bol paranın gideceği çok fazla yer kalmadı. Yabancı sermaye açısından gelişmekte olan ülkelerdeki varlıklara yatırım yapmak iyi bir seçenek. Ayrıca özelleştirmeyle hem bu şirketlere giden kamu harcamaları azalacak hem de gelirler bütçe dengesine olumlu katkı yapacak.

Peki özelleştirme ihalelerinde oluşan fiyatlar makul mu? Özellikle elektrik dağıtım ihalelerinde oluşan fiyatlar gerçekçi bulunuyor. Yine kar marjlarında ve kayıp kaçak oranlarında da daha makul seviyeye gelindiğine dikkat çekiliyor.

  Büyüme için tasarruf mu, harcama mı?

Diğer yandan, ihaleleri kazanan şirketler devir bedelini bulabilmek için ağırlıklı olarak yurtdışı finans kuruluşlarına başvuracak. Keza Türk bankaları yüzde 15’lik kredi büyüme sınırlamasıyla bağlı. Uzmanlar, bu yıl şirketlerin para bulmakta zorlanmayacağını düşünüyor. Hatta bir alternatif olarak bu şirketlerin yurtdışı tahvil ihracına gidebileceği belirtiliyor.

“BÜTÇEYİ ÇOK RAHATLATIR”

Hazine eski müsteşarı Mahfi Eğilmez, dünyadaki bol paranın gideceği çok fazla bir yer kalmadığını belirtiyor. Bu açıdan yabancı sermayenin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki varlıklara ilgisinin arttığını hatırlatıyor. Sonuçta da konjonktürün dev özelleştirmeler için gayet uygun olduğunu düşünüyor. Bu yılki ihalelerde fiyatı gerçekçi bulan Eğilmez, finansman konusunda ise yurtdışı bankalardan daha ucuza kredi bulunabileceğine dikkat çekiyor.

Eğilmez’in dikkat çektiği diğer bir konu, özelleştirme gelirlerinin bütçe dengesine yapacağı katkı. Özelleştirmeler sayesinde bu yıl olmasa bile gelecek yıl kamu bütçesinin çok rahatlayacağını söylüyor. Bu yıl Orta Vadeli Prog-ram’da öngörülen bütçe açığı 33.5 milyar TL. Eğilmez, bütçe açığının 30 milyar TL ile bunun altında gerçekleşeceğini öngörüyor.

“BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK”

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Gökçe, Türkiye ekonomisinin üç noktada hassas bir süreçten geçtiğine dikkat çekiyor. Ardından da bu süreçlerde gelinen durumu şöyle açıklıyor:

“Bankaların fi-nansai yapısı 2001 krizi sonrası sağlamlaştı. Kamu borcunu düşürmek için ithalattan alınan KDV gelirleri kullanıldı. Ancak ithalat artınca da dış açık ve dolayısıyla cari açık sorunu büyüyor. Diğer hassas konu büyüme. Büyümeyi artırmak için faiz düşürüldüğünde TL değer kaybediyor. Bu da enflasyona yol açıyor. Böyle hassas dengelerin olduğu bir ekonomik ortamda özelleştirme yapılmasını bütçe dengesi ve kamu yatırımları açısından yerinde ve doğru buluyorum. Kamu yatırımlarının da yavaşlayan büyümeye destek olacağını düşünüyorum. Finansman konusunda risk görmüyorum. İhalelerin büyük gruplara gitmesi de bu görüşümü destekliyor.”

Erkan Kizilocak / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir