Anasayfa / Kariyer ve İş / Özgüven Gelişimi, Özgüven Duygusu, Özgüvenli Olmak

Özgüven Gelişimi, Özgüven Duygusu, Özgüvenli Olmak

Özgüven Gelişimi, Özgüven Duygusu, Özgüvenli Olmak

Özgüven kişide bulunması gereken önemli bir özelliktir. Bu zorlu yaşamda zorluklarda mücadele etmemizi ve dayanma gücümüzü arttır. Özgüven insana güç verir daha fazla çabalamaya, daha zor güçlüklerle başa çıkmaya ve elde ettiğimiz başarılardan keyif almamızı sağlar.

Yaşamanıza bağlı olarak başka insanlar veya çevremizdeki olaylar kendimize olan özgüvenimizi arttırır veya azaltır. Yaşama özgüvenli bir şekilde yaklaşmak ve bunu sürdürmek önemlidir. Ancak, aşırı bir güven duygusu ile hareket ederek kendimizi ve diğer insanları tedirgin etme riskini de almamak gerekir.

Özgüvenimiz olmadığında karşımıza çıkacak engelleri aşabilme yeteneğimiz olup olmadığından şüphe ederiz. Gerekli olan bilgi ve beceriye sahip olduğumuzu bildiğimiz halde endişe ve huzursuzluğa kapılırız.Ancak bunun normali makbuldür, aşırı bir güven duygusu içinde davrandığımızda; sınırlarımız olduğunu kabul etmek istemeyiz, yeteneklerimiz hakkında gerçekçi olmayan düşüncelere kapılırız. Üzerimize aşırı iş yükü alırız, böylece her zaman iyi iş yapamayız. En iyiyi bizim bildiğimizi düşünürüz, önerileri göz ardı ederiz, bize yardım etmek isteyenleri de genellikle reddederiz.

Olması gereken düzeyde bir özgüvene sahip bulunduğumuzda ise; en iyi için çaba göstereceğimizi ve kabul edilebilir bir sonuç ortaya koyacağımızı bilerek işleri ele alırız. Bir işi yapamadığımızda mazeret üretmek yerine yeniden denemeye başlarız. İlk seferinde tümüyle doğru olarak anlamadığımız ya da yapamadığımız bir işin dünyanın sonu anlamına gelmediğini biliriz. Hatalarımızı dert etmek yerine onlardan ders almasını becerebiliriz. Bir çok durumla ve sorunla daha iyi baş edebiliriz.

Ulaşmak istediğimiz hedeflerimizin peşinden giderken özgüven bize güç verir. Başarılarımızla doyum ve rahatlık hissetmemize izin verir. Özgüvenimizin güçlü olması durumunda başarı bize doğal ve doğru gelir.

Birçoğumuz, belirli zamanlarda, belirli insanlarla karşılaştığımızda kendimizi yeterince özgüvenli hissetsekte bazı durumlarda bu özgüveni yitiririz.

Kaynak: İnternet Girişimleri
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir