Anasayfa / Şirket Haberleri / Özyeğin Yorulmayan ‘sosyal’ Girişimci

Özyeğin Yorulmayan ‘sosyal’ GirişimciYorulmayan ‘sosyal’ girişimci

Bir yanda finans ve perakende, diğer yanda enerji ve sosyal sorumluluk projeleri…  Özyeğin, belki de 2013 programı en yoğun iş insanlarından biri olarak sık sık karşımıza çıkacak.

ozyeginBaşta finans olmak üzere bilinen tüm girişimci özelliklerine son dönemlerde kendi deyimiyle ‘sosyal girişimciliği’ de ekleyen Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin’in 2013 yılı ajandası yine dolu olacak.

12 binden fazla çalışanı olan grubun finansta özellikle Rusya’da büyük bir ağırlığı var. Kendisinin en iyi bildiği iş olan finans alanında yoğun bir iş temposunu 2013 yılında da sürdürmesi beklenen Özyeğin’i, bunun yanı sıra, perakende, enerji ve sosyal sorumluluk işlerinin vitrininde de sık sık göreceğiz.

ENERJİDE BÜYÜYECEK

Finansın dünya çapındaki girişimcisi Hüsnü Özyeğin, aslında Türkiye’de geleceğin sektörlerini sıralarken grubun da hangi alanlara ağırlık vereceğini göstermiş oldu. Özyeğin’e göre geleceğin meslekleri eğitim, madencilik, enerji, sağlık ve turizmin belirli kollan olacak. Enerji sektöründe holdinge bağlı Fina Enerji ile yer alan Özyeğin, bu alana 2015 yılma kadar 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.

‘ Özyeğin, Oğlu Murat Özyeğin’in sorumluluğundaki enerji alanında, dağıtım olmasa da özellikle elektrik üretim tarafındaki özelleştirmelerle yakından ilgileneceklerini açıklamıştı. Grubun 2013’te bu alanda faal olması beklenirken, bunun yanında rüzgar enerjisi başta olmak üzere jeo-termal, güneş, hidroelektrik ve termik santral yatırımlarıyla da dikkatleri çekecek.
YENİ MARKALAR YOLDA

Hüsnü Özyeğin’in bir diğer önemli gündemi ise perakende. Perakende sektöründe yaşanan hareketliliğin Fiba Holding’e yansımalarını daha önce Ekonomist’e değerlendiren Özyeğin, bu alanda elindeki markaları Türkiye’den farklı ülkelere açmak üzere  çalışmalar yaptığını anlatmıştı. Özyeğin’in 2013 yılında bu alana yönelik girişimlerini sürdürmesi bekleniyor. GAP, Banana Republic, Marks & Spencer markalarını getiren Fiba Hol-ding’in, en son getirdiği ABD’nin en büyük gençlik mağazası Aeropostale’ı da büyüteceğini anlatan Özyeğin, bu markayı da Türkiye üzerinden verilecek franchiselerle uluslararası alana taşıma hedefinde.

  Afyonlu ünlü yağcı mega yatçı oldu

Yurtdışındaki çalışmalanna gayrimenkul geliştiriciliği alanında da devam eden Özyeğin, Çin’deki AVM yatırımını devreye alması bekleniyor.

SOSYAL GİRİŞİMCİ

Hüsnü Özyeğin’in, ‘sosyal girişimcilik’ adını verdiği projesine Ekonomist dergisinde daha önce yer vermiştik. 19901ı yıllarda çatışmalar nedeniyle boşaltılmış köyleri tekrar ayağa kaldıracak ekonomik projeleri çok önemseyen Özyeğin’in 2013 yılında bu alandaki çalışmalarına devam etmesi bekleniyor. Bu köylerde sosyal anlamda yeni bir hayat damarı açmak isteyen Özyeğin, Bitlis’in ardından Kilis ile projesini sürdürüyor.

Özyeğin’in en büyük işadamı özellikleri arasında cesareti, projelere gösterdiği titizlik ve iyi ekip kurma becerisi başlarda geliyor. Cesaretle yeni bir işe giriyor, büyütüyor ancak hissi davranmadan zamanı geldiğini düşündüğü an iyi pazarlıkla satabiliyor. Kritik işlerinde genel müdürlerini hissedar yapan bir özelliğe sahip olan Özyeğin, fırsatlan iyi gören ve global düşünen bir yapıya sahip.

ÖNE ÇIKARACAK NEDENLER?

■    Finansta büyüme planlarını devreye alacak.
■    Perakendede yeni markaları devreye sokacak.
■    Yurt dışı projeleri artıracak.
■    Sosyal projelerle ve üniversite ile daha ızla gündemde olacak.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir