Anasayfa / Şirket Haberleri / Özyeğin,fabrikada girişimci yetiştirecek

Özyeğin,fabrikada girişimci yetiştirecekTürkiye’de girişimci sayısının artması için harekete geçen Özyeğin Üniversitesi, kurduğu ‘fabrika’ ile girişimcileri destekleyecek. Hedef Türkiye’deki girişimci sayısını gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarmak

Tüm dünyada özellikle ekonomik kriz sonrası işten ayrılanlarla birlikte girişimci sayısı artıyor. Türkiye’de girişimcilik son zamanlarda en çok konuşulan kavramlar arasında yer alıyor. Girişimcilik konusunda uzman bir üniversite olmak amacıyla yola çıkan Özyeğin Üniversitesi de çalışmalarına hız verdi. Ancak üniversitenin bu konudaki en büyük sıkıntısı mevcut yasa ile öğretim üyelerinin şirket kuramıyor olması. Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut bu konuda büyük bir çaba içinde. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Bölümü’nde başlayan akademik kariyeri boyunca, burslar kazanan ve her zaman kendi ayakları üzerinde durmayı başaran bir öğrenci olan Erkut, Florida Üniversitesi’nde doktora yapmış. Alberta Üniversitesi’nde de ders veren Erkut, 2005-2007 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı’nı üstlenmiş. Erkut, “Ben burslarla okudum, orta halli ailelerin çocuklarına benzer imkânlar sunmak en büyük hayalim” diyor. Ama bu sıralar en büyük çabası Türkiye’deki girişimcilerin sayısını artırmak, onlara destek olmak.
“Girişimcilik istihdamı artırır”
Son zamanlarda girişimci sayısı artsa da, uzmanlar bu sayının Türkiye’de olması gerekenin çok altında olduğu düşüncesinde. Erkut, bunun sosyolojik ve ekonomik birçok sebebi olduğu görüşünde. Son yapılan ölçümlere göre Türkiye’deki girişimci oranının yüzde 8’in üzerinde olduğu bilgisini veren Prof. Erhan Erkut, ” Şimdiye kadar hep yüzde 6 çıktı. Bu yıl 8.5. Bunun bir sebebi krizden sonra işini kaybedenlerin yeni iş kurması olabilir. Geçici bir yükselme olarak değerlendiriyorum. Bu oran tekrar 6′ ya inebilir” diye konuşuyor. Türkiye ile paralel gelişim süreci gösteren ülkelerde bu oranın yüzde 12 – 15 civarında olduğunu söyleyen Erkut, Meksika’da yüzde 15, Arjantin’de ise yüzde 14 bilgisini veriyor. Prof. Erhan Erkut, eski Türk Ticaret Kanunu’nda öğretim üyelerinin teknoparklar dışında şirket ortağı olmalarının mümkün olmadığını, bunun da girişimciliği engellediğini savunuyor. İstihdam yaratacak girişimlerin araştırmaların sonucu olduğunu söyleyen Erkut, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Araştırmaların yapıldığı yerler üniversiteler ve araştırma laboratuvarları. Üniversitelerde bu işlerle uğraşan 10 binlerce öğretim üyesi var. Bu araştırmalardan ekonomik olarak da yararlanma sonuçları çıktığında öğretim üyeleri araştırmalarına farklı bir gözle bakacak, daha bir dört elle sarılacak ve uygulamalı araştırmaya yönelecek. Bu da daha fazla sayıda şirket kurulmasını sağlayacak. Üniversitelerin bu konuya eğilmesi gerekiyor.”

Girişimci öğrenciler yetiştiriyor
Lisans programlarında girişimcilik dersi bulunmayan Özyeğin Üniversitesi’nde her bölümün öğrencilerine hazırlıktan başlayarak girişimcilik dersleri veriliyor. ” ‘Sen sus, fikrini söyleme!’ denilerek yetiştirilen bir toplumdan girişimci çıkmaz” diyen Erkut, herkesin girişimci doğmadığını ancak birçok insandan girişimci çıkartılabileceğini savunuyor. Girişimcilik lisans programını açmak için YÖK’e başvurduklarını söyleyen Erkut, bu şekilde girişimcilik oranını yüzde 15’lere yükseltmek istediklerini vurguluyor. İnternet girişimciliğinde ciddi bir patlama olacağını da düşünen Erkut, internet sayesinde yeni bir iş fikri bulup bu fikri üç – dört yıl içinde satılabilir hale geldiğini söylüyor.

Girişimci Fabrikası hayata geçti
4 Mayıs’ta açılışı yapılan ve Özyeğin Üniversitesi ile Turkcell işbirliğiyle kurulan ‘Girişimci Fabrikası’ yeni fikirlerini hayata geçirmek isteyen müteşebbislere her türlü danışmanlık hizmeti ve finans yardımı verecek. ‘Fabrika’da akademisyenler ve tecrübeli girişimciler de yeni stratejiler geliştirilmesi, Türkiye’deki yatırımcı ağlarla buluşturulması ve profesyonel servis konusunda girişimcilere yardımcı olacak. Türkiye’de, tekstilden otomotive kadar birçok sanayi kolunda Avrupa ve çevre ülkeler için üretim üssü olsa da, uluslararası arenada rekabet gücünü korumak için yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek sektörlere ağırlık veriliyor. Özyeğin Üniversitesi de bu yeni hamlesiyle girişimliğe verilen desteği artırmayı planlıyor.

  Eti pakete koydu, Kuveytli ortak buldu

Eylem AKTAY
eylem.aktay@sabah.com.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir