Anasayfa / Haberler / Pahalı Benzin Bayileri İsyan Ettirdi

Pahalı Benzin Bayileri İsyan EttirdiPahalı Benzin

Bütün bayilerin bu çağrıya uyması halinde 4 liralık benzin 3,88 TL’ye satılabiliyor. Peş peşe gelen zamlarla 4 lirayı aşan benzin fiyatları tüketici derneklerini harekete geçirdi. Bugünden itibaren seri eylemlere başlayacak dernekler Maliye’den vergi, akaryakıtçılardan da kar indirimi bekliyor. Bayilerden, satışı artırmak için uygulanan tabak çanak gibi promosyon yerine bu marjı fiyat indiriminde kullanmaları çağrısı yapan dernekler, bu sayede benzinin 12 kuruş ucuzlayabileceğni öne sürdüler. Promosyon maliyeti 3-4 TL Akaryakıt istasyonları, tüketicilerin akaryakıtı kendi bayilerinden almaları için bin bir çeşit promosyon faaliyetine yöneliyor. Vatandaşa dağıtılan promosyon ürünleri arasında kağıt I havlu, deterjan, tabak, bardak, çatal-kaşık, taraftar formaları başı çekiyor. Ayrıca her akaryakıt şirketi kendi özel indirimli ya da puan toplayan kulüp kartını tüketicilere dağıtarak sürekli bir üyelik sistemi kurmaya çalışıyor. Promosyon ve indirimler ağırlıklı olarak 100 liralık akaryakıt alımlarında geçerli oluyor. Vatandaş promosyonlardan yeterince fayda sağlayamadığı gibi, kulüp kartlarıyla toplanan puanlan da etkin kullanamıyor.

Yapılan hesaplamalara göre, bu promosyonlar için bayilerin cebinden yüzde 3 A oranında kaynak çıkıyor. Bu da 100 liralık alışveriş için 3-4 TL anlamına geliyor. Bayiler bu gider payını promosyon yerine doğrudan fiyata indirim olarak yansıtması halinde 4 TL’lik benzin fiyatı 3.88 TL’ye inecek. Öncelikle “devletten jest” beklediklerini belirten Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, “Devlet akaryakıt üzerindeki yüksek vergiyi bir miktar aşağı çeksin, 2009 yılında uygulanan 25 kuruşluk ÖTV ve KDV zammında yürütmeyi durduran mahkeme kararını uygulasın ki özel sektöre diyecek sözümüz olsun” dedi. Çetin, promosyon yerine indirimli akaryakıt satışı uygulamasının vergi, dağıtıcı payı ve bayi payında yapılacak indirimle birlikte bir paket halinde düşünülmesi halinde daha etkili olacağını söyledi.
Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya da promosyon için bayilerin yaklaşık yüzde 4 bütçe ayırdığına işaret ederek, bu bütçenin fiyat indirimi için kullanılması konusunda bayilere öneri götürebileceklerini söyledi. İndirimli benzine yoğun ilgi Bugün Gazetesi’nin 11 Aralık tarihli sayısında kârını indirerek vatandaşa yüzde 7 indirimli benzin sattığını duyurduğu Full istasyonlarına tüketiciler yoğun ilgi gösterdi. Çay çorba bedava AR Grup’un bayi yerine istasyonları kendisi alarak 3. şahıslara işlettirdiği istasyonlar sadece indirimli benzin satmıyor, aynı zamanda tüketicilere çay, çorba, masaj koltuğu, araç yıkama, internet gibi hizmetleri de ücretsiz sağladığı için ilgi görüyor. Çağlayan istasyonu işletmecisi Mehmet Demir, özellikle taksi ve otobüs şoförlerinin kendilerini tercih ettiğini ifade ederek şu bilgileri verdi: “Şoförler gelip istasyonumuzda vardiya değiştiriyor.

  Facebook Telefonu Gerçek mi Oluyor?

Bu nedenle özellikle vardiya değişim saatlerinde yoğunluk yaşıyoruz. Önceleri ‘ sadece fiyat avantajı dolayısıyla tercih ediliyorduk. Hizmet kalitemizi gören insanlar artık verdiğimiz hizmet için de geliyor.” istasyona gelen taksi şoförleri de bir depoda 14-15 lira tasarruf ettiklerini, bu nedenle de 2 aydır bu istasyonu tercih ettiklerini söyledi. Her türlü hediye veriliyor -SHELL Money Club Kart ve Shell Club Smart Card’la biriktirilen puanlarla alışveriş ya da akaryakıta indirim uygulanıyor. 100 TL’lik yakıta oyuncak veriyor. -TOTAL tek seferde 100 TLlik akaryakıt veya toplamda 75 TLlik otogaz alışverişi yapanlara di-namolu el feneri hediye ediyor. – TEB Total Card ile akaryakıt ve otogaz alanlara yüzde 5 indirim sağlıyor. – OPET Opet veya diğer Parolu kartı ile alışveriş yapanların OGS cihazına kontör yüklüyor. Ar-çelik, Beko ve Grundigden hediye veriliyor. Mi-les&Smiles üyelerine 1 TL’lik alışverişleri için 1 bonus mili veriyor. – PETROL OFİSİ tek seferde 75 TL’lik akaryakıt ya da toplamda 75 TL tutarında PO/gaz alana Omo Matik hediye ediliyor. – ALPET 100 TL’lik yakıt alan herkese dört büyük takımın resmi taraftar su bardağı hediye ediliyor Erdoğan SÜZER- Zeynep CEYLAN- BUGÜN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir