Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Pamuk İpliği İthalatında Koruma Önlemi!

Pamuk İpliği İthalatında Koruma Önlemi!

Pamuk İpliği İthalatında Koruma Önlemi!

Dikiş ipliği hariç pamuk ipliği ithalatında, geçici koruma önlemi uygulaması kapsamında azami 200 gün ek mali yükümlülük getirildi

Bakanlar Kurulu’nun ”Pamuk İpliği İthalatında Geçici Korunma Önlemi Uygulanmasına İlişkin Kararı” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karar, dikiş ipliği hariç pamuk ipliğinde ağırlık itibarıyla yüzde 85 veya daha fazla pamuk içeren ve perakende olarak satılacak hale getirilmemiş olanların ithalatına uygulanacak olan geçici korunma önlemine ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Buna göre, söz konusu pamuk ipliği ithalatında azami 200 gün süreyle ”5205.12, 5205.22, 5205.32 ve 5205.42 gümrük tarife pozisyonlarında yer alan 714,29 desiteksten az 232,56 (dahil) desiteksten fazla olanlar” için yüzde 12 (en yüksek 0,85 dolar/net kilogram, en düşük 0,29 dolar/net kilogram) oranında, pamuk ipliği tarife pozisyonu altında yer alan diğer ürünler içinse yüzde 17 (en yüksek 0,85 dolar/net kilogram, en düşük 0,29 dolar/net kilogram) oranında geçici korunma önlemi olarak ek mali yükümlülük gümrük mevzuatının ilgili hükümlerine göre teminata bağlanacak.Soruşturma sonucunda korunma önlemi alınmasına karar verilmesi halinde, teminata bağlanan tutar Hazineye irat kaydedilecek.

Soruşturma sonucunda korunma önleminin, geçici korunma önleminden daha düşük belirlenmesi halinde aradaki fark ilgililere iade edilecek. Soruşturma sonucunda korunma önlemi alınmasına gerek olmadığına karar verilmesi halinde geçici korunma önlemi yürürlükten kaldırılacak. Bu durumda gümrük idarelerince teminata bağlanan tutar, gümrük mevzuatının teminata bağlanan vergilerin geri verilmesine ilişkin hükümleri dahilinde ilgililere iade edilecek.

Diğer mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, ek mali yükümlülükleri yerine getirmeden ithalat işlemlerini gerçekleştirenler hakkında 2976 sayılı Dış Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde noksan ek mali yükümlülüğün iki katı para cezası uygulanacak.

Öte yandan bazı ülkeler ve gümrük bölgeleri menşeli eşyanın geçici korunma önlemi uygulanmasından muaf tutulması amacıyla tarife kontenjanı da açıldı. Bu çerçevede bazı ülkeler ve gümrük bölgeleri menşeli tarife kontenjanı kapsamı, eşyanın tamamı için toplam 12 milyon 800 bin 285 kilogram olarak belirlendi. Ancak ilgili dönemde her bir ülke veya gümrük bölgesi menşeli eşya için tarife kontenjanı 4 milyon 266 bin 762 kilogramı geçemeyecek.

Söz konusu karar 15 Temmuz 2011 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir