Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Parada bahar stratejileri

Parada bahar stratejileri

Parada bahar stratejileri

ABD, Euro Bölgesi ve Merkez Bankası’ndan gelen son hamlelerle iyice ısındı. Piyasalar ve özellikle son iki haftadır yönü belirsiz bir dalgalanma ve sis içine girdi. Piyasa yapıcılar, bir yandan bu hamlelerin analizine konsantre olurken, diğer yandan ilk verilerle hemen paranın yeni park alanlarını belirliyor. Paranın en etkin yöneticileriyle konuşarak bu sis perdesini aralamaya çalıştık ve yatırımcılara yakın dönem için bir yol haritası çıkardık. Borsa, faiz, döviz, altın arasındaki oyunu en iyi uygulayan kazançlı çıkacak.

Bu yılın para piyasaları için sakin geçmeyeceği belliydi. En azından 2011’e göre ciddi iniş çıkışlara hazırlıklı olmak gerektiği vurgulanıyordu. Bunun en önemli nedeni, hükümetin cari açığı kontrol altına alabilmek için atacağı ekonomi soğutma çabaları olacaktı.

Merkez Bankası 2012 para politikasının yol haritasında bunun ipuçlarını veriyordu.

Başkan Erdem Başçı’nın bu politikanın ilk sonuçlan olan dövizdeki tırmanışı dizginlemek için “TL, dolan yenecek” açıklaması bir nebze de olsa tırmanışı durdursa da döviz kuru bu üç ay boyunca hep yukarı yönlü gidişini korudu ve her fırsatta 2011 yılının son günlerinde fırladığı 1.90 bandını yeniden test etmek için atak yapıyor. Şimdilik 1.80’de baskı altına alanın do-lann buralarda kalıcı olduğu genel bir kabul görse de yeni bir tırmanış süreci de kimseyi şaşırtmaz.Zaten son iki haftadır mali piyasaların ateşinin yeniden yükselmesinin nedeni de bu. Merkez Bankası Başkanı tarafından küçük yatırımcıya gösterilen ‘TL yatırımı’ adresi yeniden sorgulanmaya başlandı. Gerçi portföy önerilerindeki TL ağırlığı hala gücünü koruyor ama enflasyonla mücadelede kritik bir eşiğin önünde bulunan Merkez Bankası’nın önümüzdeki günlerde alacağı kararlar bu gücü kırabilir de. Çünkü enflasyon çok uzun yıllardan sonra yüzde 10 eşiğinin altına düşürülmüşken, yeniden çift haneli bir rakama demir atmasına izin verilmeyecek. Hele yüzde 15’e doğru bir tırmanış eğiliminde kimsenin yerinin sağlam olmayacağını hem ekonomi yönetimi iyi biliyor ve hem de piyasalardaki istikrara oynayarak parayı yönetenler…

Bu nedenle 2012’nin ilk çeyreği sonuçlarının, bu ‘istikrar’ı tehdit edip etmediğini, birkaç haftadır yeniden ısınan piyasaların hangi mesajları alarak ısındığını ve bu verileri değerlendirerek, döviz, TL, bursa, faiz veya altında pozisyon alanların kısa vadede nasıl bir yatınm stratejisi geliştirmek gerektiğini araştırdık. Yatırım açısından yeni yol haritalannı nasıl oluşturmaları gerektiğine ilişkin bu yeni veriler ışığında uzmanlarla konuştuk.

BORSA PARLADI

Geçen hafta itibariyle yılın ilk üç ayı tamamlandı. Açıkçası yatırımcılar açısından dalga boyutunun az olduğu, TL ve hisse yatırımcısının yüksek kazançlar elde ettiği bir süreç yaşandı.

Piyasaların bu performansında belirleyici rolü önce yurtdışı gelişmeler ve sonra Merkez Bankası’nın uygulamaları üstlendi.

Güçlü büyüme verilerine sahip ülkelerin başında olan Türkiye, ortaya çıkan likidite bolluğundan olumlu etkilendi. Yani global likidite bolluğu so-runlan uzun vadeli çözmese de kısa vadeli fiyatlar üzerinde olumlu bir etki yarattı. Merkez Bankası’nın dövizdeki hareketleri faiz silahını çekerek engellemesi, kurlan aşağı çekerken, faiz yukan yönlü hareketler yaptı. Bugün gelinen noktada ise yurt dışı gelişmeler ve yatınm araçlarının geldiği seviyeler dikkate alındığında bahar aylarında piyasalan nelerin beklediğini ilerleyen sayfalarımızda ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir