Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Paradaki En Son Hesapların Analizi

Paradaki En Son Hesapların AnaliziAyı piyasasının etkisinde olan piyasalarda dolar yükselirken; diğer yatırım araçları değer yitiriyor. Tek güvenli liman ise TL mevduat ve Devlet tahvili olarak gösteriliyor. Bu karışık dönemde paradaki en son hesapları analiz ettik. Yatırımcı eğilimlerini araştırdık. Uzmanlar, bu kritik dönemde defansif portföylerden yana. Uzun vadeli düşünenler hisse de alabilir. Ancak dolarda alımın gelinen seviyelerde riskli olduğu da belirtiliyor.

Yine siyasi ve ekonomik gerilimin birbirini dolu dizgin izlediği, tetiklediği günler yaşıyoruz. ABD bitiyor Uzakdoğu başlıyor, Uzakdoğu bitiyor Ortadoğu, o da olmasa AB bölgesi tek başına titretmeye yetiyor piyasaları. Geçen hafta gündem yine AB Bölgesi’nde artık çuvala sığdırılamayan krizin boyutlarıydı.

Sarkozy’nin geçen hafta Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesi, Merkel ile ‘krizi yönetme uyumu’nun sonunu ifade ediyordu. Diğer yandan Yunanistan’da güçlü bir sol iktidar beklentisinin oluşması ve bu kesimin de AB ile tüm ipleri koparma potansiyeli, mali piyasaların titremesine yetti. Euro dolar karşısında yılın en düşük parite seviyesine inerken Türkiye piyasalarında hemen 1.75’ten 1.84 seviyesini test eden ‘doların daha ne kadar gidebileceği’ hesapları yapılmaya başlandı. Borsa’nın 55 bin altına göz kırptığı, altının yılın en düşük seviyelerinde gezindiği, Merkez Bankası’nın TL adresini güçlü bir şekilde vurguladığı bu dönemde dolara ilişkin beklentilerin alevlenmesi ne kadar gerçekçi. Önce dolarda 1.90, ardından 2.00 olası mı? Bütün bunlan geçen hafta sıcağı sıcağına parayı yönetenlerle konuştuk. Sonuçta bu hararetli ortamda portföyünü en iyi pozisyona getirmek isteyen yatırımcılar için borsadan faize, dövizden altına iyi bir dosya çıktı ortaya.
ALTIN Altın fiyatı, 2009 ile 2012 arasındaki üç yıllık dönemde dolar bazında yaklaşık iki katına çıktı. TL bazında ise aynı dönemdeki yükseliş yüzde 125 oldu. Bu güçlü yukarı trend, altına yönelik talebin artmasında önemli bir etken oldu. Ancak son dönemde kayıplar yaşıyor. Bu konudaki ayrıntılı bilgileri ‘altın bankacılığı’özel bölümünde okuyabilirsiniz. Ancak özetlemek gerekirse dünyadaki ekonomik durgunluk, emtia ve petrol fiyatlarındaki gerileme, ayrıca İtalya, ispanya ve Yunanistan’ın yarattığı endişe, yatırımcıyı görünen kâra doğru yöneltmiş durumda. Bu devam edebilir. Haziranda FED toplantısında yeni bir parasal genişleme sinyali gelirse tekrar hareket gelebilir ve ons altın 1.650 dolara doğru yükseliş seyri yaşanabilir.

  Ekonomi ikinci not artışına kilitlendi

Diğer Benzer Makaleler

Dolarda kâr satışı yapılabilir

İMKB’de Ayı ve Boğa Piyasası

Defansif düşünenler için TL cazip

Talip Yılmaz
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir