Anasayfa / Haberler / Parfüm Firmalarına Ham Madde Dikensiz Gül Üretimi

Parfüm Firmalarına Ham Madde Dikensiz Gül ÜretimiParfüm Firmalarına Ham Madde Dikensiz Gül Üretimi

Dünyada gül üretiminin yüzde 65’ini gerçekleştiren ve parfüm devlerine ham madde olarak gülyağı satan Isparta, dikensiz gül üretmeye hazırlanıyor

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜLAR) Müdürü Doç. Dr. Fatih Ali Canlı, ABD’de 1995-1997 yıllarında başlattığı ve Isparta’da devamını getirdiği ”dikensiz gül” projesinin başarılı sonuç verdiğini söyledi.
Dikensiz gül üretimi hakkında bilgi veren Canlı, ilk olarak doğada çeşitli rotasyondan geçen güllerin dikensiz bölümlerinden doku aldıklarını ve doku kültürlerinde yaptıkları mutasyon sonucunda laboratuvar ortamında dikensiz gül üretmeye başladıklarını vurguladı.

Gül fidelerini stabilize edilen alanlarda tuttuklarını ve her aşamalarını izlediklerini belirten Canlı, ilk üretimleri deneme amaçlı olarak saksılara aktardıklarını ve başarılı sonuç aldıklarını ifade etti. Laboratuvar ortamında kırmızı, sarı, beyaz, vişne ve lila renklerinde olmak üzere 5 çeşit gül üretimi yaptıklarını söyleyen Canlı, hepsinin fidelerini ayrı ayrı işlediklerini anlattı.

Dikensiz gülün daha cazip geldiğini ifade eden Doç. Dr. Canlı, mevcut güllerin satışında paketleme aşamasında dikenlerinden ayıklandığını ama dikensiz gül satışı sırasında bu işlemin yapılmayacağını belirtti. Ayrıca mevcut güle göre dikensiz gülün fiyatının da 6-7 kat daha fazla olacağını dile getiren Canlı, ”Mevcut gülü 5 liraya satıyorsanız, dikensiz gülü 30 liradan satacaksınız. Ekonomik açıdan da daha değerli olacak” dedi.

  Bilgisayarın Fendi İnsan Bilgi ve Zekasını Yendi Diyebilecek miyiz?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

2 Yorumlar

  1. gulun dikeni batacak aga dikensiz gul mu olurmus

  2. oha çok iyimiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir