Ekonomi Haberleri

Parite, Brexit’i fiyatladı

Dönem başında Euro Bölgesi’nde açıklanan en önemli veri Euro Bölgesi TUFE verişiydi. TUFE verisi Euro Bölgesi gibi gelişmiş bölgelerde önemli bir veri. Gelişmekte olan ülkelerin aksine gelişmiş ekonomilerde enflasyonun belli bir düzeyde kalması için önemli mali politikalar uygulanıyor. Veri beklentiler dahilinde geldi. FED’in son yayınladığı tutanaklarda haziranda faiz artırımı üzerinde durulduğu ve verilerdeki gidişata göre bunun gerçekleşebileceği belirtildi. Tutanakların ardmdan güçlenen dolar, Euro/dolar paritesinde sert düşüşe yol açtı. AMB para politikası tutanaklarında da enflasyon ve AB ana reform eksikliği endişeleri dile getirildi. Bu süreçte konut piyasası, mal siparişleri gibi ABD verileri beklentilerin üzerinde gelirken AB verileri, başta PMI’lar olmak üzere beklentilerin altında kalmaya devam etti. Bu gidişat Euro/dolar paritesinde kısa süreli bir baskılanma trendinin oluşmasına yol açtı.

parite

DOLAR GÜÇLENİYOR

FED Başkanı Yellen’ın konuşmasında ABD ekonomisinde istihdam piyasasında toparlanmanın sürdüğünü, FED’in dikkatli şekilde gelecek aylarda bu şartlar altında faiz artırımını düşündüğünü belirtmesi de doların güçlenmesine katkı sağladı. Tanm dışı istihdam, Euro/dolar paritesinde bu dönemin en önemli etkilerinden birini oluşturdu. Tarım endüstrisi haricinde ABD ekonomisinde son ay içerisinde çalışan insanların sayısındaki değişiklikleri belirleyen veride beklentiler 164 bin iken, 38 bin ile beklentilerin çok altında geldi. Bu durum piyasada şok etkisi yarattı. Verinin ardından FED’in faiz artırım ihtimali haziran ve temmuz aylarında büyük kayıp yaşadı. Veri AMB’nin güçlü duruşu ve iyi gelen Euro Bölgesi PMFları ile birleşince Euro/dolar paritesi kısa vadeli sert bir yükseliş trendine girdi. Haziran ayında beklentiler dahilinde FED faizleri arttırmadı ve toplantının ardmdan konuşan FED başkanı Yellen oldukça güvercin bir duruş sergiledi.

BREXİT ETKİSİ

Bu ayın en önemli gelişmesi ise şüphesiz tüm Dünya’da yankılanan Brexit’ti. Ingiltere 23 Haziran’da AB’de kalıp kalmayacağının kararını verdi. Merakla beklenen oylamadan çıkan sonuç İngiltere’nin AB’den ayrılacağı yönünde oldu. Bu gelişme üzerine AB’deki belirsizlikler oldukça yükseldi. Brexit’in olası etkilerini ele alırsak öncelikle ilk aklımıza gelen ticari ilişkiler olacaktır. Ticari anlaşmaların tekrardan hazırlanmasının bile iki yılı bulabileceği konuşulurken Avrupa ülkelerinin en büyük ihraç pazarlarından biri olarak gördüğü İngiltere’nin birlikten ayrılmasının etkileri de farklı olacaktır. Şüphesiz bu etkiyle birlikte AB’nin ticari verilerinde gerileme yaşanabilir. Ayrıca Avrupa’da yaşayan İngiliz nüfusu da azımsanmayacak düzeyde. Bu nüfusun da bağlı bulundukları ülkeye ve birliğe yaptıkları tüketim harcamaları da düşebilir. Bu durumun etkisinin de Avrupa’nın büyüme hızı üzerinde hissedilebileceğini düşünüyoruz. AB’nin Brexit ile birlikte dünya pazarı üzerinde de etkinliği azalabilir.
Euro/dolar paritesinde Brexit öncesinde oluşan belirsizlikler volatiliteyi artırdığı için parite oldukça dalgalı bir görüntü çizmişti. Brexit sonrasında ise Euro’nun sert düşüşleri dikkat çekiyor. Brexit ile birlikte 1,14 seviyelerinden serbest düşüşe geçen parite 1,09 seviyelerine gerilese de bu seviyeden alıcı bulan fiyatlar 1.1050 seviyelerine kadar toparlandı. Ancak paritenin son yaptığı tepelerinin düşüş eğilimi ve bu grafiğe MACD’nin uygunluk göstermesi yeni bir düşüş dalgasının başlayabileceği şeklinde yorumlanabilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu