Anasayfa / Haberler / Parmak İzi İle Mesai Takibi

Parmak İzi İle Mesai TakibiAdana 1’inci İdare Mahkemesi, Osmaniye İl Özel İdaresi’nde personelin mesai takiplerinin parmak iziyle yapılmasına yapılan itirazı haklı buldu. Mahkeme, parmak iziyle mesai takibini özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı buldu.

Bazı kamu kurumlarının yanı sıra özel sektörde çalışanların mesai takibini yapmak için kullanılan parmak iziyle takip uygulamasına karşı mahkemeden red kararı çıktı.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen), Osmaniye İl Özel İdaresinde personelin işe giriş ve çıkış saatlerini tespit etmek için uyguladığı parmak izi alma yöntemini mahkemeye taşıdı. Uygulamanın insan haklarına ve kişilerin özel hayatının gizliliğine aykırı olduğu gerekçesiyle Adana 1’inci İdare Mahkemesi’nde görülen dava geçen hafta sonuçlandı.
Mahkeme heyeti, parmak izini, “bireyin fiziksel olarak belirlenmesini sağlayan bir kişisel bilgi” olarak kabul etti. Mahkeme heyetinin, anayasada ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde, “özel yaşamın gizliliğinin korunması” ilkesine yapılan vurguları dikkate alarak verdiği kararında şöyle denildi: “Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle ilgili yapılan değerlendirmelerden sonra, kişisel veri olan parmak izini kamusal alanda da olsa özel hayatın gizliliği hakkı kapsamında bulunduğu anlaşılmaktadır. Bireyin izni olmadan parmak izinin alınması, uygulamanın yasal dayanağının bulunmaması, yine toplanan verilerin ileri de başka bir şekilde kullanılmayacağına dair bir güvencenin bulunmaması gözönüne alındığında, Anayasa’nın 20. maddesi ve uluslararası sözleşmelerin özel hayatın gizliliği hakkı ile ilgili düzenlemelerine aykırı olarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

Örnek olmalı

Mahkeme kararında ayrıca Osmaniye İl Özel İdaresi insan kaynakları ve eğitim müdürlüğünün parmak iziyle mesai takip sisteminin kaldırılması istendi. Kararı AA muhabirine değerlendiren Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, “Bu kararın diğer kamu kurumlarında ve özel sektörde parmak izi alarak mesai takibi yapanlara örnek olması gerekiyor. Zira, önemli olan personelin işe gelip gitmesi değil; işini verimli biçimde yapmasıdır. İnsan haklarına aykırı, parmak izi alma uygulaması yerine performans ölçücü ve performans artırıcı üretimi teşvik eden önlemlere yatırım yapılmalıdır” diye konuştu.

KAYNAK: AA
Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir