Anasayfa / Haberler / Pazarcık İlçesi, Belediye Başkanı Kamil Dalkara Akdeniz’in Son İncisiyiz

Pazarcık İlçesi, Belediye Başkanı Kamil Dalkara Akdeniz’in Son İncisiyiz1990’lı yıllarda Avrupa’ya göç veren Pazarcık ilçesi, Belediye Başkanı Kamil Dalkara’nın çabalarıyla yenilenen, büyüyen ve göç alan bir ilçe haline geldi…

Belediye Baskanı Kamil Dalkara

KAHRAMANMARAŞ’IN Pazarcık İlçesi Belediye Başkanı Kamil Dalkara’nın dört yılda ilçede başta yaşamsal alanlara yönelik olarak yaptığı hizmetler ilçede durma noktasına gelen hayata adeta yeniden nefes verdi. Terörün kol gezdiği 1990’lı yıllarda Pazarcıklılar, terör ve devlet arasında kalıp sürekli, rahatsız edilince evlerini, topraklarını terk edip Avrupa’da daha iyi bir hayat yaşayabilmek umuduyla göç etmişler ve bu yolculuk hikâyeleri ödüllü filmlere konu olmuştu. Pazarcıklılar, o dönemde koloni halinde, ağlayarak terk ettikleri ilçelerine Belediye Başkanı Kamil Dalkara’nın hizmetleri ile yeniden dönmeye başladılar. Öyle ki artık Pazarcık’ın caddelerinde ne terörden dolayı pazerler ne de insan tacirleri geziyor. Pazarcık’ın modernleştirilen caddelerinde ve parklarında yaşlısı genci bütün ilçe sakinleri huzur ve mutluluk soluyor.

AVRUPAYI DOLAŞIP ANLATTI
ilçeye dönüş ve yatırımların kapısı son dört yılda Belediye Başkanı Kamil Dalka-ra’nın beş Avrupa ülkesinin 50’ye yakın kentinde yaşayan Pazarcıklılara, artık ilçenin bırakıp gittikleri gibi olmadığını, huzurun barışın, ekmeğin, insanca yaşanacak ortamın yaratıldığı bir ilçe olduğunu anlatmasıyla gerçekleşti. Dalkara, hemşehrilerinin ayaklarına kadar giderek, resimlerle, videolarla gelişmeleri anlatıp onların kazandıklarını doğup büyüdükleri yerlere aktarmalarını sağlamış. Dalkara, bugün gelinen noktayı şöyle özetliyor: “Pazarcık’ta şimdi bine yakın insanın aş bulduğu sanayi kuruluşlarının temelinden bacasının şapkasına kadar her noktada Avrupa’dan dönen veya para gönderen Pazarcıklının alınteri var. Ovasındaki verimli toprakları, kaynaklarındaki şifalı suları ile Akdeniz’in göz kamaştıran son incisiyiz. Geçmişte yılda 20 gün izine gelip dönenler şimdi belediye olarak yaptığımız yaşamsal alanlar sayesinde yılın sekiz ayını burada geçirmeye başladılar. Avrupa’dan gelen Pazarcıklılara yıllarca uzak kaldıkları ilçede gerek devlet kapılarında gerekse de özel sektörde yol göstermek, nereden nasıl başlanılacağına kılavuzluk yapmak için belediye binasında özel bir birim oluşturduk. Bugün ilçe merkezinde açılan mağazalar, marketler ve kafelerin hepsinin temelinde yurtdışından gelen bu sermaye var. Avrupa’da emekli olanların ilçemizin ekonomik düzeyini yükseltmelerini ve ilçeye dönüşlerini sağlamak için belediye olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz. 2009 yılında belediye başkanı seçilmemden sonra Akdeniz’in son incisi olan ilçemiz Pazarcık için birçok yenilik yaptık. Halkımızın neye ihtiyacı olduğunu en ince ayrıntısına kadar inceleyerek o yönde çalışmalar yapmaya gayret ediyoruz.”

  Araç kiralamanız da BES kapsamında!

“OVADA YELKENLİLER YARIŞIYOR”

Kamil Dalkara, Pazarcık ekonomisini canlandırmanın, toprakların yeniden değer kazanmasının ilçenin yaşanılır kılınmasında en büyük etken olduğunu belirtiyor. Belediye başkam, “Her yıl düzenlemiş olduğumuz gurbet şölenine yurtiçi yuı tdışın-dan 20 bine yakın hemşerimiz katılıyor. Pazarcık Ovası’nda yelken ve kano yarışlarının yapılacağını söylediğinizde, yüzünüze ‘deli misin’ diye bakıldığı yıllar geride kaldı. Bugün Pazarcık sularında yelken ve kano yarışları yapılıyor. Bu ilçede Bayanlar Ragbi Şampiyonası yapıldı. Topraklarını satıp gidenler şimdi değer kazanan topraklarına dönüyor, yeni yerler almaya çalışıyor. Pazarcık Akdenizin son incisi olmanın yanında, bugün toprak ve emlak yatırımcısının, sanayicinin cazibe merkezi haline gelmiş durumda” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir