Pazarlama ve Satış

Pazarlama Çağına Sosyal Medya Etkisi

Pazarlama Çağına Sosyal Medya Etkisi, Etkileşim Ekonomisinde Pazarlama, sosyal medya, liderleri ve en parlak uygulayıcıları, pazarlama stratejileri

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinin etkinliğinin artmasına paralel olarak küresel ticaretin önemli firmaları, yeni pazarlama stratejilerini Türkiye’de tartışacak.

Pazarlama dünyasının ”liderleri ve en parlak uygulayıcıları” Management Centre Türkiye’nin 7-8 Aralık tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenleyeceği ”Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesi 2011”de sektörün bireysel pazarlama odaklı yeni dönemini tartışmak üzere bir araya gelecek.

Organizasyon şirketinin Genel Müdürü Tanyer Sönmezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şartların, eğilimlerin ve yaklaşımların her geçen gün değiştiği bir dünyada yaşadıklarını belirterek, değişen dünyada faaliyet gösteren tüm markaların mevcudiyetlerini korumak, büyümek ve rekabette öne geçmek için hitap ettikleri kitlelerin eğilimlerini an be an takip etmek zorunda olduğunu bildirdi.

”Son dönemlerde yaşanan en önemli paradigma değişikliği sosyal ağların olağanüstü gelişiminden kaynaklanan yepyeni bir döneme girilmiş olması” diyen Sönmezer, şöyle devam etti:
”Kitleye yönelik pazarlamanın bu yeni dönemde ihtiyaçlara verimli yanıtlar veremediğine ve bireylere odaklı, etkileşim ağırlıklı bir pazarlama anlayışının yükselişine tanık oluyoruz. Müşteri Çağında Pazarlama Zirvesi’nin bu yılki ana teması da söz konusu değişimi kapsayan ‘Etkileşim Ekonomisinde Pazarlama’ kavramı.

Etkileşim ekonomisinin merkezinde sosyal ağlar bulunuyor. Çoğu insanın gelip geçici olacağını düşündüğü Facebook, Twitter gibi mecralar günümüzde milyonlarca kullanıcıya ulaşmış durumda.

Tüm markalar oluşan bu yeni medya düzeninin ve yeni kültürün doğasını kavramaya çalışıyor. Zira bu değişime uyum sağlayamayanlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Sosyal paylaşım siteleri bize gösterdi ki, insanlar tanıdıkları insanlarla iş yapmaktan hoşlanıyor ve yine tanıdıkları insanların önerdiği, beğendiği şeylere ilgi duyuyorlar.

Varlığını bu yeni kültürle uyumlu hale getirmek isteyen markaların insanların doğasına yerleşmiş bu etkileşimi ve empatiyi çok iyi analiz etmesi gerekiyor. Kitle iletişimi tamamen ölmediyse de bire bir etkileşime dayalı bu yeni ekonominin güç geçtikçe ağırlığını ortaya koyduğunu kabul etmemiz gerekiyor.”

Önemli İsimler Zirvede

Zirvenin konferans başkanlığını, aralarında Pepsi, Avis, Levi’s, Nestle, Coca-Cola, Nike, Citibank, Apple ve daha pekçok küresel markaya strateji danışmanlığı yapmış olan marka stratejisti Peter Economides üstlenecek.

Etkinlikte aralarında marka imajı ve pazarlama stratejileri konusunda ”uzman bir pazarlama gurusu” olarak tanınan Guy Kawasaki de dahil olmak üzere birçok ünlü konuşmacı kürsüye geçerek görüş ve önerilerini katılımcılarla paylaşacak.

Kaynak: AA


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu