Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Perakende sektörü 2014’te yüzde 15’lik büyüme hedefliyor

Perakende sektörü 2014’te yüzde 15’lik büyüme hedefliyorOrtaklık ve yurtdışı açılım yılına giriyor

2013’te yüzde 15 büyüyen perakende sektörü 2014’te de yüzde 15’lik büyüme yakalamayı hedefliyor. 2014’ün birleşme ve satm almalar açısından hareketli geçmesi ve yurtdışı yatırımların yıla damga vurması bekleniyor. Ayrıca kredi kartlarıyla ilgili düzenleme çalışmaları ve perakende yasası da 2014 yılının kritik konuları olacak.

perakende sektoru 2014Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri haline gelen perakende 2013 yılında da büyüme ivmesini sürdürdü. 280 milyar dolar ciro, 365 bin mağaza, 3,8 milyon kişilik istihdam, 25 milyon metrekare satış alanı büyüklüğü ile Türkiye ekonomisinin en dinamik yapı taşlarından biri haline gelen perakende sektörü, 2013’te yüzde 15’lik büyüme yakaladı. Perakendenin farklı alanlarında birleşme ve satın almalar yıla damgasını vururken şirketler yurt-dışma açılma konusunda da önemli adımlar attı.

Gıda ve teknoloji perakendesinde 2013’ün en önemli gelişmesi ibrenin yerli markalar tarafına dönmesi oldu. Toplam pazardan 80-90 milyar dolarlık bir pay alan gıda perakendesinde Yıldız Holding satın almalarıyla dikkat çekti. Holding, Diasa’nın ardından Şok’u satın aldı. Süpermarket ve hipermarket tarafında ise güçlü oyunculardan biri olan Carrefoursa da çoğunluk hisse Türk ortak Sabancı’ya geçti. Sabancı Holding’in Carrefour’daki payı yüzde 50,8’e çıktı.

SATIN ALMALAR DEVAM ETTİ

Yaklaşık 9 milyar TL büyüklüğündeki teknoloji perakende pazarı ise geçtiğimiz yıl yüzde 42 büyümüştü. Sektörün bu yılın sonunda yüzde 50 büyümesi ve 13 milyar TL’lik bir hacme ulaşması bekleniyor. Gold, Bi-meks, Teknosa, Media Markt, Darty ve Vatan olmak üzere altı oyuncunun faaliyet gösterdiği sektörden bu yıl üç marka çekildi. Bimeks, önce Ingiliz perakende devi Dixons’tan Electro World’ü satın aldı, ardından da Fransız kökenli Darty’nin mağazalarını bünyesine kattı. İki markayla Türkiye’de bulunan Media-Satum Holding ise Satürn’ün tüm mağazalannı kapatarak yola Media Markt ile devam etme kararı aldı.
Organize teknoloji perakendecilerinin payının 2014’te tüm teknoloji pazarı içinde yüzde 34’e çıkacağı tahmin ediliyor.

YURTDIŞI YATIRIMLAR PATLAYACAK

20l4’ün de en az 2013 kadar hareketli geçmesi bekleniyor. 2014’te pazar genelinde büyüme hedefi yüzde 15’in üzerinde. Yurtdışı mağazalaşmada da 2014’te önemli bir atılım bekleniyor. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan, şu anda 3 bin seviyesinde olan yurtdışı mağaza sayısının 2014 sonunda 4 bine yaklaşacağını söylüyor.

  Bireysel kredi faizlerinde artış

Dubai, Abu Dabi, Kazakistan, Ukrayna, Rusya ve özellikle Afrika 2014’e damgasını vuracak yeni pazarlar arasında gösteriliyor. Türk yatırımcıların Tanzanya ve Kenya’da alışveriş merkezi yapmayı planladıklarını söyleyen Jones Larig LaSalle Ülke Başkanı Avi Alkaş, “Afrika’daki siyasi dalgalanmalar durulursa ve güvenlik problemleri çözülürse Afrika daha da önemli bir pazar haline gelecek” diyor.

2014’te markaların gerek yabancı fonlarla gerekse de Türk yatırımcılarla veya firmalarla işbirliklerinin ve ortaklıklarının devam etmesi bekleniyor. Birçok markanın yabancı ortaklıklara sıcak baktığını belirten Hüseyin Doğan, “Diğer yandan, son zamanlarda yaşanan çok değerli bir gelişme olarak, Türk markalarının da yabancı şirketleri ve tanınmış uluslararası markalan satın alma operasyonlarının devam edeceğini düşünüyoruz” diyor.

İSTİHDAM YÜZDE 10 ARTACAK

Sektördeki büyüme hamlesinin istihdama da pozitif etkileri olacak. Modern perakende istihdamı 2006 yılında 300 bin iken 2013’te yaklaşık 700 bin olarak gerçekleşti. Sektörün hedefi 2014’te en az yüzde 10’luk bir artışla istihdamın 800 bine yaklaşması.

Perakende sektörünün büyümesinin itici gücü olarak kabul edilen AVM’lere yatırımlar 2013’te de hız kesmeden devam etti. 2013 yılı içerisinde açılan 27 yeni AVM ile Türkiye’deki toplam AVM sayısı 333’e, toplam kiralanabilir alan ise 9,2 milyon metrekareye ulaştı. Yıl sonu itibariyle toplam cironun 60 milyar TL’ye, sektörde istihdam edilen kişi sayısının ise 385 bine ulaşması bekleniyor.

2014 yılında toplam alanı 1,5 milyon metrekareye ulaşan 35 yeni AVM açılması planlanıyor. Bu AVM’lerin yatırım değeri ise ortalama 7 milyar dolar olacak. Sektör cirosunun 75 milyar TL’ye ulaşacağını söyleyen Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, “Cirosal olarak baktığımızda sektörün 2013 yılında ortalama yüzde 20 büyüdüğünü görüyoruz. 2014 yılında da ciro artışının bu oranda olacağını öngörüyoruz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir