Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Perakende sektörü 2017’den umutlu

Perakende sektörü 2017’den umutluİşsizliğin merhemi perakendede

Zorlu bir yılı geride bırakan perakende sektörü 2017’den umutlu. Yatırımlarına hız veren perakendeciler işsizliğe de çare olacak. Teknosa’dan Flo’ya, Koton’dan Köfteci Ramiz’e önde gelen perakende firmaları yaklaşık 15 bin kişiye istihdam sağlayacak…

TÜRKİYE şu günlerde iki ana gündeme kitlenmiş durumda. Biri nisan ayında yapılması planlanan referandum bir diğeri de ekonomik büyüme. Bu iki başlık da hem bugünü hem de önümüzdeki dönemi etkilemeye devam edecek başlıklar olarak görülüyor. Bunlara dünyada yaşanan siyasi gelişmeleri ve yakm coğrafyamızdaki hareketli gündemi de eklersek 2017 yılının oldukça hareketli geçeceğini söylemek yanlış olmaz. Referandumdan çıkacak sonuç ne olursa olsun biz Türkiye’nin ekonomik değerlerini ve istihdam politikalarını konuşmaya devam edeceğiz. 2016 yılı oldukça zorlu bir yıl oldu. TÜIK rakamlarıyla bakacak olursak geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre ekonomide yüzde 2.7’lik daralma yaşandı. Daralma işsizlik rakamlarında da kendini gösterdi. 2016’mn son çeyreğinde işsizlik yüzde 12.1 ile son 6.5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

ORTAK KAMPANYA

2016 yılını sıkıntılı geçirmesine rağmen perakende sektörü bu yıl ekonominin lokomotifi olacak. Yaklaşık 700 milyar TL’ye yaklaşan ciro büyüklüğü ile sektör, geçen yılı tartışmalı kapattı. Artan dolar kuru perakendecilerle AVM’ler arasında kira tartışması yaratırken, tüketicileri yeniden mağazalara çekmenin de yolları arandı. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda BMD, KMD, TUR-Y1D ve TÜRES bir araya geldi ve sosyal yaşamın devam etmesine vurgu yaptığı “Hayatına Sahip Çık” kampanyasını başlattı. Tüketiciyi yeniden sokaklara, mağazalara, restoranlara kısacası çarşı pazara çağıran bu kampanyanın amacı sektörü yeniden hareketlendirmekti.
Sektör bununla da yetinmeyip ülkenin acil sorunlarından birine de el attı. Cumhurbaşkam Recep Tayyip Erdoğan’ın “İşsizlik oranlarını aşağıya çekmeliyiz” çağrısına sektörden yanıt gecikmedi ve birbiri ardına pek çok kurum bu seferberliğe katkı sunacağını belirtti. Bunlardan biri olan BMD, ülkemizde 4 milyon kişiye ulaşan işsiz rakamına perakende sektörünün çare olabileceğinin işaretini verdi. 149 üye firma ve bu firmalara ait 422 markayı temsil eden BMD bugün itibariyle 375 bin kişiye istihdam yaratıyor. Bu yıl BMD markaları 67 bin 400 kişiyi işe almayı hedefliyor ve bu rakamın ise 2023 yılına kadar 400 bin olması hedefleniyor.

  Avustralya, ihracatçılar ve yatırımcılar için ciddi potansiyel taşıyor

PLANLARINI REVİZE ETTİ

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, Türkiye genelinde 16 perakende demeğinin çatı örgütü olarak hizmet veriyor. Federasyonu meydana getiren üyeler 3 bin 149 mağazada 66 bin kişiye istihdam sağlarken, federasyonun hedefinde mağaza başına ortalama en az iki kişi istihdam ederek geçen yıla oranla istihdamda yüzde 10 büyüme var.

Doğtaş Kelebek Mobilya’nın gündeminde de istihdam rakamları var. Firma planlarını revize ederek yeni işe alımlarm olacağını duyurdu. Buna göre firma İstanbul’daki genel merkezi ile Biga ve Düzce’de yer alan üretim tesislerine 2017 için kararlaştırdığı 215 kişilik işe alım planını yeniden düzenleyerek 300 kişiye çıkardı. Ayrıca yeni mağaza açılışları ile firma 2017 yılında yaklaşık 1000 kişiye istihdam yaratmayı planlıyor.

SATIŞLARDA ARTIŞ VAR

Geçtiğimiz yıl perakende sektörünün en fazla etkilenen alanı kuşkusuz hazır giyim oldu. Artan hammadde fiyatları, ülkemize gelen turist sayısında yaşanan artış gibi parametreler hazır giyim sektörünü de etkiledi. Bu süreçte C&A, Top Shop gibi bazı uluslararası markalar Türkiye pazarından çıktı. Gelişmeler bu yönde de olsa 2016 yılının son aylık rakamları 2017 yılma dair umutlu veriler taşıyor. TÜlK’in Aralık rakamlarına göre, perakende satış hacmi 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.8 azalmasına rağmen tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 13.8, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1.3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 16.4 artış kaydetti. Gıda dışı ürünler kategorisinde artışta olan tekstil ve giyimin bu artış trendini bu yıl da sürdüreceği beklentisi hakim. Nitekim bilgi aldığımız ülkemizin önde gelen hazır giyim perakendecilerinin öngörüsü de bu yönde.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir