Anasayfa / Kültür Sanat / Perdeler birbiri ardına açılıyor

Perdeler birbiri ardına açılıyorTİYATRO sezonu açıldı. Bu süre içinde izlediğim birkaç oyun yeni sezonda çok güzel işler görebileceğimizin işaretini veriyor. Özel tiyatroların bu sezon sergileyecekleri oyunları kısaca derledik. Tiyatro severler için verimli ve zevkli bir dönem yaşanacağını söylemek yanlış olmaz.

tiyatro

MODA SAHNESİ

Geçen yıl Oyun Atölyesi’nden ayrılan grup, Kadıköy’de üç salonlu bir tiyatro ve kültür mekânı yarattı. Sezonu Kemal Aydoğan’m yönettiği “Hamlet”le açtılar. Diğer oyunları ise Tsanev imzalı “Bütün Çılgınlar Sever Beni” ve çocuk oyunu “Paylançolar Okulu”. Sahnede Mert Fırat, Volkan Yosunlu ve Aslı Tandoğan olacak. Moda Sahnesi mutlaka gidip görülmeli.

OYUN ATÖLYESİ

Bu sene perdeleri iki yeni oyunla açıldı. Jez Butterworth imzalı “Nehir”! Haluk Bilginer yönetiyor. Oyunda Bilginer, Ayça Bingöl ve Canan Ergüder var. Edward Albee’nin “Kim Korkar Hain Kurttan?” ise Zerrin-Çetin Tekindor’un oğlu Hira Tekindor tarafından yönetiliyor. Oyunda Zerrin Tekindor, Tardu Flordun, Şükrü Özyıldız ve Nilperi Şahinkaya sahnede.

İNCİ KAT

İkinci Kat bu sene Karaköy’de yeni bir sahneyle açtı sezonu.
Sezonda Sami Berat Marçalı’nm yazdığı “Sürpriz”, “Küçük”, “Altı Buçuk”; Murat Mahmutyazıcıoğlu imzalı “Fü” ve Firuze Engin’in kaleme aldığı “Lokanta”nın yanı sıra Stephen Adly Guirgis’ten “Şapkalı O***** Çocuğu” ve Emrah Serbes’in aynı adlı öyküsünden uyarlanan “Üst Kattaki Terörist” adlı oyunlar sergilenecek.

ALTIDAN SONRA

15’inci yılım kutlayan ekip bu sebeple repertuvarmdaki tüm oyunları seyirciyle buluşturacak. Ayrıca altı yeni oyunu sahneye koyacak. Alman ekip Theater an der Ruhr’la ortak yapım “Çinka”, Karadeniz Bölgesi’nin doğası ve bu doğanın buradaki insanların sesini, tavrını, yaşamını nasıl etkilediği üzerine bir oyun. Geçen sezondan devam eden “6 Üstü Oyun” projesinin üçüncüsü “Tık…Tıkıdı…Tıkı-lap”ı Ayşe Bayramoğlu yazmış, İlyas Odman yönetmiş.

  Germenicia Antik Kenti, Dünyaya Açılıyor

AYSA PRODÜKSİYON

Özen Yula’nm yazdığı “Öldüğümüz Gece” sezonun çarpıcı işlerinden biri olacak gibi görünüyor. Ayşenil Şamlıoğlu, Mustafa Uğurlu, Turgay Kantürk, Rıza Kocaoğlu, Beste Bereket, Begüm Birgören’in oynadığı oyun kasım ayında Trump Towers Tiyatro Salonu’nda izlenebilecek. İkinci 03am, Engin Alkan’m uyarlayıp yönettiği bir müzikal olan “Huysuz”. Müzikalde Engin Alkan, Büşra Pekin, Deniz Uğur, Gamze Gözalan, Haki Biçici, Umut Temizaş ve Esra Akbaş rol alıyor. José Sanchis Sinistera imzalı üçüncü oyun olan “Ay, Carmela”da ise Vahide Gördüm ve Tuna Orhan oynuyor. Bir de Murat İpek’in yazıp yönettiği “Şenlikli Limonata” oyunu var. Sahnede Günay Karacaoğlu ve Fırat Doğruloğlu rol olacak.

TİYATRO KEYFİ

Yönetmen Kemal Başar, kendi kurduğu tiyatrosunun açılışını Oskar ödüllü film Rain Man’in oyunuyla yaptı. Oyunda Devrim Evin, Reha Özcan, Tamer Levent, Fcc Özdikici gibi isimler var. Ayrıca Shakespeare’in “Bütün Eserleri Hafif Kısaltılmış, Dubai”de sahnelenecek. “Hürrem” ve çocuklar için “Kuklalarla Romeo Juliet” sezonun diğer oyunları.

Özlem Özdemir
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir