Anasayfa / Kariyer ve İş / Pes Etmeyi Bilmeyen Bir Girişimci

Pes Etmeyi Bilmeyen Bir GirişimciYusuf Uygun

16 yaşındayken Afyon Sandıklı’dan çıkıp Almanya’ya giden Yusuf Uygun, pes etmeyi bilmeyen bir girişimci. Almanya’da meslek lisesinde okuyan, daha sonra ülkenin en büyük ikinci matbaasında çalışan Uygun, Türkiye’ye dönünce kendi işini kurmuş. Uygun, girişimcilik dersi gibi olan başarı hikayesini şöyle anlatıyor:

ALMAN DİSİPLİNİ

Afyon Meslek Lisesi’ni bitir bitirmez Almanya’da işçi olarak çalışan babamın yanına gittim. O dönem babam Türkiye’ye dönme niyetindeydi, beni ailenin en büyük çocuğu olarak yerine geçirmek istiyordu. Almanya’ya gidince yabancı dil bilmediğim halde meslek lisesine yazildim. İlk başlarda çok zorluk çektim ama 2 ay içinde Almancayı öğrendim. Okurken Almanya’nın en büyük 2’nci matbaasında çalışma fırsatı buldum. Dizgiden montaja, baskıdan karanlık stüdyoya kadar matbaanın değişik bölümlerinde çalıştım. Hayatımın ileriki dönemlerinde Almanya’da kazandığım mesleki eğitim ve tecrübenin büyük faydasını gördüm. 28 yaşında Türkiye’ye dönünce Almanya’da edindiğim birikimle yayınevi kurdum. Ancak Türkiye’ye gelince büyük bir kültür şoku yaşadım.

İLK DENEMEDE İFLAS
Türk’tüm ama Alman mantalitesine sahiptim. Türkiye’deki iş yapış kültürüne alışamadığım için yayınevini kurduğum ilk yıllarda büyük bir ticari vurgun yedim ve iflas ettim. Almanya’da kazandığım bütün birikimi kaybettim ve büyük bir ekonomik sıkıntıya girdim. Cebimde kızıma süt alacak param yoktu. O dönem bankadan aldığım 5 bin TL’lik kredi hayatımın dönüm noktası oldu. Bu parayla önce kendime bir Mac ve tek renkli baskı makinesi satın aldım. O dönemde teknolojiye yaptığım yatırım sayesinde işlerimi tekrar büyütmeyi başardım. İş hayatımda teknolojiye ve yeni ürüne yatırım yapmanın faydasını her zaman gördüm. Şirket büyüyüp geliştikçe kullandığımız teknolojiyi yeniledik.

BUTİK ÜRETİM STRATEJİSİ

İşteki ikinci büyük dönüm noktası ise matbaa sektöründe yaşanan daralmayı görüp ambalaj işine girmem oldu. Bugün ambalaj işindeki büyüklüğümüz matbaayı geçti. Bizim şirkette “Yapılamaz yoktur.” Bir taraftan kitap basarken diğer taraftan ambalajların sert kutularını hazırlayabiliyoruz. Butik çalıştığımız için bugüne kadar referansla büyüdük. Başarımızı Alman disiplini ve Japon üretimine bağlıyorum. Girişimcilere tavsiyem sabretmeyi bilsinler. Batsalar bile ümitlerini kaybetmeyip yaşam savaşını bırakmasınlar. İş hayatında kısa zamanda köşe dönmek mümkün değil. Sabırlı, planlı ve geleceği görerek hareket etmek gerekiyor. En önemli hedefim yurtdışında ofis açmak. Yurtdışında özellikle fiyat rekabetimizle müşteri sayımızı daha da artıracağımıza inanıyorum.

  Teknoloji Marketleri 5 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlayacak

Danışmanın tavsiyesi

Yönetim danışmanı Çiler Yıldız, yurtdışına açılmayı hedefleyen ancak tanıtımda zorlanan Yusuf Uygun’a şu önerilerde bulunuyor:

REFERANS ÖNEMLİ Yeni bir ülkeye giriş yapmak tam bir iş planı yapmayı gerektirir. Tanıtım iş planının sadece bir kısmıdır. Unutulmamalıdır ki her yeni giren şirket, eğer uluslararası bilinirliliği çok yüksek bir ürün değilse, her yeni ülkeye yabancıdır, iletişim stratejisinin en önemli unsuru hedef kitleye en etkin şekilde ulaşabilme becerisidir. Ayrıca en önemli faktör ise referanslar ve bu referansların devreye sokulması olacaktır.

STRATEJİK PLAN Uluslararası ortamda operasyonunu yürütebilecek uzman bir ekibin iş başında olması ve ülke giriş iş planını bilinçli bir şekilde yürütmesi gerekir. Kısaca tanıtım önemlidir ancak daha da önemlisi entegre bir ülke giriş iş planının yapılması ve farklılık yaratacak stratejik seçimleri belirleyerek hareket edilmesidir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir