Anasayfa / Şirket Haberleri / PetitSomething Çocuklar İçin Eğlenceli Ürünler Tasarlıyor

PetitSomething Çocuklar İçin Eğlenceli Ürünler TasarlıyorPetîtSomethingİki genç girişimcinin 1.5 yıl önce çabalarıyla kurulan PetitSomething çocuklar için tasarladıkları oyuncaklar ve yeni konseptlerle dikkat çeken bir girişim. Şirket, 2013 yılında kişiye özel bebek odaları ve özel yuvalar yapmayı hedeflerken, bir taraftan da kreş ve oyun evi konseptiyle Anadolu’ya açılmak istiyor. Yatırımcı arayışında olan şirketin bir sonraki adımı ise yurt dışına açılmak…

2011 yılının ortalarında çocuklar için farklı ve eğlenceli ürünler üretme fikriyle ticari bir amaç olmadan ortaya çıkan PetitSomething, gördükleri ilgi sonrasında bunu bir girişime dönüştüren şirketlerden. 2012 yılıyla beraber mağaza anlaşmaları ve birçok private shopping sitesinde yer almaya başlayan PetitSomething, yalnızca ürün satışı değil, başka alanlarda da varlık göstermeye başlayınca ticari bir kimliğe bürünmüş oldu.

PetitSomething kurucularından Sertan Özant ve Bilge Kalfa, bundan sonraki süreçte kendi mağazalarını kurmakla beraber oyun evi ve kreş konseptine yöneleceklerini söylerken, diğer taraftan cirolarını artırmak için de yatırımcı arayışında olduklarını belirtiyor.

Eğlenceden şirkete

Çocuklar için farklı ve eğlenceli ürünler üretme fikriyle bir buçuk yıl önce kurulan PetitSomething, önceleri ticari bir amaç barındırmadan kurulan bir oluşumdu. Sonrasında ise sosyal medyadaki paylaşımları sonrasında beklediklerinden daha fazla ilgi ve talep görünce bunu bir işe dönüştürmeye karar verdiklerini anlatan PetitSomething kurucularından Sertan Özant ve Bilge Kalfa, bu oluşumun markaya dönüşme sürecinde beraber olduklarını söylüyor. “Bilge bir mimar. Bense yıllardır tasarımın içinde ben de mezun olduğum bölümden tamamen bağımsız yaklaşık on yıl grafik tasarım içerikli işlerle uğraştım. Bu oluşumun markaya dönüşme sürecinde birçok şeye birlikte karar verdik. Hangi yerel mağazalar bizim çizgimize uygun araştırdıktan sonra Bilstore ve Beymen’le görüştük, çok kısa sürede olumlu yanıtlar aldık ve çalışmaya başladık” diyen Özant, kendi deyimiyle ‘çılgınca bir şey’ denediklerini belirtiyor. Çünkü ne bir atölyeleri, ne de bir işletme tecrübesi altında bu işe girdi ikili. Tasarlamayı ve üretmeyi seven iki girişimci, sonunda PetitSomething! kurmuş oldu.

Mağazalaşacak

Kurulduklarının ilk altı ay akıllarına geleni ürettiğini ve bolca eğlendiğini söyleyen ikili, 2011 yılında bu açıdan cirosal anlamda çok bir şeyden bahsetmelerinin doğru olmayacağını belirtiyor. Ancak 2012’de mağaza anlaşmaları ve birçok pri-vate shopping sitesinde yer almaya başladıktan sonra, yalnızca ürün satışı değil başka alanların da PetitSomething’e ciro sağladığını söylüyor, “internet satışı dışında Beymen ve Bilstore mağazalarında da ürünlerimiz satılıyor. Üretim kapasitemiz arttığında özellikle uluslararası birçok mağaza ile çalışmak istiyoruz. Aslında en büyük hedefimiz PetitSomething mağazaları” diyen Özant, başka alanlardan kastının, biri bir çocuk oyun evinin mimari tasarımı ve uygulaması, bir diğerinin-se bir marka için yaptıkları kurumsal çalışma olduğunu aktarıyor. “Bu yan dallarla beslenmek yola yeni çıkmış bir proje için çok motive edici oldu” diyen Özant, 2012 yılı cirosu için yaklaşık 50 bin TL’lik bir rakama ulaştıklarını söylüyor.
Start-up yatırımcı arıyor

2012 yılının son aylarında yıllık bir iş planı oluşturan PetitSomething, bu alanda kendisi için bir ateşleyiciye de ihtiyaç duyuyor. “Kendi birikimlerimiz ve sermayemizle devam edersek ciromuzu en fazla 1.5 katına çıkarabiliriz. Ancak bu yıl bir start-up yatırımcı arayışındayız. Yatırımcı öngörüsüyle yaptığımız iş planına göre ise ciromuz bir yılda 2.5 katına çıkabilir” diyen Sertan Özant, özellikle organik pazarda olmak istediklerinin altını çiziyor. Organik ürünler için tasarım yapmanın yanı sıra çocuk parti evleri ve kreşler için tasarım yapmayı sürdürmek ve bu alanda uzmanlaşmak da iş planlarının bir parçası olduğunu kaydeden Özant, yurt dışı planlarının ise her zaman olduğunu, özellikle de Avrupa ve Avustralya kıtalarını gözlerine kestirdiklerine dikkat çekiyor.

  Linens'in Yeni Koleksiyonu

Farkları yalınlık ve hayal gücü

Şu anda hali hazırda satılan birçok bebek ve çocuk ürününün, yıllarca formu ve deseni değişmeden tezgâhlarda satıldığı biliniyor. Kendilerinin bu sıradanlığı değiştirmek için çalıştığını anlatan Özant, insanlara farklı ürünler sunarken bu ürünleri kaliteli malzemelerden ve üzerine epey düşünerek oluşturmaya çalıştıklarına vurgu yapıyor. “Bence bizi farklı kılan tasarımlarımızdaki yalınlık, sakinlik ve hayal gücü.

Çocuklar hep ses çıkaran, çok renkli şeyleri sever gibi bir genelleme ve bence bir yanılgı var. Müşterilerimizden genelde hep benzer yorumlar geliyor: ‘Oyuncağını ilk defa eline aldığında ‘ses çıkarmıyor bu!’ dedi ve üzüldü. Ama sonra ona isim koyup onunla uyumaya başladı.’ Sanırım en başından beri yapmak istediğimiz de buydu” diyen Özant, dolayısıyla bu yönleriyle de diğer markalar arasında farklılaştıklarını söylüyor.

Yoiso için oyun evi

PetitSomething tasarımlarının sadece ürün bazında değil, mimari açıdan da ilgi gördüğünü söyleyen Sertan Özant, kendilerine çocuk oyun ve parti evi temalı bir proje teklif edildiğini vurgularken, bu konu hakkında neler yapabileceklerini düşündüğünü ve üç boyutlu çizimleriyle hayallerindeki çocuk evini anlattıklarını belirtiyor. “Daha sonra da bu oyun evinin uygulamasına geçtik. Toplantımızdan sonra iki ay gibi kısa bir sürede de Yoiso firmasının işletmesine teslim ettik. Şu anda çocuklar hem doğum günlerini kutladıkları bir parti evine hem de çalışan anne babaların çocuklarını gündüzleri emanet edebilecekleri bir oyun evine sahipler” diyen Özant, tet-ris bloklarından top havuzuna kadar birçok şeyi de kendilerinin imal ettiklerini aktarıyor.

Anadolu’ya yönelecekler

Tüm bu oyuncak imalatı ve oyun evi gibi projelerin yanında yeni proje olarak kreş konsepti üzerinde çalıştıklarını söyleyen PetitSomething kurucularından Bilge Kalfa, bu konunun ise çok hassas bir noktada olduğuna dikkat çekiyor. “Burada önceliğiniz güvenlik. Bizim ikinci önceliğimizde hayal gücü. Yeni eğitim modelleri üzerine okuyoruz çalışıyoruz bu eğitim modelleri için de mekânlar tasarlamayı hayal ediyoruz” diyen Kalfa, çok yakında ise bir kreş yarışmasına girmeyi planladıklarını dile getiriyor ve ekliyor: “Dileğimiz sadece İstanbul’da değil, Anadolu’da da çocuk yuvaları yapabilmek. Çocukların sonsuz bir özgürlük içinde eğlenmelerini diliyoruz ve bunun için üretmeye devam ediyoruz.”

Mustafa Gündoğdu / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir