Emlak Haberleri

Petrol Fiyatları Düşer mi?

Dünya Ekonomisinde Son Gelişmeler ve Petrol Fiyatları

ABD’NİN petrol üretimindeki artış, İran ile ABD ve Avrupa arasındaki buzların erime süreci, kaya gazının’.daha düşük maliyetle çıkartılması yönündeki beklentiler… Bütün bu gelişmeler, petrol fiyatlarında aşağı yönlü bir gidiş beklentisini güçlendiriyor. Kasım ayı içinde Teksas çıkışlı ham petrolün varilinin 100 doların altını görmesi, petrol fiyatlarının 80 dolara kadar düşebileceğini dillendirenlerin tezlerini güçlendirdi.

petrol

Öncelik petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık bir düşüşün Türkiye’nin cari açığını 4.7 milyar dolar azaltacağı bir gerçek. Ancak bu buzdağının görünen yüzü… Petrol fiyatlarına bağlı olarak birçoğu hammadde olarak kullanılan petrol türevi ürünlerin fiyatlarının düşmesi sanayinin tüm kesimlerini ilgilendiriyor. Bu yüzden halıdan plastiğe, boyadan kozmetiğe hatta bazı gıda ürünlerine (üretim-dağıtım) kadar birçok sektör petrokimya ürünlerinin fiyatlarının düşmesini dört gözle bekliyor.


Petrokimya ürünlerinde henüz bir düşüş yok. Genellikle arz-talep dengesine bağlı olan petrokimya ürünlerinin fiyatları halen yılbaşındaki seviyelerde. Sektör temsilcileri petrol fiyatlarındaki haftalık ve aylık hareketlerin petrokimya ürünlerinin fiyatlarına direkt yansımadığım söylüyor. Buna karşın ham petrolün fiyatının kalıcı bir şekilde 80 dolarlara düşmesine petrokimya tesislerinin kayıtsız kalması da olası değil.

Bu arada Petkim dışında tesisi olmadığı için petrokimya ürünlerinin yüzde 80’ini ithal eden Türkiye’deki üreticiler doların yükselmesi nedeniyle endişeli. “Petrol fiyatlarından sağlanacak kazancı doların yükselişiyle kaybedebiliriz” değerlendirmesini yapıyorlar. Para Dergisi olarak petroldeki hareketten etkilenecek sektörleri araştırdık.

KİMYAYA DOPİNG OLUR

Sanayinin damarlarına nüfuz eden kimya sektörü, plastikten boyaya, gübreden eczacılık ürünlerine kadar birçok sektörün ana çatısını oluşturuyor. Kimya alanındaki ihracatını her yıl artıran Türkiye bu yıl yılın ilk 11 ayında 16 milyar dolarlık kimyasal ürün ihracatı yaptı. İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) Başkanı Murat Akyüz, petrol fiyatlarındaki düşüşün başta plastik olmak üzere kimyanın birçok alt sektörüne ciddi maliyet avantajları sağlayabileceğini söylüyor. Ancak halen hammadde fiyatlarında istikrarın devam ettiğini vurgulayan Akyüz, “Petrol türevi ürünlerin yüzde 80’ini ithal ediyoruz.

Örneğin, polipropilenin tonu 1.700 dolar civarında. Aslında biz yüzde 10’luk bir düşüş bekliyorduk ama olmadı” diye konuşuyor.

HALICILAR UMUTLU

Türkiye’de iç pazarda yıllık 1.5-2 milyar dolarlık makine halısı satılırken, bu yıl 2.1 milyar doları bulması beklenen halı ihracatımızın da yüzde 80’i makine halılarından oluşuyor. Makine halılarının temel hammaddesi ise polipropilen.

Makine halılarındaki iplik bu maddeden yapılırken, halının alt zemininde de kullanılıyor. Petroldeki düşüşün sektörü direkt etkileyeceğini söyleyen İstanbul Halı İhracatçıları Birliği ‘VaflHJk ‘ Başkanı İbrahim Yılmaz, Makine halıcılığında maliyetlerin yüzde 45’i bu hammaddeden kaynaklanır” diyor. Halı üreticileri için petrol fiyatlarındaki düşüşün avantaja dönüşebileceğini söyleyen Yılmaz, şu uyarıda da bulunuyor: “Hammaddede ithalata bağımlıyız. Öte yandan, dolar da sürekli artıyor. Petrolden sağlanan ufak kazancı kurlardaki artış alıp götürüyor.

“DÜŞÜŞ OLABİLİR AMA…”

Tekstil ve hazır giyim sektöründe de petrol türevi ürünlerin önemi büyük. Nihayetinde polyester ipliğin hammaddesi olan poy da petrolden elde ediliyor. Son yıllarda esneyebilen, vücudun H şeklini alan likralı kumaşlara Avrupa’da ilgi arttığı için polyester kullanımı da yaygınlaşıyor. Kahramanmaraş’taki tesislerinde ayda 4.5 miIyon metre polyesterli denim kumaşı üreten Şirikçioğlu Mensucat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Şirikci. “Polyesterde tekel firmalar üretim yaptığı için hammadde fiyatlarında düşüş yok. Biz hammaddemizi Hindistan’dan ve Uzakdoğu’dan ithal ediyoruz. Ancak hammad-Wmg de maliyetlerimiz üzerindeki baskıyı azaltmak için polyesterin hammaddesi poyu üretmek için yatırım yapacağız” şeklinde konuşuyor.

“KISA VADEDE ETKİLEMEZ”

Prefabrik konutlarda kullanılacak PVC bazlı malzemeler ve PVC kapı profilleri üreten Cebeci Plastik’in Genel Müdürü Tuncer Semiz, petrol fiyatlarındaki düşüşün petrokimya ürünlerini dolaylı etkilediği görüşünde. Kısa vadedeki düşüşlerin hammadde fiyatlarını neden etkilemeyeceği konusunda Semiz şu değerlendirmeyi yapıyor: “Dünyada üretilen petrolün yüzde 10’u % petrokimyaya gider. Dünyada 40 milyon ton petrom kimya ürünü üretiliyor; bunun da yarısına yakını Çin’de gerçekleştiriliyor.Petrokimya ürünlerinin fiyatı arz talep dengesiyle belirleniyor. Bu sene başında 1.100 dolar olan PVC’nin tonu, yaz aylarında 800 dolara kadar düşmüştü. Halen yılbaşmdaki seviyelerde. Günlük hareketler hammadde fiyatlarını belirlemiyor. Fakat petrolün 80 dolarlara düşmesine pet-rokimya tesisleri de duyarsız kalamaz.”

“BOYADA FİYATLARA YANSIYABİLİR”

İç piyasada 2 milyar dolarlık bir hacmi olan boya sektöründe hammadde olarak petrokimya ürünleri kullanılıyor. Su bazlı boyalarla akrilatlar, solvent bazlı boyalarda solventler kullanılırken yapıştırıcı, sentetik reçine gibi maddelerde de akrilat ve alkoller kullamlıyor. Uzun vadede hammadde fiyatlarının düşebileceğini belirten BOYSAD Sanayicileri Derneği) Başkanı Ahmet Faik Bitlis, “Petrol 80 dolarlara düşerse belki maliyetler yeniden şekillenebilir. Libya, Suudi Arabistan, ABD gibi ülkelerden hammadde tedariki yapıyoruz. Henüz bir ayarlama olmadı. Uzun vadede petrolde ciddi bir geri gelme olursa bu iç piyasada fiyatlara yansıyabilir” diye görüşünü dile getiriyor.

Kozmetik ve Temizlik Sanayicileri Derneği Genel Koordinatörü Vuranel Okay, petrol fiyatlarında yüzde 15-20 seviyelerindeki bir değişimin ambalaj fiyatlarına yansıyabileceğini söylüyor. Okay, “Yüksek seviyedeki değişiklikler enerji girdilerine ve dağıtım maliyetlerine de yansır” diyor.

Rahime Baş Uçar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu