Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Petrol fiyatları üzerinde yaşanan belirsizlik

Petrol fiyatları üzerinde yaşanan belirsizlikPetrol fiyatları üzerinde yaşanan belirsizlik uzun bir süredir devam ediyor. Bu belirsizliğe neden olan en büyük etmen, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC harici üretici ülkelerin arz konusunda ortak bir mutabakata varamamasıydı. Doha’nın ardından gerçekleşecek resmi OPEC toplantısı ise haziran ayındaydı ve bu aybaşında gerçekleşen toplantı petrol piyasasının odak noktası olacaktı.

petrol dolar

OPEC’TE ANLAŞMA ÇIKMADI

Aybaşında gerçekleşen toplantıya İran damga vurdu. Viyana’daki OPEC toplantısında, Suudi Arabistan ve Katar petrol fiyatlarının artması için üretimin dondurulması önerisini getirdi. Ancak bu öneriye İran ve Irak karşı çıktı. Petrol üreticileri ve tüketicileri için uzun dönemli istikrar ve dengeli petrol piyasasını sağlama yükümlülüğüne dikkat çekilirken; gerekli olması halinde üye ülkelerin yeniden toplanması tavsiyesinde bulunması ve piyasa şartlarına göre öneriler vermesi kararlaştırıldı. Toplantıdan sonuç çıkmaması ile fiyatlarda yeniden düşüş yaşanacağı korkusu başlamıştı. Ancak beklendiği gibi olmadı ve ABD ham petrol fiyatları ay içerisinde 50 doların üzerini test etti. Fiyatların düşmesi sonucu maliyetlerin artması ve kâr marjlarının düşmesiyle ABD’li bazı petrol şirketleri üretim tesislerini kapatmak zorunda kaldı. Üretim ve stoklarda geri çekilme gerçekleşti. Son dönemde sondaj kule sayısında gerçekleşen azalma da üretim tesislerinin kapanmaya devam ettiğine dair işaret olarak algılanabilir.
FİYATLAR ÖNÜNDEKİ ENGEL: BÜYÜME

Fiyatlar önündeki engellerden biri, global büyüme oranlarındaki azalma. Çin’de üretimin azalması, AB’deki bankacılık problemleri ve ABD ekonomisinin istenilen seviyeye ulaşamaması global büyüme beklentilerini olumsuz etkiliyor. IMF’nin son gerçekleştirdiği büyüme raporu, global ekonomik büyümelerin azalacağı yönünde beklenti oluştuğunu gösteriyor. Büyümede düşüş beklentileri, talep yönünde beklentilerin aşağı yönlü gerçekleşebilecek olması nedeniyle petrol fiyatlarını olumsuz etkileyebilir.

DÜŞÜK FAİZ OLUMLU

Petrol fiyatlarını etkileyebilecek diğer etmen ise global faiz oranlarındaki genişlemeci politikaların devam edebilecek olması. ABD tarafında son gelen düşük istihdam raporunun ardından FED faizlerde değişiklik yapmadı. Kısa vadede faizlerde yükseliş gerçekleşme ihtimali î azalıyor. Düşük faiz politikasının sürmesi, doların değerinin artmamasını sağlayacağından petrol fiyatlarının yükselmesini destekleyecek ve üreticilerin kullandığı kredi maliyetlerinin düşük kalmasına neden olacaktır. Büyüme konusunda endişelere rağmen faizlerin düşük kalmaya devam etmesi ve stoklardaki azalışın sürmesi petrol fiyatlarındaki yükselişi devam ettirebilir.

  Parayla saadet nereye kadar?

Ham petrol fiyatları önemli destek bölgesi olan 50 günlük üssel ortalama seviyesinden dönüş sinyalleri üretiyor. Daha önce de benzer noktadan yükselişe başlayan petrol fiyatlarının 5 ve 10 günlük ortalamaların üzerinde tutunması önemli. Fiyatlar 48,50 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ederse 51,50 dolar seviyesi yeniden test edilebilir. 50 günlük üssel ortalama olan 46 dolar seviyesi de ana destek bölge olarak takip edilmelidir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir