Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Petrol ve Doğalgaz Zengini Norveç Parayı Koyacak Yer Bulamıyor

Petrol ve Doğalgaz Zengini Norveç Parayı Koyacak Yer BulamıyorPetrol ve Doğalgaz Zengini Norveç Parayı Koyacak Yer Bulamıyor
Petrol ve doğalgazdan her yıl milyarlar kazanan Norveç, parayı nereye yatıracağını bilemiyor. Halen 400 milyar Euro yatırım sermayesi bulunan 5 milyonluk ülke, dünyadaki tüm hisse senetlerinin yüzde birini elinde tutuyor.
Tabii kaynaklardan elde ettiği gelir sayesinde borcu bulunmayan Norveç 1996 yılından bu yana devlet fonuyla kullanamadığı parasını yatırımlarda değerlendiriyor. Emeklilik fonu olarak adlandırılan resmi yatırım fonu ülkenin tasarruflarını değerlendirerek gelecek nesillerin de petrol ve doğalgaz zenginliğinden pay almasını amaçlıyor.

Dünyanın 6. büyük petrol ihracatçısı ve 2. büyük doğalgaz ihracatçısı olan beş milyonluk Norveç’te 1971 yılından bu yana petrol çıkarılıyor. Fonun yıllık yüzde dörde varan getirisi devlet bütçesine ayrılırken ana paraya dokunulmuyor. Yapısı kanunla düzenlenen emeklilik fonu sadece yurtdışında yatırım yapabiliyor. Yakın zamana kadar emlak yatırımı yapması yasak olan fon yeni yatırım alanı bulunamadığı için 400 milyarın yüzde beşini emlak piyasasına yatırabilecek. Fonun yüzde 60’ı hisse senetlerine bağlanırken kalanı da devlet tahvillerine yatırılıyor. Fon, yatırım yaptığı hiç bir şirkette yüzde 2’den fazla pay almıyor. Londra ve Paris’in gözde yerlerinden emlak satın alan fon yatırım için uygun emlak arayışını sürdürüyor.

  Dolar, Euro Almalı mı Satmalı mı?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir