Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Petroldeki fiyat artışı

Petroldeki fiyat artışı

Petroldeki fiyat artışı sonucunda geçen hafta akaryakıt fiyatlarına 3 kez zam yapıldı. Fiyat artışı sadece araç sahiplerini değil, borsa şirketlerini de iyi veya kötü yönde etkilemeye başladı. Mevcut konjonktürde havacılık, kargo-lojistik ve otomotiv sektörlerinin petrol fiyatı artışından olumsuz etkileneceğini düşünen uzmanlar, petrol rafineri ve petrol dağıtım şirketlerinin ise olumlu anlamda takibe alınması gerektiği vurguluyor.

Son günlerde makro ekonomide en dikkatli takip edilen konulann başında petrol fiyatları geliyor. Geçen hafta 3 kez zam yapıldı ve süper benzinin litresi 5 TL’ye yaklaştı. Petrol fiyatla-nndaki iniş ve çıkışlann birçok borsa şirketinin finansallarını direkt ya da en-direkt etkilemesi. Tabii petrol fiyatlarındaki artıştan olumlu etkilenen şirketler olduğu gibi olumsuz etkilenen şirketler de var. Havacılık ve taşıma-lojistik şirketleri, hammaddesi petrole dayalı sanayi şirketleri ve dolaylı olarak otomotiv petroldeki harareti negatif anlamda hissetmeye başlarken, özellikle petrol rafinerileri ve petrol dağıtım şirketleri için mevcut durumla beraİDer olumlu bir hava mevcut.

OLUMLU VE OLUMSUZ ETKİ

Petrol fiyatlarındaki yükselişten en zararlı çıkan sektörlerin başında ulaştırma geliyor. Çünkü petrolün, sektörün girdi maliyetinde yüzde 50’ye yaklaşan oranda yer tuttuğu biliniyor. “Kargo ve lojistik şirketlerinde yüzde 40 seviyelerinde olan yakıt giderlerinin payı petrol fiyatlarındaki artış sonucunda, hem maliyetlerinin artmasına hem de taşınan yük miktannın azalmasına neden oluyor” diyen Tur-kish Yatırım Araştırma Müdürü Mehmet Baki Atılal, bu sektördeki şirketlerin ciroda gerileme ve kârlılık azalması ile karşı karşıya kalacağını öne sürüyor.

Piramit Menkul Değerler Araştırma Müdürü Belgin Maviş ise özellikle elektrik şirketlerinin mevcut durumdan negatif etkileneceğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:“Elektrik enerjisi ve doğalgaza bağlı tekstil sektörü, demir-çelik sektörü ve pek tabii ki havacılık sektörü ile dolaylı yoldan havacılık sektörüne bağlı şirketlerin mevcut durumdan negatif etkilenmesini bekliyoruz.”

PETROL SEKTÖRÜ İZLENMELİ

Genel olarak petrolün yükselmesinden daha çok sektörün negatif anlamda etkilendiğini söylemek gerek. Yukarıda da sıralandığı üzere havayolu, ulaştırma, kargo-lojistik ve dolaylı olarak otomotiv sektörleri olumsuz etkilenirken uzmanlar, bu konjonktürde petrol, kimya, gıda ve kısmi olarak çelik sektörünün öne çıkacağını belirtiyor.

“Petrol fiyatlarındaki yükseliş doğal olarak petrolü işleyen tedarikçilere olumlu yansıyor. Ham petrol işleyen rafineriler, petro-kimya ürünleri, benzin ve motorin işleyen, dağıtım ka-nallanna sahip sektörler ve şirketler, petrolün fiyatlarının yükselmesinden olumlu etkilenecektir” diyen Baki Atı-lal, satılan ürünlerin elastikiyetinin olmaması nedeniyle hem ürün fiyatlarındaki artıştan hem de stoklarından bu sektörlerin kârlılıklarını olumlu şekilde artırma olanağına sahip olduğunu belirtiyor.

ÖNE ÇIKACAK HİSSELER

Petrolde tüm gelişmeler sonrasında uzmanlar özellikle Soda Sanayii, Tüpraş, Pektim, Good-Year, Bim, Mig-ros, Bizim Gıda, Borusan, Turcas ve OMV Petrol Ofisi gibi hisselerin ön plana çıkacağını belirtiyor. Baki Atı-lal, bu şirketlerin 2012 ilk çeyreğinde de petroldeki yükselişlere bağlı olarak iyi bir bilanço getirebileceklerini belirtiyor.

Negatif etkilenecek hisseler için Galata Menkul Değerler Araştırma Müdürü Polat Yaman Gentra, Latek Lojistik, Ran Lojistik, Reysaş Lojistik, THY, Anadolu Isuzu, Otokar, Ford Oto, Tofaş ve Doğuş Otomotiv’e dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Belgin Maviş ise özellikle havayoluna dolaylı bağlı olan Çelebi, TAV ve Do&Co Restaurant’ın da bu spreçten negatif anlamda etkileneceğmi dile getiriyor.

YATIRIMCIYA NE ÖNERİLİYOR?

Böylesi bir konjonktürde uzmanlar yatırımcıların pozisyonlannı azaltılması yerine, güçlü teknik dirençlerde realizasyon yapılmasını öneriyor. “Yılbaşından bu yana Türkiye’nin büyüme beklentileri artırılıyor. Büyümenin artması ve kurdaki gerileme, değerlemelerin yukan çekilmesine neden olacaktır” diyen Baki Atılal, bu durumun da ÎMKB’nin güçlü kalmasına neden olacağını savunuyor.

Belgin Maviş de bu konjonktürde endeks bazlı olmak yerine hisse bazlı düşünmenin önemli Mj olduğunu söylüyor.

“Temel rasyolar iyi izlenmeli, sermaye ar-” tırımı ve temettü veri-‘ mi yüksek olan hisseler tercih edilmeli” diyen Maviş, birleşme ve ihale alma gibi haberlerin yakından takip edilmesi taraftan.

Polat Yaman ise yatırımcılar bu ortamda yatınm yaparken, portföylerini değişik yatırım araçları ile çeşitlendirmeye dikkat etmesini savunuyor ve ekliyor: “Hisse seçimi yaparken de şirketin finansallan ile birlikte fiyatı da değerlendirilmesi gözden kaçırılmamalı.”

Mustafa Gündoğdu
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir