Anasayfa / Ekonomi-Finans / Petrole yönelik risk artmaya devam ediyor!

Petrole yönelik risk artmaya devam ediyor!Libya’daki olayların petrol zengini Ortadoğu ülkelerine sıçrayabileceği endişeleri nedeniyle Brent ham petrolün fiyatı bugün 2008 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Libya’nın en büyük petrol üreticisi İtalyan Eni’nin Üst Yöneticisi (CEO) Paolo Scaroni, karışıklıklar nedeniyle Libya’nın petrol üretiminin günlük 1,2 milyon varile gerilediğini belirtti.
Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, Libya normal dönemde günde 1,6 milyon varil petrol üretiyordu. Ürettiği petrolün yüzde 85’i Avrupa’ya olmak üzere 1,49 milyon varilini ihraç ediyordu. Eni, günlük 244 bin varil olan petrol ve gaz üretimini yarı yarıya düşürürken, Alman kimya şirketi BASF’ye bağlı petrol ve doğalgaz arama şirketi Wintershall Libya’da günlük 100 bin varil petrol üretimini durdurduğunu açıkladı. Bu şirketten başka İspanyol petrol şirketi Repsol, Avusturyalı petrol şirketi OMV de üretimlerini durdurma kararı aldı.

Yüksek petrol fiyatları nedeniyle otomobil şirketlerinin hisselerinin işlem gördüğü ”STOXX Europe 600 Automobiles & Parts” Endeksi yüzde 1,7 geriledi. Hafta genelinde ise endeks yüzde 5,3 düşüş kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.