Anasayfa / Şirket Haberleri / Petroleum Fuarı Bayilerin Transfer Merkezi Oldu

Petroleum Fuarı Bayilerin Transfer Merkezi Oldu

Akaryakıt dağıtım şirketleri arasındaki rekabet İstanbul’da düzenlenen Petroleum Fuarı’na da yansıdı. Stantlarda yeni ürünlerini sergileyen şirketler bir yandan da bayileri kendi renklerine bağlıyor. Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Harun Şahbaz, “Şu an iki BP istasyonunu TP’li yaptık.” dedi.İstanbul Beylikdüzü’ndeki Petroleum Fuarı’nda BP’nin Türkiye Akaryakıt Ülke Müdürü Richard Harding, yıl sonuna kadar 40 yeni akaryakıt noktasında daha hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi. BP’nin standına pek de uzak olmayan Türkiye Petrolleri (TP) Genel Müdürü Harun Şahbaz, bu sözü duyunca kulağımıza şunu fısıldadı: “Şu an iki BP istasyonunu daha TP’li yaptık.” Aslında bu tablo akaryakıt bayileri arasındaki yarışın kıyasıya sürdüğünün bir göstergesi.TP Genel Müdürü Şahbaz, 111’e ulaşan bayi sayısını yıl sonuna kadar 200’e çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. “Bunun yüzde 90’ı transfer, yüzde 10’u bizim kuracağımız istasyonlarla olacak.” diyen Şahbaz, hedeflerinin Petrol Ofisi, BP, Opet, Total gibi markalardan geçen yıl yaptıkları gibi bu yıl da bayi transfer etmek olduğunu belirtti. Akaryakıt dağıtım şirketlerinin sayısı, 2010’da gerçekleştirilen ‘sözleşme yenileme’ düzenlemesi ile 34’ten 53’e çıkmıştı. Bu süreçte 210 bayiyi bünyelerine katarak transfer birincisi olan Aytemiz Genel Müdür Yardımcısı Yakup Yazar da sektördeki kıyasıya rekabetin henüz tamamlanmadığı görüşünde. “Türkiye’de toplam 12.800 akaryakıt bayii bulunuyor. Bunun sadece yüzde 10’u geçen yıl el değiştirdi. Halbuki değişimin yüzde 40’larda olması bekleniyordu.” diyen Yazar, değişim süreci ve kıyasıya rekabetin devam edeceğini ifade etti. Bayi sayısını 340’tan 407’ye çıkaran Energy Yatırım ve Planlama Müdürü Volkan Evren Gökalan da bayi değişimlerinin öngörülenin çok altında gerçekleştiği fikrine katılıyor. Gökalan, “Geçen yıl Petrol Ofisi’nden kırabileceğimiz çok bayi vardı. Ama planlı hareket etmek istedik. O yüzden transfer ve satın almalara bu yıl da aynı hızla devam edeceğiz.” dedi. Full Pazarlama Müdürü Hakan Saatçi de şu an günlük bir milyon litre benzin tüketir hale geldiklerini belirtti.

En yakın rakibinin 1.050 bayisi bulunmasına karşın 2.400 bayi ile hizmet vermeye devam eden Petrol Ofisi ise bilhassa küçük akaryakıt dağıtım şirketlerinin hedefinde. “Birçok şirketin gözü sizin bayilerde. Ne yapacaksınız?” sorusuna tebessümle cevap veren Petrol Ofisi Perakende Direktörü Ertan Çakır, “Şu an 2.400 bayimiz var. Bu sayı, bizim için yeterli bir rakam. Yeni bayi açmayacağız.” ifadelerini kullandı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir