Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Peugeot Dizel Hibrit Araba Üretti

Peugeot Dizel Hibrit Araba Ürettiİlk dizel hibrit Peugeot’dan, Dizel Hibrit Araba

10 yıl önce partikül filtresini sektöre kazandırarak çevre bilincine dikkat çeken Peugeot, bu alanda yine bir ilke imza atarak dizelle elektrik motorlarını bir araya getirdiği 3008 HYbrid4 modelini tanıttı. Peugeot, yakıt ekonomi konusundaki çalışmalarının son örneği olan yeni modelini, hibrit bir otomobilin çevreye saygılı olduğu kadar sürüş heyecanı da sunabileceğini kanıtlamak için geliştirdi. Bu çalışmanın diğer bir önemli özelliği ise, dört çekerli bir aracın düşük tüketim değerlerine ulaşabilmesiydi.

ilk dizel hibrit modelinin, 3008 gövdesi üzerine inşa edilmesindeki en önemli etken, SUV araçların çok yönlü kullanım özellikleriyle sedan modellerinin yol tutuş karakterini bünyesinde barındırıyor olmasıydı.

3008 HYbrid4 modelinde 163 beygir gücünde iki litrelik içten yanmalı dizel motor, 37 beygir gücünde elektrikli bir motorla eşleştirildi. HYbridA sayesinde 3008 Crossover modelinde, dört tekerlekten çekiş, 200 beygirlik güç, ZEV (Sıfır salimli araç) modu ve 100 km’de 3,8 litre yakıt tüketimi ile 99 g/km’den başlayan C02 salımı elde edildi. Start/

Stop sisteminin de yer aldığı 3008 HYbrid4, benzinli muadiline göre yüzde 30 oranında daha az tüketim sunuyor. Peugeot, elektrik motorunu, arka tekerleklere güç sağlayacak şekilde arkaya yerleştirdi. Böylece aktarma organı kullanılmasına gerek kalmadan 4 çeker sistemi elde edildi.
Dört sürüş moduyla çok yönlü kullanım avantajı

3008 HYbrid4, orta konsol üzerinde bulunan bir kumandayla, sürücüye dört farklı sürüş modu arasından seçim yapma imkanı sunuyor. ZEV, 4 Çeker, Sport ve Auto olarak belirlenen bu seçenekler çok yönlü kullanım imkanı sağlıyor. En düşük tüketimin elde edilmesini sağlayan “Auto” modu, elektrik ve içten yanmalı motorları optimum verim elde edecek şekilde otomatik olarak devreye sokup çıkarttığı gibi kullanım şartlarına bağlı olarak önden veya dört tekerden çekiş sistemleri arasında da seçim yapıyor. Böylece, şehir içi kullanımında zamanın 2/3’ünde dizel motor devre dışı kalıyor. “ZEV” (Sıfır Salınımlı Araç) modu, büyük oranda elektrikli motorun kullanılmasını sağlıyor. Saatte 70 km/s hıza ve dört kilometre kadar olan menzilde, sadece elektrik motoruyla yol almak mümkün. Akü düzeyi elektrik motorunun kullanımı için yeterli gücü sağlayamadığında, içten yanmalı motor tekrar devreye giriyor ve işleyiş modunu otomatik olarak Auto’ya alıyor.

  Bulut iş modeli ile Telekomda fırsat var

“4 Çeker” (4WD) seçeneğinde ise iki motor aynı anda çalışırken ön ve arka tekerlekler arasındaki güç dağılımı ihtiyaca göre belirleniyor. 3008 HYbrid4, 200 bg gücünde, dört çekerli, 4,36 metrelik bir araç olmasına karşın hibrit teknolojisi sayesinde 100 km’de ortalama 3,8 litre gibi etkileyici bir sonuç sunuyor. “Sport” modunda ise, vites geçişleri daha hızlı gerçekleşirken daha yüksek motor devirlerine çıkılmasına izin veriliyor.

Yıl sonunda Avrupa’da satışa sunulacak olan 3008 HYbrid4 modelinin Türkiye’ye ithal edilip edilmeyeceği, bu sınıftaki otomobillere uygulanan vergilerin kesinlik kazanmasının ardından belli olacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir