Anasayfa / Haberler / Pfizer, çalışanlarının yan haklarını düzenleyen yeni bir sistem tasarladı

Pfizer, çalışanlarının yan haklarını düzenleyen yeni bir sistem tasarladı
Pfizer, çalışanlarının yan haklarını düzenleyen yeni bir sistem tasarladı. Danışman kullanılmadan ortaya çıkarılan “Mutfak” projesinde her çalışan yan haklar portföyünü kendisi oluşturacak

Yaklaşık bir yıl önce insan kaynakları ekibinin çalışanlara tanıttığı Pfizer Mutfak projesi, iki yıllık bir araştırmanın ürünü. Çalışanlara yan haklar konusunda çok sayıda seçenek tanıyan proje, insan kaynakları ekibinin anket gibi yöntemlerle yola çıkarak teknik ve yazılım alt yapısını danışman kullanmadan tasarladığı bir sistem. Projeye imza atan Pfizer İnsan Kaynakları Operasyonları Müdürü Cem Akkaya ve Maaş ve Yan Haklar Uzmanı Fulya Kardaşlar, sistemi kurarken birçok ülkedeki örnekleri incelediklerini, ağırlıklı olarak da maliyet yapısını dikkate aldıklarını söylüyorlar. Pfizer içinde sadece Filipinler ve İngiltere’de uygulanan esnek yan haklar sistemini, çalışanların en fazla fayda sağlaması mantığından yola çıkarak oluşturduklarını belirten Cem Akkaya, “Şirketimiz bu “Mutfak”ta çalışmak için güzel malzemeler verdi” diyor. ”“Herkesin damak tadı farklı”
“Mutfak” projesinden önce de şirkette yaklaşık sekiz ayrı yan hak seçeneği olduğunu ancak uygulamanın farklı yapıldığını anlatan Fulya Kardaşlar, “en çok hangi haklardan yararlanıyorsunuz” sorusuna çalışanlardan gelen yanıtlar üzerine 10 yeni seçenek daha getirdiklerini anlatıyor. 1 Aralık 2010’da yürürlüğe giren sisteme katılım sağlanması için Akkaya ve Kardaşlar sekiz ilde 11 toplantı yaparak 900 Pfizer çalışanıyla birebir görüşmüş. Görüşülemeyen çalışanlara da canlı yayın bağlantısıyla yeni uygulama anlatılmış. Çocuklara eğitim yardımı, bireysel emeklilik gibi yan hakları esnettiklerini söyleyen Fulya Kardaşlar, sistemi şöyle açıklıyor: “Çalışanlara maaşlarına göre bir brüt yan hak bütçesi çıkarılıyor. Herkes portföyünü buna göre yapıyor.”

Hakları sanal sepete atıyorlar
Pfizer çalışanlarının yan haklarını seçmeleri için maliyet açıklamalı bir portal oluşturulmuş. Bir tür danışmanlık hizmeti veren bu portal, çalışanları yan hak portföyünü oluşturma konnusunda yönlendiriyor. Örneğin çocuğuna eğitim yardımını seçen çalışan bunu hemen sitedeki sanal sepete koyuyor, üstüne spor yardımı ve teknoloji harcama çekini de ekleyip onaylıyor. Her çalışan bunu yılda bir kere seçiyor. Yıl içinde belirlenen tarih aralığı dışında sepette değişim yapmak ise mümkün değil.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir