Anasayfa / Şirket Haberleri / Pirelli Hız Kesmiyor

Pirelli Hız Kesmiyor
Pirelli Formula 1 P Zero

Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, Valencia’da gerçekleştirilen ve başarıyla tamamlan ilk resmi testin ardından İspanya’nın ünlü Jerez pistinde gerçekleştirilecek olan testte ikinci sınavını veriyor.

Türkiye’de ürettiği lastiklerle 2011-2013 yılları arasında Formula 1’in resmi lastik tedarikçiliğini üstlenen Pirelli, ilk resmi test olan Valencia’nın ardından son olarak 1997 yılında Formula 1’e ev sahipliği yapan ünlü Jerez pistinde ikinci sınavına çıkıyor. Jerez’deki ikinci testle birlikte Pirelli ve takımlar 2011 Formula Dünya Şampiyonası için özel olarak geliştirilen Formula 1 P Zero lastiklerinin farklı pist koşullarındaki performansını gözlemle fırsatını yakalayacak.

Pirelli, İzmit’teki Türk Pirelli tesislerinde Formula 1 için üretilen kuru ve ıslak zemin olmak üzere tüm lastik tiplerini hazır bulunduracak. Slick olarak da adlandırılan kuru zemin lastikleri süper yumuşak, yumuşak, orta ve sert olmak üzere dört farklı tipe sahipken ıslak zemin lastikleri ise orta ve ıslak olmak üzere iki farklı hamurdan oluşuyor. Valencia’da geçen hafta görülen kuru hava koşulları, ıslak zemin lastiklerinin kullanılmasına pek olanak sağlamasada Pirelli Jerez’de havanın yağmurlu olmasına karşı önlemini alarak ıslak zemin lastiklerini hazır bulunduruyor. .Süper yumuşak lastikler yüksek performansı limitli bir süre için sunarken, yüksek performansıyla süper yumuşak lastiklerle büyük oranda benzerlik ortaya koyan yumuşak lastikler ise daha yüksek dayanıklılık özelliği ile öne çıkıyor. Medium adı verilen orta sertlikteki lastikler performans ile dayanıklılık açısından son derece başarılı bir denge ortaya koyarken, sert hamurlu lastikler uzun süreli kullanımlara uygun yapısıyla dikkat çekiyor. Hava ve pist koşulları Jerez testinde medium adı verilen orta sertlikteki lastik için daha uygun bir ortam vaat ediyor. Pirelli, sezon öncesi testlerde kullanılmak üzere her bir Formula 1 aracına tahsis edilecek olan 100 set lastikten 30’unu Jerez’de tüm araçların kullanımına sunacak.

Pirelli özel test döneminde Jerez pistinde Pedro de la Rosa ve Toyota TF109 ile 18.000 km’lik zorlu bir test gerçekleştirmişti. Düşük hızlı virajlar kadar orta ve yüksek hızlı bölümlere de sahip olan Jerez pisti sahip olduğu karakteristikle özelikle arka lastiklere aşırı yük bindiriyor. Yüksek süratten çok farklı sürat aralıklarında bir sürüş ortaya koyan Jerez pisti, bu yönüyle lastikleri sürekli ortaya çıkan hızlanma-fren etkisiyle bir hayli zorlayan bir karakteristiğe sahip.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir