Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Piyasa Dengesi – Piyasa Beklentileri – Piyasa Yorumları

Piyasa Dengesi – Piyasa Beklentileri – Piyasa YorumlarıGenel seçim havasında geçen yerel seçimler tamamlandı. Piyasalarda seçim öncesinde başlayan ralli seçim sonrasında hız kesse de olumlu hava devam ediyor. Ancak bu olumlu havanın kalıcı olup olmadığı tartışma konusu. Dünyada şimdilik rüzgar gelişen piyasalardan yana esiyor. Ancak yurtiçinde ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi kritik öneme sahip. Aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin genel müdürleri de yeni dengelerin oluşup oluşmadığı konusunda konsensüs sağlayamıyor. Ancak konsensüs sağlanan konu şu: Trade amaçlı işlemler bu bahar döneminde öne çıkacak. Portföyler ağırlıklı olarak TL faizde, özellikle de mevduatta tutulmalı. Risk alabilenler, maksimum yüzde 40 seviyelerine kadar hisse tutabilir. Şirketin bilanço gücüne dikkat edilerek alınacak Özel Sektör Tahvilleri de getiri açısından cazip bir yatırım aracı olarak görülüyor.

piyasa dengeleri

Bir seçim süreci daha tamamlandı. Piyasalar çıkan seçim sonuçlarını değerlendirerek yeni beklentiler üzerine stratejiler belirliyor. Yerel seçim sonuçlarının kısa vadede piyasaları olumlu etkilediği görülüyor. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in genişleyici para politikasının devamını öngören yorumları ile gelişen piyasalar lehine bir iyimserlik oluştu. Böylece carry trade pozisyonlarının geri dönüşü BİST-lOO’de-ki olumlu havayı destekledi. Kısa vadede olumlu hava ile birlikte endeks seçim öncesindeki hafta başlattığı yukarı hareketini devam ettirdi. Dolar kuru 2,12’lere, gösterge faiz ise 10,5 seviyelerine geldi. Altın 1.300 dolar/onsun altına indi.

RİSK Mİ, FIRSAT MI?

Piyasalar yeni süreci kısa vadede bu şekilde fiyatlarına yansıtmış görünüyor. Peki bundan sonra ne olacak? Piyasalar iyimser mi, kötümser mi? Borsa yükselmeye devam edecek mi? Bu yaşananlar yalancı bahar mı? Yabancılar, yükselişi satış fırsatı olarak mı kullanacak? Döviz, faiz ve altında yeni hesaplar nasıl olacak? Portföyler nasıl hazırlanacak? Aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin üst düzey yöneticilerine bunları sorduk. Piyasaların bahar hesaplarını araştırdık.

Oaktree Capital’ın kurucusu Howard Marks, “Çoğunluk iyimserken menkul kıymet fiyatları getiriden ziyade risk içerir. Çoğunluk kötümserken ise menkul kıymet fiyatları içerdiği riskten daha fazla getiri potansiyeli sunar” diyor. Ancak aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinin genel müdürleri ile yaptığımız mini anketin sonuçlarına bakıldığında seçimlerin ardından iyimser olanlar da var, kötümser olanlar da. Anketimize katılanlann yedisi piyasalarda yeni dengelerin oluştuğunu söylerken, 10ü volatilitenin devam edeceği kanaatinde. Bu durumda “Menkul kıymetler risk mi içeriyor yoksa getiri potansiyeli mi sunuyor?” sorusuna net bir yanıt vermek güç görünüyor.
ANKET NE DİYOR?

Ancak seçim öncesinde 16-22 Şubat haftasında piyasada olan Ekonomist dergisinin kapak haberinde yaptığımız seçim sonrası için öngörüler anketine göre, borsa tarafında son durum itibariyle daha iyimser bir tablonun olduğunu söylemek de mümkün. Seçim öncesi yaptığımız ankette 11 katılımcıdan dördü en kötünün geride kaldığını düşünüyordu. Yedisi ise en kötünün daha görülmediği yönünde görüş bildirmişti. Oran olarak bakıldığında son yaptığımız ankette seçim öncesine göre iyimserlik yüzde 36’dan yüzde 42’ye çıkmış durumda.

  Kimler konkordato komiseri olabilir?

Son yaptığımız ankette piyasalarda dengelerin yerel seçimler sonrasında hangi seviyelerde oluşacağını da sorduk. Borsa tarafında genel beklenti 65-000-75.000 bandında hareketin sürmesi yönünde. Bunun yanısıra endeksin 65.000’in altına sarkacağını düşünen katılımcı da var, 75.000-80.000 aralığında denge oluşmasını bekleyen de.

KUR BEKLENTİSİ

FED’in 2013’ün ikinci yansında başlayan para arzını daraltıcı politikaları, 17 Aralık soruşturmasıyla yükselen siyasi riskler, Merkez Bankası’nın faiz artırmaya ocak ayma kadar direnmesi gibi nedenlerle 2,40 TL’ye kadar dayanan dolar kuru, AKP’nin yerel seçimlerde yüzde 43 gibi bir çoğunlukla oy alması sonrasında yönünü aşağı çevirip 2,12’ye kadar indi. Ancak düşüşün tek nedeni seçim sonuçları olarak gösterilmiyor. Piyasa analistleri, AKP’nin seçim galibiyetinin düşüşte etkili olduğunu belirtiyor ama bu argüman eğilimi açıklamaya tek başına yeterli görünmüyor. Siyasi riskler ve MB’nin para politikalarına ilişkin belirsizliklerin yanı sıra bu yılın başından itibaren gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan TL’yi destekleyen bazı ek faktörler var. “Carry trade” denilen, yani düşük faiz getiren para biriminden borçlanıp bu parayı yüksek faiz getiren başka bir para birimine yatırma işlemlerinin artması (özellikle sert değer kaybeden TL, işlemcilerin açık pozisyonları kapatmalarıyla değer kazanıyor) bu nedenlerden biri. Ayrıca petrol fiyatlarının düşmesi de, Türkiye’nin cari açığında petrol faturası önemli yer tuttuğu için kurları olumlu etkiliyor. Bu da TL için destekleyici bir faktör oluyor.

DOLAR DAHA DÜŞER Mİ?

Dolar kuru için “2 TL olur mu?” diye sorular geliyor. Ancak anketimize katılanlann en azından cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar 2,10 TL’nin altını öngörmediğini söyleyebiliriz. Genel beklenti 2,10-2,20 TL bandında. Altı katılımcı ise dengenin 2,20-2,30 TL bandında oluşmasını bekliyor.

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, üç seçimden birinin atlatılmış olmasının piyasada kısa vadede riskleri azalttığını belirterek, “TL’nin belirgin bir değerlenme sürecine girdiğini söylemek için erken. Dolar/TL’nin 2 seviyesinin altına gelmesi ihtimalini güçlü görmüyorum. En fazla 2,07 TL seviyelerinde yatışır. Ancak bu seviyeyi de görmeyebiliriz. 2,1450 TL seviyesini önemli görüyorum. Bu seviyenin altında kaldığımız sürece 2,07 TL’ye gidebilir” diyor. Bürümcekçi’ye göre Merkez Bankası politika faizini yükselterek enflasyon görünümünü korumaya çalıştı. Bu görünüm korunduğu sürece TL’nin değerlenmesi yönünde baskı olabilir.

KREDİ NOTU NE OLUR?

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, geçen hafta yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredi notunu BBB- ve görünümünü durağan olarak sabit bıraktı. Açıklamada cari açıktaki iyileşmenin devam etmesinin beklendiği ifade ediliyor. Şimdi gözler 11 Nisan’da Moody’s’in, mayıs ayında da S&P’nin değerlendirmelerine çevrilmiş durumda. Ekonomistlerin birçoğu not görünümünün korunacağı ama görünümün negatife dönüşeceği tahmininde bulunuyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir