Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Piyasa Yorumları 2011 Salı

Piyasa Yorumları 2011 Salı

Piyasalar kara pazartesinin şokunu üzerinden atlatmaya çalışırken, hisse senetleri piyasasındaki satış dalgası devam etti. Dün özellikle Amerikan piyasalarında görülen sert satışlar, kriz sonrası en büyük kayıplara işaret ediyordu. Yüzde 7’ye varan kayıp yaşayan ABD piyasalarının yankıları ise Asya piyasalarında sürdü. Asya’daki kayıplar da yüzde 6 seviyelerine kadar çıktı. Avrupa’da sabah saatlerinde kayıplar derinleşti fakat öğleden sonraki alımlar bu kayıpları azaltırken bazı borsalrın da artıya geçmesini sağladı.

Amerika borsaları ise future’ların işaret ettiği gibi güne alıcılı başladı. Ve yükselişlerin yüzde 2’yi geçtiği görülüyor. Dünkü sert düşüşün ardından bugün kayıplar telafi edilmeye çalşılıyor.
Öte yanan, bu akşamki ABD Merkez Bankası toplantısından çıkacak sonuçlar merakla bekleniyor!

İMKB’de de bugün dalgalı bir seyir izlendi. 49 bin seviyelerine kadar gerileyen borsayı, Başbakan Erdoğan’ın ekonomi kurmaylarıyla bir araya gelmesi damgasını vurdu. Bu toplantıdan sonra Başbakan’ın bir açıklama yapması bekleniyor. Bu beklentiyle artıya dönen Ulusal 100 Endeksi 52 bin seviyesinin üzerine fırladı. Yani ilk seans esnasında yüzde 5’in üzerinde kaybı bulunan endekste moraller tekrar yerine geldi. Gün sonunda yüzde 1.30 artış kaydeden endeksin kapanışı ise 52.961 puan seviyesinden gerçekleşti.
Borsalarda bu dalgalı seyir görülürken, bu temkinli görünüm şu sıralar en çok altına yarıyor. Altın bu piyasa koşullarında servet sahiplerinin güvenli liman olma özelliğini korurken, Amerikan vadeli işlemlerde 1.782 dolar/ons’a kadar çıkarak yeni bir rekor kırdı. Bugün yurtiçi piyada yükselen kurun da etkisiyle altını gramı 102 lirayı görürken çeyrek altın 165 liraya kadar fırladı.

Petroldeki sert düşüş ise devam ediyor. 80 doların altına sarkan ham petrolün varil fiyatı tekrar 81 dolar seviyelerine çıktı.

Kur cephesinde sabah saatlerinde görülen sert yukarı yönlü hareket yerini sakin seyre bıraktı. Sabah dolar/TL kuru 1.80 liraya kadar çıktı. Euro ise 2.56 liraya kadar çıktı. Sepet kur ise buna bağlı olarak 2.16’ya çıkmıştı. Fakat öğleden sonra hem döviz satım ihalesinin hem de verilen pozitif mesajların etkisiyle dolar 1.76 liraya, Euro ise 2.51 liraya kadar çekildi.

MERKEZ’İN MÜDAHALESİ!
Merkez Bankası ayrıca döviz borçma faiz oranlarınını düşürdüğünü açıkladı. Merkez Bankası’nın açıklamasına göre,  borç verme faizi dolar için yüzde 5.5’ten yüzde 4.5’e, Euro için yüzde 6.5’ten yüzde 5.5’e çekildi.

DÖVİZ SATIŞINDA LİMİT ARTTI
Öte yandan döviz satım ihalelerine devam eden Merkez Bankası, limiti artırırak 70 milyon dolara çıkardı.

İŞKUR DA DÖVİZ SATMIŞ!
Ayrıca İŞKUR’un da piyasaya bugün 80 milyon dolar satış yaptığı gelen haberler arasında. Buna göre, Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) son iki günde 165 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi.
Döviz satışına İŞKUR Yönetim Kurulunun karar verdiğini vurgulayan Biçerli, ”Kamuoyunda bu Merkez Bankasının desteklenmesi gibi algılanıyor. Merkez Bankasının isteği doğrultusunda böyle bir olay olmamıştır” diye konuştu.

Faiz ise düşüş eğilimini korurken yüzde 8.38 seviyesinde bulunuyor.

EKONOMİ KURMAYLARI TOPLANDI!
AK Parti Genel Merkezinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen Ekonomiyi Değerlendirme Toplantısına gelişte Bakan Çağlayan ve Şimşek’in mesajları piyasalar tarafından pozitif algılandı. Toplantı sonrasında Başbakan Erdoğan’ın ekonomide gelinen son noktaya ve alınabilecek önlemlere ilişkin önemli mesajlar vermesi bekleniyor. İşte bu gelişme piyasaların moralini artırdı. Ve ilk seans 49 bin seviyesine kadar geri çekilen İMKB tekrar artıya geçerken 52.200-500 bandında seyrediyor.

Kayıpların azalmasında ABD vadeli işlemlerinin artıda seyretmesi de etkili oluyor. Amerikan future’ları yüzde 1’in üzerinde bulunuyor.

ASYA
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P) ABD’nin kredi notunu düşürme kararı borsaları sarsmaya devam ediyor.
Japonya’da Tokyo Borsası’nın temel göstergesi Nikkei 225 Endeksi yüzde 1,68 (153,08 puan) azalarak 9 bin puanın altına indi ve 8.944,47 puandan kapandı.

Asya’da ayrıca Çin’de Şanghay Borsası’nda SE Composite Endeksi yüzde 0,37 ve SE Endeksi yüzde 0,53, Tayland Borsası yüzde 2,32, Hindistan Borsası yüzde 1,09, Avustralya Borsası yüzde 2,69, Singapur Borsası yüzde 3,70, Güney Kore Borsası yüzde 4,83, Endonezya Borsası yüzde 2,67, Hong Kong Borsası yüzde 6,01 ve Tayvan Borsası yüzde 0,79 değer kaybetti.

AVRUPA BORSALARI SERT DÜŞTÜ!
Avrupa’da Londra ve Frankfurt borsaları düşüşle, Paris borsası yükselişle açıldı. Fakat ardından göstergeler yeniden değişti. Ve tüm borsalardaki ekranlar kırmızaya boyandı…
Londra Borsası’nda FTSE-100 Endeksi yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti. Frankfurt Borsası’nda Dax Endeksi’ndeki satışlar ise derinleşti. Almanya’daki kayıp yüzde 6’nın üerine çıktı.

Paris Borsası’nda Cac 40 Endeksi yüzde 3.5’in üzerinde değer kaybetti.

İspanya’da Madrid Borsası’nda IBEX 35 Endeksi de yüzde 4 gevşedi.

Aynı şekilde Avrupa borsaları da ikinci yarıdan itibaren toparlanmaya başladı. TSİ 14:40’ta Fransız, İtalyan ve İspanyol borsalarının artıya geçtiği görülüyor. Sabah saatlerinde yüzde 6’ya yakın değer yitiren Alman Dax Endeksi kaybını yüzde 2’ye kadar düşürdü.

DÜN NE OLMUŞTU?
Londra Borsası’nda dün FTSE-100 Endeksi yüzde 3,39 (178,94 puan) değer kaybederek 5.068,95 puandan, Frankfurt Borsası’nda Dax Endeksi yüzde 5,02 (312,89 puan) azalarak 5.923,27 puandan ve Paris Borsası’nda Cac 40 Endeksi yüzde 4,68 (153,37 puan) düşerek 3.125,19 puandan günü tamamlamıştı.

Dün ayrıca İtalya’da Milano Borsası’nda FTSE MIB Endeksi yüzde 2,43, İspanya’da Madrid Borsası’nda IBEX 35 Endeksi yüzde 2,44, Portekiz’de PSI Endeksi yüzde 3,13, Hollanda’da AEX Endeksi yüzde 4,38, İsviçre’de Zürih Borsası yüzde 3,95, Atina Borsası yüzde 6 ve Rusya’da Moskova Borsası’nda MICEX Endeksi yüzde 5,50 değer kaybetmişti.

ABD’de dün New York Borsası’nda Dow Jones Endeksi yüzde 5,55 (634,76 puan) değer kaybederek, 10.809,80 puana, Standard and Poor’s 500 Endeksi aynı gün yüzde 6,66 (79,92 puan) azalarak 1.119,46 puana, Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 6,90 (174,72 puan) azalarak 2.357,69 puana indi.

PETROL FİYATI
Bu arada ABD ham petrolünün varil fiyatı Eylül 2010’dan bu yana ve Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 8 Şubat’tan bu yana en düşük seviyelerini gördü.

ABD ham petrolünün varil fiyatı Eylül ayı teslimi gün içindeki işlemler sırasında 75,71 dolara kadar düşerek Eylül 2010’dan bu yana en düşük seviyesine indi. ABD ham petrolünün varil fiyatı daha sonra 1,35 dolar düşüşle 79,96 dolardan işlem görmeye başladı.ABD ham petrolünün varil fiyatı dün 5,57 dolar (yüzde 6,4) gerileyerek 81,31 dolardan kapanmıştı.

Mayıs ayında 115 dolara kadar çıkan ABD ham petrolünün varil fiyatının o zamandan bu yana kaybı ise yüzde 30’u buldu.

Londra Brent tipi ham petrolün Eylül ayı teslimi varil fiyatı da 5 dolar değer kaybıyla 98,74 dolara kadar inerek 8 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı daha sonra 103,14 dolardan işlem görmeye başladı. Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı Nisan ayında 127 doların üzerine çıkmıştı. Rus ekonomisi büyük gelir kaynağı olan petrol fiyatlarındaki keskin düşüşten olumsuz etkileniyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel ekonomik toparlanmanın hız kaybetmesi nedeniyle küresel petrol talebi tahminini biraz düşürdü.

KORKU ENDEKSİ YÜZDE 50 ARTTI
Wall Street’in korku göstergesi olarak kabul edilen CBOE volatilite endeksi yüzde 50 yükseldi.

S&P’de yer alan 10 sektörün hepsi de yüzde 3.5’in üzerinde düşüş kaydederken bankacılık ve emtia gibi ekonomiye en duyarlı olanlar en çok kayıp verdi. S&P finans endeksi yüzde 10, S&P enerji endeksi yüzde 8.3 düştü. Bank of America yüzde 20.3 ile S&P 500 endeksinin en çok değer kaybeden hissesi oldu.

GÖZLER FED’DE
Dünya piyasalarındaki çalkantılı dönemin ortasında gözler bugün Amerikan Merkez Bankası Fed’in üzerine çevirildi. ABD Merkez Bankası Fed’in açık piyasa komitesi faiz toplantısı bugün yapılacak. Standard&Poor’s’un, ABD’nin 3A olan notunu indirmesinin ardından özellikle borsalar cephesinde yaşanan sert satış dalgası yatırımcıları endişelendirdi.
Ekonomistler, Fed Başkanı Bernanke’nin yatırımcılara bugün bir miktar güven meseajı vererek yatıştırabileceği yorumlarını yapıyor.Fed’in ekonomiyi desteklemek için üçüncü bir tahvil alım programına imza atıp atmayacağı da merak konusu olmaya devam ediyor.
Daiwa Securities America’nın başekonomisti Michael Moran, Fed’in bufün piyasalardaki olumsuz psikolojiyi gidermek için harekete geçeceğini düşünüyor. Moran, Fed’in uzun vadeli faizler üzerindeki aşağı yönlü baskıyı azaltmak için, ödemeler bilançosundaki vadeleri uzatabileceğini söyledi. Ekonomistler bunun piyasalarda bir miktar rahatlama yaratsa da büyüme ve istihdama ne denli katkı sağlayacağı konusunda ise şüpheli.
Gerilimi azaltmaya çalışan bir başka cephe olan Avrupa Merkez Bankası ise piyasalarda artan borç krizi endişesini yatıştırmak için İtalyan ve İspanyol tahvilleri satın aldı. Bazı piyasa uzmanlarına göre ise tahvil alım rakamı tahmin edilenin oldukça üzerinde olabilir.

RBS’in tahminlerine göre, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım tutarı 1,2 trilyon dolar seviyesine dek ulaşabilir.

NOT İNDİRİMİNE DOYMADI!
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), ABD’nin uzun vadeli borcuyla bağlantılı tutsat (mortgage) devleri Fannie Mae ve Freddie Mac’in kredi notunu düşürdü.

ABD’nin ”AAA” olan kredi notunu geçen hafta cuma günü ”AA ”ya indiren S&P, bugün de Fannie Mae ve Freddie Mac’in yanı sıra tarımsal kredi veren ABD Tarımsal Kredi Sistemi kuruluşu, 32 banka ve kefalet sandıklarının çıkardığı ABD hükümeti destekli uzun vadeli tahvillerin ve ABD finansal sisteminin ana arterleri olan menkul kıymet takas şirketleri ile Federal Mevduat Sigorta Fonunun (FDIC) kredi notlarını indirdi.

Bütün kuruluşların ”AAA” olan kredi notlarını bir kademe indirerek ”AA ”ya çeken S&P, Fannie Mae ve Freddie Mac’in ”doğrudan ABD hükümetine bel bağlaması”, diğer kuruluşların ve bankaların da borçlarının ekonomideki dalgalanmaya açık olması nedeniyle kredi notlarını düşürdüğünü bildirdi.

Fannie Mae ve Freddie Mac, ABD’deki tüm tutsat kredilerinin yaklaşık yarısını ya da değeri 5 trilyon doları aşan 31 milyon kadar konut kredisini sağlıyor.

S&P, 12 Federal Konut Kredisi Bankası’nın 10’unun kredi notunu da ”AAA”dan ”AA ”ya çekti.

AÇIĞA SATIŞ YASAKLANDI
Atina Borsası’nda 2 aylığına açığa satış yarından itibaren yasaklandı.

Atina Borsası’nda endeksler bugün, 14 yılın en düşük seviyesine inmesi üzerine Yunanistan Sermaye Piyasası Komisyonu, 2 ay süreyle hisse senetlerinin açığa satışına yasak getirildi.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, kararın, ”Küresel düzeyde piyasalarda oluşan istisnai durumdan Yunanistan piyasasını korumak” için alındığı belirtildi.

Standard and Poor’s’un ABD ekonomisinin notunu düşürmesi ve buna bağlı olarak yatırımcıların Amerikan ekonomisine yönelik endişelerin artması üzerine Atina Borsası’nda endeks bugün yüzde 6 gerileyerek Ocak 1997 yılından bu yana en düşük değeri olan 998,24 puana indi.

Açığa satış, ”kar sağlamak amacıyla bir hisse senedini satmak ve onu daha düşük bir fiyatla geri satın almak” anlamına geliyor.

OBAMA: ABD’NİN NOTU HER ZAMAN AAA OLACAK!
ABD Başkanı Barack Obama, Standard and Poor’s’un (S&P) kredi notunu düşürmesine karşın, ”ABD’nin kredi notunun her zaman ama her zaman üç A olacağını söyledi.

Başkan Obama düzenlediği basın toplantısında, S&P’nin kararına karşın piyasada ABD’nin kredi notunun çok yüksek olduğunu ifade ederek, ”küresel piyasalarda kredi notumuzun hala AAA olduğuna inanılıyor. Bu konuda ben ve dünya yatırımcıları hem fikirdir” dedi.

S&P’nin söz konusu kararının borç sorunun acilen çözümlenmesinde yeni bir ruh vereceği umduğunu kaydeden Obama, ekonomi sorunlarının aşılabileceğini fakat siyasi iradenin gerektiğini kaydetti. Obama ”Piyasalar yükselir alçalır. Fakat bu ABD’dir. Bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının ne dediği önemli olmayabilir. Bizim kredi notumuz daima ama daima üç A’dır” şeklinde konuştu.

Cumhuriyetçilere zengin Amerikalılar için vergi artırımı kabul etmesi çağrısında bulunan Obama, bunun radikal bir adım olmayacağını dile getirdi. Obama, bütçe açığının azaltılması için önümüzdeki haftalarda öneriler sunacağını ama kesintiler ile harcamalarda tek başına bir indirime gidileceğine inanmadığını belirtti.

ABD’nin sorunlarının ”çözümlenebilir” olduğunu ifade eden Obama, siyasi çıkmazın, uzlaşmayı çok güçleştirdiğini ve bu durumun ekonomideki belirsizliğe katkıda bulunduğunu söyledi.

ÇİN ENFLASYONUNDA REKOR!
Çin’de enflasyonun ana göstergesi olan Tüketici Fiyatı Endeksi’nin Temmuz ayı itibarıyla yıllık bazda yüzde 6,5 olduğu bildirildi.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıklamasında, enflasyon oranının son 37 ayın en yüksek seviyesine çıktığı belirtildi. Şinhua ajansının haberinde, bunun küresel likiditenin kötüleştiği koşullarda hükümeti güç duruma soktuğu ifade edildi. Enflasyon oranı Haziran ayında yüzde 6,4 olarak açıklanmıştı.

Çin’de yüksek enflasyonun ana nedeni olarak gıda fiyatlarındaki yükseliş gösteriliyor. Gıda fiyatları Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,8 artarken, domuz eti fiyatındaki artış yıllık bazda yüzde 57;yi buldu.

Ulusal İstatistik Bürosu, toptan satışlardaki enflasyonun hesaplandığı Üretici Fiyatı Endeksi’nin ise geçen ay yıllık bazda yüzde 7,5;e çıktığını açıkladı.

ECB: ZORDAYIZ, ÖNLEM ALINMALI!
Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu konseyi üyesi Ewald Nowotny, zor bir durumla karşı karşıya olduklarını, Euro  Bölgesi’nde 21 Temmuz’da alınan kararların hızla uygulanmasının çok önemli olduğunu söyledi. Nowotny, “Zor bir durumla karşı karşıyayız, önlem almak zorundayız” dedi.

Almanya Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Philipp Rösler de, Euro Bölgesi’nin mali kurallara uymayan üyelerine yaptırım uygulayabilecek yetkiye sahip bir “istikrar konseyi” kurulmasını istedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir