Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Piyasa Yorumları Aralık 2013

Piyasa Yorumları Aralık 2013Yılın son haftalarında iyimser havanın süreceğini düşünüyorum. Ancak bu iyimserlik özellikle 2014’ün şubat ayıyla birlikte yerini düzeltmeye bırakabilir. FED’in ise en geç mart toplantısında “normalleşme sürecini” başlatmasını bekliyorum…

piyasa duzeltme

“Düzeltme” 2014 Şubat’ında başlar

■ ABD’nin kasım ayı tarım dışı istihdam verisine ilişkin yorumunuz nedir?

Bir kez daha güçlü bir data gördük. Kasım ayında tarım dışı istihdam artışı 185 bin kişilik beklentiye kıyasla 203 bin olarak gerçekleşti. Üstelik önceki iki aya da toplam 8 bin kişilik yukarı yönlü revizyon yapıldı. Verinin alt detaylarına baktığımızda da istihdam piyasalarındaki iyileşmenin giderek sağlıklı hale geldiğini görmekteyiz. Tarım dışı istihdamdaki artış, kamu kaynaklı değildi. Özel sektörün lokomotif olmaya devam ettiğini gözlemliyoruz.

Özel sektör istihdamı kasım ayında 196 bin kişi artış gösterdi. Beklenti ise artışın 180 bin kişiyle sınırlı olacağı yönündeydi. Üstelik istihdam yayılma endeksindeki (employment diffusion index) gelişime bakarak, özel sektör istihdam artışının da genele yayılmış bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka ifadeyle, istihdam artışı birkaç sektörle sınırlı değildi. Bu da ABD istihdam piyasalarındaki toparlanmanın giderek güçlendiğinin ve sağlıklı bir şekilde ilerlediğinin en önemli göstergelerinden biri.

Güçlü istihdam artışının yanı sıra kasım ayında işsizlik oranının da yüzde 7.0’a gerilediğini gördük, ki bu seviye önceden FED’in parasal genişlemeyi külliyen bitireceği seviye olarak düşünülüyordu. Ancak böylesine güçlü bir kasım ayı tarım dışı istihdam raporuna rağmen piyasalarda “iyi veri kötü piyasa etkisini” görmedik. Bilakis, euro/dolar paritesi 1.37’ye doğru yöneldi; altın fiyatlarında sınırlı da olsa yükseliş yaşandı. Ve önemlisi borsa endeksleri veriyi “olumlu” karşıladı. FED’in hamlelerinden en olumsuz etkilenmesi
beklenen gelişmekte olan ülke borsaları da veri sonrası yükseliş yaşadı. Borsa İstanbul endeksi ise haftayı 73.378’den kapatabildi.
■ Peki, sizce “iyi veri, kötü piyasa etkisi” dönemi sona mı erdi?

Hiç sanmıyorum. “İyi veri, kötü piyasa etkisi” döneminden “iyi veri, iyi piyasa etkisi” dönemine geçtiğimizi düşünmüyorum. Piyasaların güçlü kasım ayı tarım dışı raporunu sindirebilmesinde etkili birkaç faktör vardı. Bunların en başında veriden bir gün önce son derece “güvercin” açıklamalarda bulunan Atlanta FED Başkanı Lockhart var. Lockhart, ABD ekonomisinin henüz “güçlü büyüme” patikasına geçemediğini vurgulayan ve “kasım ayı tarım dışı istihdam raporu iyi gelse dahi FED’in aralık ayında pas geçebileceğini” ima eden bir konuşma yaptı. Lockhart’tan gelen bu “ılımlı” açıklamalar piyasaları rahatlatan en önemli faktörlerden biriydi. Aksi halde cuma günkü veriyle birlikte “FED aralık ayında ilk adımı atabilir” kaygısı başlardı.

  KOBİ'ler Sanal Ticareti Keşfetti

Piyasaların güçlü tarım dışı verisini sindirebilmesinde etkili olan bir diğer faktör de ABD’de dördüncü çeyrek büyüme rakamının beklentilerin altında kalabilme ihtimalinin yüksek oluşu. Üçüncü çeyrekte yüzde 3.6’ya revize edilen büyümenin kabaca 1.7 puanının stok artışı kaynaklı olması dördüncü çeyrekte stok değişiminin büyümeyi aşağı çekeceği düşüncesini kuvvetlendirdi. Ayrıca kasım aymda 16 gün süren “kapalı kepenk” problemlerinin de dördüncü çeyrek büyümesini en az 0.5 puan olumsuz etkileyeceği öngörülüyor.

Beklentilerin altında kalabilecek dördüncü çeyrek büyümesini de FED’in normalleşme sürecini mart ayına ertelemek için gerekçe olarak kullanabileceği düşüncesi hakim. Bu doğrultuda önümüzdeki günlerde BIST’te 75.000/75.500’e kadar bir yükseliş söz konusu olabilir. BIST’te 75.000 üzerinin söz konusu olabilmesi için dolar/TL’de 2.0’ye doğru gerileme olması lazım. Benzer şekilde ABD 10 yıllık Hazine faizlerinin de yüzde 3’e doğru yönelmemesi gerekiyor. Bu iki ön şart gerçekleşirse BIST yeniden 77.000 bölgesini test edebilir.

■ 2014 yılı ilk çeyreğine yönelik temkinli görüşünüzü koruyor musunuz?

Evet. FED’in en geç mart toplantısında “normalleşme sürecini” başlatmasını bekliyorum. Yılın son haftalarında iyimser havanın sürmesini beklediğimi haftalardır işlemekteyim. Ancak bu iyimserliğin özellikle 2014’ün şubat ayıyla birlikte yerini düzeltmeye bırakacağını öngörüyorum.

Bu doğrultuda dolar/TL’de 1.97-98 bölgesine olası geri çekilmeler, belirttiğim düzeltme döneminde dolara geçmek için fırsat olarak değerlendirilebilir. Benzer şekilde BIST’te 80.000/80.500 kalesinin de düzeltme dönemi öncesi “sat” bölgesi adayı olduğunu düşünüyorum.

ERKİN ŞAHİNOZ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir