Ekonomi Haberleri

Piyasalar politika faizinde kontrollü indirim istiyor

24 Şubat’ta yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı merakla bekleniyor. 12 finans kuruluşunun CEO’sunun beklentilerine göre, Merkez’in faizi kontrollü indirmesi piyasaları fazla rahatsız etmeyecek gibi. Ancak siyasi baskılarla yapılacak bir indirim dolar kurunda 2,50 TL’nin üzerinde yeni zirve seviyeleri getirebilir. Buııun faiz ve borsa üzerinde de negatif etkisi olabilir.

Son dönemde en çok tartışılan konuların başında Merkez Bankası’nın (MB) para politikası geliyor. Para Politikası Kurulu (PPK), 20 Ocak’taki toplantısında politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 7,75’e çekmişti. Sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘faiz indir’ yönündeki baskıları, piyasada kur ve gösterge faiz üzerinde olumsuz yansımalara neden oldu. MB Başkanı Erdem Başçı, enflasyonda düşüş eğilimine bağlı olarak 4 Şubat’ta PPK’yı toplayıp faiz indirimine gidebileceklerine açıklayınca piyasalardaki dalgalanma daha da arttı. Ocak ayında enflasyon beklendiği kadar düşmeyince PPK toplantısı da gündemden kalktı. Ancak Merkez Bankası üzerindeki siyasi söylemler son bulmadı. Son dönemde AKP’nin ekonomi kurmaylarından MB’nin bağımsızlığı vurgusu ve Başkan Erdem Başçı’ya verilen güven desteği dikkat çekiyor.

Faiz-indirimi

işte böyle bir ortamda gözler 24 Şubat’ta yapılacak PPK toplantısına çevrildi. Biz de buradan yola çıkarak PPK’nın olası faiz kararını ve bunun piyasalar üzerindeki etkisini 12 fi-nans kuruluşunun CEO’suna sorduk. Haberimizin tablosunda, yılın ilk yarısı için politika faizi beklentilerini ve olası indirimlerin piyasaya etkilerini görebilirsiniz. Burada PPK’nın haziran sonuna kadar dört tane olağan toplantısı olacağını belirtelim.

12 CEO’NUN BEKLENTİSİ

Yapılan değerlendirmelere bakılırsa, en azından haziran ayındaki genel seçimlere kadar olan süreçte Merkez Bankası’nm faiz indirimi yapmayacağı görüşünde olan uzmanlar var. Ancak 150 baz puan indirim olabileceğini söyleyen de bulunuyor. Politika faizinin yanında, faiz koridorunun üst bandı olan yüzde 11,25 seviyesinin de daha dikkatli ve kontrollü şekilde indirilmesi gerektiği vurgusu yapılıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş sonrası cari açığın azalması, enflasyonun ve reel faizlerin düşmeye devam etmesi kuvvetle muhtemel. Yine Euro Bölgesi’nde likiditenin artacağı da dikkate alındığında, MB’nin faiz indinne-si olasılığının daha yüksek olduğu belirtiliyor.
Faiz indiriminin ölçülü olduğu sürece piyasaları rahatsız etmeyeceği tahmin ediliyor. Ancak beklentilerin üzerinde bir faiz indiriminin özellikle TL’de kırılganlığı daha da artıracağı yönünde değerlendirmeler yapılıyor. Bu durumda dolar kurunda 2,50 TL seviyelerinin üzerinde yeni zirveleri görebiliriz. Borsa ve faiz de durumdan olumsuz etkilenebilir. Yine uzmanlar MB’nin bağımsızlığına ve itibanna da vurgu yapıyor.

PİYASAYA ETKİLERİ

MB’nin faiz indirimine gitmesinin TL ile ayni sepette bulunan ülkelere kıyasla TL’nin cazibesini yitirmesine neden olabileceğini söyleyen IKON Menkul Genel Müdürü Engin Kuru, bu nedenle kurlarda yükselişin devamını görebileceğimizi söylüyor. Faiz indiriminin normal koşullarda borsa tarafında endekste ağırlığı yüksek olan hisselere, dolayısıyla da endekse olumlu etki yapması beklenir. Ancak faizlerin piyasa beklentisinden fazla indirilmesinin yabancı portföy yatırımlarını olumsuz etkileyebileceğini söyleyen Engin Kuru, faiz indirim oranında piyasa beklentisi dışına çıkılmasının borsayı da olumsuz etkileyebileceği kanaatinde.

Faiz indirimlerinin enflasyondaki düşüşe paralel ve ölçülü olduğu sürece piyasalar tarafında olumlu karşılanacağını ifade eden uzmanlar da var. Önümüzdeki günlerde enflasyonda yaşanacak olumlu gelişmelerle birlikte MB’nin hareket alanının rahatlayacağını, faiz indirim kararının gelebileceğini söyleyen Prim Menkul Yönetim Kurulu Üyesi Tunç Kertmen, bu gelişmenin de bankalara ve dolayısıyla borsaya olumlu yansıyacağını söylüyor. Kertmen, iç siyaset seçim öncesi kanşırsa öngörülerin değişeceğini de sözlerine ekliyor.

VERİLERE GÖRE İNMELİ

Deniz Portföy Genel Müdürü Fatih Arabacıoğlu, MB’nin enflasyonda baz etkisi kaynaklı düşüşü izleyeceğini söylüyor ve “Petrol fiyatlan 60 do-lann altında kalırsa, FED’in faiz artırımının bir çeyrek kadar ertelenmesi ihtimalinin artmasını da göz önüne alarak, iki kez çeyrek puanlık indirim yapabilir” diyor. Arabacıoğlu, ölçülü indirimi de piyasalann olumlu algılayacağını söylüyor.

Kurlarda istikrar sağlanmadan yapılacak bir faiz indiriminin, kur, borsa ve piyasa faizi üzerinde olumsuz etkilerinin olacağını söyleyen Gedik Yatı-nm Genel Müdürü Metin Ayışık, “Faiz ve MB tartışmalarını da dikkate alırsak, alınacak faiz indirimi karannın piyasada en az tartışılacağı zamanlama, enflasyonun ve kurun düşüşünün teyit edileceği dönemdir” diyor. Enflasyon için mart ve nisan aylarındaki baz etkisi şimdiden referans olarak sunulabileceği için, bu rakamlar görülmeden yapılacak bir faiz indiriminde kur ön plana çıkıyor. Yani kurun istikrarlı olduğu bir ortamda yapılacak faiz indirimlerinin borsa tarafında da olumlu etkileri beklenebilir.

ÜST TAVANA DİKKAT

Dünyada enflasyon düştüğü için merkez bankaları faiz indirme sürecinde. Bizde de enflasyon düştüğü sürece göstergelere göre faiz indirimlerinin olması doğru strateji olarak görülüyor. Ata Portföy Genel Müdürü Mehmet Gerz, enflasyon yüzde 5’e doğru düştükçe, MB’nin politika faizinin yanında faiz koridorunun üstü olan yüzde 11,25’i de dikkatli ve kontrollü bir şekilde indireceğini söylüyor. Gerz, üst bant indiriminin yurtiçinde enflasyon ve yurtdışmda FED ve ECB’nin ne yapacağına bağlı olacağını sözlerine ekliyor.

Üst bant faizinin indirilmesinin kredi faizlerinin indirilmesi konusunda çok daha fazla faydası olacağını söyleyen AZ Notus Portföy Genel Müdürü Murat Sağman ise şunları söylüyor: “Haftalık repo gösterge faizinin inmesinin etkisi 1 ise üst bantın inmesinin etkisi 2’dir. Haftalık gösterge faizini 25-50 baz puan indirirse, büyük ihtimalle üst bant faizini de o kadar indirebilir.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu