Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Piyasalar yönünü nasıl bulacak?

Piyasalar yönünü nasıl bulacak?Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlanana kadar piyasalarda yön oluşması zor görünüyor. Borsanın 74 bin ile 82 bin aralığındaki 8 bin puanlık bantta hareket etmesini, dolarITL kurunun 2.08 ile 2.15 arasında kalmasını, euro/TL kurunun da 2.80 ile 3 TL aralığında dalgalanmasını bekleyebiliriz.

GEÇEN haftaya başlarken, piyasalar açısından kafalar yine net değildi. Çünkü şu an Türkiye için riskler yeniden artmış durumda. Bu riskleri kategorize etmek istersek, iç ekonomik gelişmeler, dış ekonomik gelişmeler, iç siyasi gelişmeler ve dış siyasi gelişmeler olarak sınıflandırabiliriz.

secim ve piyasalar

Para Politikası Kurulu (PPK) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9.5’ten yüzde 8.75’e indirirken, koridorun üst ve alt seviyelerine dokunmadı ve üst seviyeyi yüzde 12, alt seviyeyi de yüzde 8 düzeyinde bıraktı. Karar sonrası yapılan yazılı açıklamada ise, kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği ve bu gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebinin ılımlı bir eğilim sergilediği vurgulandı. Kurul ihracatın dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yaptığını söyledi.

FAİZLER ÖNEMLİ AMA…

Kısa vadeli faizleri belirleyen ana unsur Merkez Bankası kararları olup, sadece politika faizi değil, aynı zamanda MB’nin piyasaya sunduğu likidite miktarı da önemlidir. Dolayısıyla, politika faizi indirilmiş olsa bile, MB piyasaya verdiği likiditeyi kısarak, bankalar arası piyasadaki faizleri yükseltebilir, işte bu nokta döviz kurlarını yakından ilgilendiriyor. Eğer kurlarda sert yukarı hareketler olursa Merkez Bankası faizleri yüzde 12 seviyesine kadar yükseltebilir. Bu yüzden kurlarda çok anormal değişimler beklememek gerek.
Az önce verdiğimiz belirsizlik yaratan kriterlerden iç ekonomik gelişmelere baktığımızda ekonominin dört ayağını sorgulamak gerekiyor. Bütçe dengelerine baktığımızda, hafif bozulma olsa da, genelde olumlu bir resim görüyoruz. Reel kesim, yani üretim ve kapasite kullanımları ayağına baktığımızda, ekonomi ilk çeyrekte yüzde 4.3 büyüdü. Tüketici güven endekslerinde sorun görünmüyor. Finansal piyasalar ayağına baktığımızda, kur ve faiz hareketleri önemlidir. Gösterge faiz yüzde 8 ile 8.50 aralığında dalgalanıyor. MB’nın faiz indirimi sonrasında ise yüzde 8.20 civarından işlem görüyor. Kur cephesinde ise dolar/TL kuru 2.10-2.15 arasında dalgalanıyor ve kura bir atak olduğunda, MB’nin elinde yeterli araç olduğundan, bu atakları engelleyebilir.

  2018 İhracat Stratejisi

Ödemeler dengesi ayağına baktığımızda ise, her ne kadar cari açık geriliyor olsa da, dış siyasi gelişmeler ve Irak’ta olan olayların hem petrol hem de ihracatımız üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle, Türkiye’nin kırılgan yapıda olan ülkeler arasında bulunmaya devam edeceğini ve yabancı yatırımcılar için bunun önemli bir soru işareti olduğunu belirtmeliyiz.

Dış siyasi dengelere baktığımızda ise, bu gelişmeler ekonominin parametreleri üzerinde etki yaratıyorsa, önem kazanmaktadır. Unutulmamalı ki petrol fiyatlarındaki her artış ülkemize ciddi bir ekonomik maliyet olarak yansımaktadır. Dış ekonomik gelişmelere baktığımızda ise, şu an için en rahat olduğumuz cephe burası. Hem ABD’den gelen sinyaller hem de Avrupa Merkez Bankası’nm verdiği sinyaller bol para döneminin devam edeceğini gösteriyor. Kısa vadede, dışarıdan kaynaklanacak risk olasılığı düşük görünüyor. Sadece ABD borsalarmda sert bir satış dalgası bizim piyasalarımızı olumsuz etkileyebilir.

İÇ SİYASİ GELİŞMELERİN ETKİSİ

İç siyasete bakacak olursak gündemde tek madde var. Bu da Cumhurbaşkanlığı seçimleridir. Eğer seçim süreci barışçıl geçecek olur ve yeni toplumsal gerginlikler ortaya çıkmazsa ekonomi ve piyasalar üzerinde olumsuz etkisi olmaz. Cumhurbaşkanlığını Başbakan Erdoğan’ın kazanması halinde gözler, ekonomi yönetiminde bir değişiklik olup olmayacağına odaklanacaktır. Merkez Bankası başkanmm değiştirilmesi veya daha büyük değişiklikler olması, Merkez Bankası yasasında yeni düzenlemelere gidilmesi gibi konular piyasalar üzerinde önemli olumsuz gelişmeleri de beraberinde getirebilir.

Sonuç olarak, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlanana kadar piyasalarda yön oluşması zor görünüyor. Borsanm 74 bin ile 82 bin aralığındaki 8 bin puanlık bantta hareket etmesini, dolar/TL kurunun 2.08 ile 2.15 arasında kalmasını, euro/TL kurunun da 2.80 ile 3 TL aralığında dalgalanmasını bekleyebiliriz. Gelecek hafta açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamı, borsa, faiz ve kurlar üzerinde etkili olabilir. Eğer Haziran ayı enflasyonu yüzde 0.40-50’nin üzerinde gelirse, piyasalar açısından olumsuz bir görünüm oluşabilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir