Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Piyasalarda abartılı bir FED fiyatlaması var

Piyasalarda abartılı bir FED fiyatlaması varPiyasalarda abartılı bir FED fiyatlaması var. Piyasalarda yılın son günlerinin sakin geçmesini bekliyorum. İyimser hava devam edebilir. Dolar kuru, 3.25-3.60 geniş bandının içine yerleşti…

Beklentiler gerçekçi değil

FED toplantısında sürpriz var mı?

Geçen hafta yılın son toplantısı yapıldı. Beklendiği gibi faiz oranını 0.25 puan artırdı. Toplantı bildirisinde kayda değer bir değişiklik yoktu. Ancak yayımlanan ekonomik projeksiyonlarda FED üyeleri önceki toplantıdan farklı olarak 2017 yılında üç adet 0.25 puanlık faiz artırımına gitmeyi planladıklarını açıkladı. Piyasa için sürpriz olan buydu. 2017 için daha önce iki adet olarak tasarlanan faiz artırımları üç adede çıkarıldı. Beklenenden daha fazla faiz artırımı düşüncesi doların euro ve gelişen ülke para birimleri karşısında biraz daha değerlenmesine yol açtı.

Peki, üç faiz artırımı mümkün mü? Bence değil. 2015 kapanırken 2016’ya dört faiz artırımı sığdırmayı planlayan FED 2016’nın son toplantısında ancak bir faiz artırımı yapabildi. 2017’de de aynı durumun geçerli olacağını öngörüyorum. Abartılı FED fiyatlaması var piyasalarda. Yılın son günlerinde bunun değişmesi kuvvetle muhtemel. Yılm son haftalarında doların piyasa faizinde bir miktar çözülme euro/ dolar paritesinde ve altında yükseliş beklentim var.

TÜİK revizyonunu nasıl yorumluyorsunuz?
Bunu önümüzdeki hafta daha derinlemesine işleyeceğim. TÜİK, Avrupa standartlarına biraz daha yaklaşmamızı sağlayan adımlar attı. Bu açıdan tebrik ediyorum. Ama ufak bir eleştirim var. TÜtK, daha önce 1998 olan “baz yılı” değiştirdi.

Baz yılın değiştirilmesi normaldir. İşin fıtratında vardır. Lâkin baz yıl seçimi çok kritik bir meseledir. Yeni baz yıl 2009 olarak belirlenmiştir. Taş üstünde taş, gövde üstünde baş bırakmayan 2008-2009 dünya krizi nedeniyle 2009 yılında biz de hasar almıştık. Ekonomimiz eski verilerle yüzde 5’e yakın daralmıştı. Baz yıl, ekonominin “anormalinden” ziyade “normalini” yaşadığı yıllar arasından seçilir. Aksi halde, sonraki dönemlerde durum “olduğundan iyi” ya da “olduğundan kötü” yansıtılma riski taşır. Baz yıl, son dönemin “en kötü” performansını gösterdiğimiz yıl (2009) olarak belirlendiği için takip eden döneme ait veriler yüksek çıkıyor. Çok değerli uzman ve iktisatçıların çalıştığı bir kurumun bu detaya dikkat etmesi gerekirdi.

  Mesleklere özel krediler

Dolar kuru beklentiniz?

Bitişikteki grafiğe bakmakta yarar var. Dolar kuru, 3.25-3.60 geniş bandının içine yerleşti. Yılın son günleri sakin geçecektir. İtalya referandumu sindirildi. FED’in faiz artırımı geride kaldı. Yabancı fonlar için dünya genelinde daha yüksek bonuslar için piyasaları şişirme zamanı geldi. VİX (korku endeksi) oldukça düşük düzeyde. Finansal piyasalarda risk alma iştahı en yüksek noktalarında. ABD borsa endeksleri rekor üzerine rekor kırıyor. Bu iyimser havanın 31.12’ye kadar devam etmesi beklenir. Bu iyimser havanın içeriye de yansımasını bekliyorum. Yurtiçi yerleşikler (döviz piyasasmm en önemli oyuncularından) döviz satmaya devam ediyor. Döviz mevduat stoku önceki hafta da geriledi. Yılın son günlerinde içeride de bilanço makyajlama eğilimi oluşabilecektir. Bu kapsamda kurda sırasıyla 3.45 ve 3.35 seviyelerine kadar geri çekilme ihtimalini yüksek görüyorum. Bir “belki” ile 3.26 dahi söz konusu olabilir.

Yılın son günlerinde genel beklentiniz?

Dünya borsa endekslerinde yükseliş, doların piyasa faizlerinde gerileme, petrolde 60 dolara doğru eğilim, altında 1200 dolara hareket, Euro/dolar parkesinde yükseliş, dolar kurunda yükseliş, BIST’te yükseliş…
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir