Ekonomi Haberleri

Piyasalarda kafalar yeniden karışık

Ağustos ve eylül ayları Türkiye için çok riskli. Hükümet kurulamamışsa, dolar/TL kuru daha önceki zirvelerinin de üzerine çıkabilir. Bu nedenle portföylerinizde ekim ayına kadar en az yüzde 50-60 döviz bulundurulmalı…GEÇEN haftanın gündemindeki dışsal olaylar, Yunanistan’ın referanduma gideceğini açıklaması, ABD’den gelen veriler ve Çin borsasmdaki sert düşüş olarak verilebilir, içeride ise Meclis Başkanlığı seçimi ve siyasetteki gelişmeler vardı.

Piyasalar

Yunanistan’ın problemleri öyle kolay çözümlenecek problemler değil. Bu yüzden euro’dan çıkması Avrupa Birliği’nin faydasına olur. Nitekim referandum haberi sonrasında pazartesi gecesi 1.09 seviyelerine kadar düşen euro/dolar paritesi haftanm ilerleyen günlerinde 1.12 seviyelerine kadar yükseldi. Yunanistan’ın euro’dan çıkması bir şartla Avrupa’nın faydasına olur; AB içindeki diğer yüksek borçlu ülkeler de domino etkisiyle bu girdabın içine girmemeli. Eğer bu pazar yapılacak referandumdan “hayır” çıkarsa ve Yunanistan daha sonra euro’dan çıkma kararı verirse, dünyanın sonu olmayacak. Bilakis Avrupa’nın sırtından önemli bir kambur alınmış olacak. İşte bu aşamadan sonra Yunanistan’ın kendi içinde ne yaşayacağı önemlidir. Yunanistan’m tecrübeleri diğer borçlu ülkeler için önemli bir referans olacak. Yunanistan’m halini gördükten sonra, diğer ülkelerin kolay kolay yapısal reformlara ve mali disipline karşı çıkacaklarını zannetmiyorum.

ABD VE ÇİN

ABD’de geçen haftanm en önemli verisi, Tarım Dışı istihdam verişiydi. Bu veri beklentilerin altında kalırken, önceki veriler de aşağı yönlü revize edildi. Ayrıca saatlik ücretlerdeki artış beklentilerin altında kaldı. Bir diğer veri de fabrika siparişleriydi ve bu da beklentilerin altında geldi. Dolayısıyla FED’in Eylül’de faiz artırma kaygısı azalınca piyasalar bir nebze rahatladı.

Çin’de Şanghay Borsası Şubat 2015’te 3.100 civarından Haziran 2015 ortalarına kadar 5.050 seviyesine ulaştı. Fakat son bir aydır inanılmaz sert bir şekilde düşüyor ve endeks yeniden 3.600 civarına geriledi. Bu gerileme hayra alamet değil.

içeriye dönecek olursak meclis başkanlığı seçimi sonrasında piyasalar bunun bir koalisyon olasılığını zorlaştırdığını düşündüler. Dolayısıyla borsada aşağı yönlü hareketler oldu. Dolar/TL kuru da 2.70’li seviyelere yaklaştı. Allah’tan ABD verileri kötü geldi de piyasadaki bozulma durdu.

HÜKÜMET KURULMA ÇALIŞMALARI

Bu hafta, hükümet kurma aşamaları izlenecek. Başkanlık Divanı nın oluşturulmasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan Davutoğlu’na hükümeti kurma görevi vermesi ve Davutoğlu’nun da muhalefet partileri ile görüşmelere başlaması bekleniyor. Ancak Başkanlık Divanı oluşturulması sürecinin uzayacağı tahminleri de yapılıyor. Cumhurbaşkam’mn bir erken seçimi tercih ettiği konuşuluyor. Sonuçta siyasi tarafta en az 1-2 ay sürecek bir belirsizlik döneminin olduğunu söyleyebiliriz.

Belirsizliğin yüksek olduğu zamanlarda piyasalarda olumsuz trendler belirgin hale gelirken, olumlu trendler kısa vadeli kalır. Bilmediğimiz birçok şey var;

1. Hükümet kurulabilecek mi? Yoksa erken seçim mi olacak?

a. Hükümet kurulursa, ekonomi yönetimi kimde olacak? Hazine’den sorumlu bakan kim olacak? Ekonomi ve Maliye Bakanı kim olacak?

b. Ekonomi yönetiminin öncelikleri ne olacak?

2. Hükümet kurulmaz ve erken seçim olursa, seçim sonuçları çok değişir mi?
Yukarıdaki sorulara şu an cevap veremiyorsanız, ekonomideki parametrelerin geleceğine ilişkin olarak bir öngörüde bulunmak istediğiniz zaman belirsizliği fiyatlamanız gerekiyor. Borsa, dolar ve faiz daha önceki belirsizlik dönemlerinde nasıl davranmışsa o şekilde davranma eğilimi gösterecek.

Belirsizlik, sisli bir havada araba kullanmaya benzer. Zaman zaman sis hafifler zaman zaman da yoğunlaşır. Yoğun sis ortamında daha yavaş, düşük sis ortamında daha hızlı araba kullanabilirsiniz ama çıkabileceğiniz hız limiti bellidir.

Şu an Türkiye’de var olan belirsizlik ortamı zaman zaman yoğunlaşmakta, zaman zaman da hafiflemekte. Bir hükümet kurulacağına dair beklentiler arttığında piyasalar hızla olumluya dönmekte, tersi durumda hemen frene basmakta. Bir hükümet kurulmuş olsa bile, belirsizliğin sıfırlanacağı söylenemez. Hükümet kurulduğu anda, bu sefer bu hükümete ömür biçilmeye başlanacak; hükümet ortakları arasındaki çekişmeler belirsizliğin yoğunluğunu artıracak veya uyumlu çalışmaları belirsizliği azaltacaktır.

Daha önceleri vurguladığım önemli bir noktayı tekrar vurgulayacağım. Ağustos ve eylül ayları Türkiye için çok riskli. Hele ki bir hükümet kurulamamışsa, dolar/TL kuru daha önceki zirvelerinin de üzerine çıkabilir. Çin’deki gelişmeler hiç iyi sinyal vermiyor. Avrupa resmen dökülüyor ve bu ortamda FED’in eylül ayında yapacağı toplantı öncesinde oluşacak stresle dolar yeni zirveler yapabilir. Bu nedenle portföylerinizde ekim ayma kadar en az yüzde 50-60 döviz bulundurmakta fayda var.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu